"Rodzynki z migdałami" w Forum Synagoga w Ostrowie Wielkopolskim. Koncert pieśni żydowskich był zwieńczeniem uroczystości otwarcia Forum Synagoga. Koncert wyjątkowy, bo przygotowany, zagrany przez ostatniego klezmera Galicji Leopolda Kozłowskiego. Towarzyszyli mu aktorzy krakowskich teatrów i Jacek Cygan.
- Jestem szczęśliwy, że właśnie ja, który przeżyłem tą samą zawieruchę, co ta synagoga, mogłem wystąpićw Forum Synagoga. Jestem szczęśliwy, że w dniu otwarcia dostała od nas w prezencie tę muzykę, której od dawna tu nie było. Zasłużyła na to- mówił Leopold Kozłowski.
Leopold Kozłowski był autorem muzyki do wszystkich wystawianych w Polsce spektakli "Skrzypek na dachu". Skomponował muzykę do filmu "Austeria" Jerzego Kawalerowicza, polskie sekwencje do amerykańskiego serialu "Wichry wojny" oraz muzykę getta do "Listy Schindlera" Stevena Spielberga. W tym ostatnim filmie zagrał też rolę inwestora.
Leopold Kozłowski urodził się przed wojną w Przemyślanach pod Lwowem. Jest wnukiem Pejsacha Brandweina, który wraz z tuzinem swoich muzykujących synów założył najsłynniejszą w Galicji kapelę klezmerską. Wszyscy mieli profesjonalne wykształcenie muzyczne. Kapela braci Brandweinów grała nawet u marszałka Józefa Piłsudskiego i na dworze cesarza Franciszka Józefa. Jeden z wujów Leopolda Kozłowskiego - klarnecista Naftule Brandwein - uważany był w Ameryce za „króla" muzyki klezmerskiej. Leopold Kozłowski to ostatni klezmer Galicji. Kompozytor, dyrygent, pianista. Ukończył lwowskie konserwatorium w klasie fortepianu i dyrygenturę w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. Założył i przez 23 lata kierował Zespołem Pieśni i Tańca Krakowskiego i Warszawskiego Okręgu Wojskowego.
Przez wiele lat był kierownikiem muzycznym w Państwowym Teatrze Żydowskim im. Ester Rachel Kamińskiej w Warszawie i cygańskiego zespołu Roma oraz konsultantem muzycznym zespołu Rzeszowiacy, a teraz propaguje muzykę żydowską. Opracował wszystkie polskie wersje musicalu Skrzypek na dachu. Tworzy również muzykę filmową - zilustrował Austerię Kawalerowicza, sekwencje polskie w Wichrach wojny, sekwencję cygańską w obrazie Wiosenne wody Skolimowskiego. Wiosną tego roku ukazał się dwupłytowy album zawierający 31 utworów śpiewanych w języku jidysz i po polsku. Wartością tych nagrań są wyjątkowe aranżacje Leopolda Kozłowskiego na kilkunastoosobową orkiestrę i wokalistów. To żywe granie pozwalające na utrwalenie wszystkich, zapomnianych już dzisiaj, tradycyjnych brzmień instrumentów, klezmerskich ozdobników, charakterystycznych zaśpiewów, jest bezcennym wkładem Leopolda Kozłowskiego do skarbnicy muzyki żydowskiej.
Budynek po kinie na sprzedaż
07-11-2024