Była to już piąta edycja akcji „drzewka za butelki”, która zorganizowana została podczas miejskiego festynu majOSTaszki. Każdy z mieszkańców, który w pierwszym dniu festynu dostarczył minimum 10 plastikowych butelek PET otrzymał sadzonki drzewka ozdobnego.
Ideą akcji „Drzewka za butelki” jest aktywne dbanie o środowisko naturalne poprzez zbieranie niepotrzebnych i zaśmiecających otoczenie plastikowych butelek PET.
- Każdego roku akcja jest znakomicie odbierana przez naszych mieszkańców, których z roku na rok jest coraz więcej. Już na kilkadziesiąt minut przed rozpoczęciem wydawania drzewek, ustawiła się długa kolejka. Ostrowianie pozbywają się niepotrzebnych butelek, a w zamian dostają zielone drzewka do swoich ogrodów. To cieszy. Uczymy się segregowania odpadów, by nie trafiały do lasów, pieców, a do recyklingu - mówi prezydent Beata Klimek.
W tym roku jednak zbierane były nie tylko butelki. W zamian za niesprawny drobny sprzęt elektryczny, elektroniczny, czy drobne AGD można było otrzymać sadzonki kwiatów.
- Ta akcja również cieszyła się sporym zainteresowaniem. Pierwszego dnia festynu wydaliśmy około sześćset żywotników oraz pięćset kwiatów. Mnóstwo osób zapewniło, że zaczyna zbierać butelki i sprzęt już na kolejny rok – zapewnia Eliza Dembna, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska.
XI konkurs majOSTaszkowy „O środowisko dbamy – więc baterie, kartoniki i płyty zbieramy!” pod patronatem prezydenta Miasta został zorganizowany przez Gminę Miasto Ostrów Wielkopolski oraz Zakład Oczyszczania i Gospodarki Odpadami „MZO” S.A. Konkurs przeprowadzony został po raz jedenasty i miał charakter indywidualny – skierowany do mieszkańców oraz zbiorowy, tj. skierowany do placówek oświatowych z terenu Ostrowa. W konkursie wzięło udział 17 przedszkoli, 12 szkół podstawowych oraz Zespół Szkół Specjalnych. Wszystkie baterie, płyty i kartoniki zostały zważone w palcówkach edukacyjnych, które przystąpiły do konkursu, a następnie odebrane przez MZO. Łącznie placówki oświatowe zebrały 2528 kg baterii, 507 kg płyt i 377 kg kartoników.
W kategorii baterie zwyciężyły:
I miejsce - Szkoła Podstawowa Sióstr Salezjanek
II miejsce - Szkoła Podstawowa Uczniów Kreatywnych Spółdzielni Oświatowej
III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 9
W kategorii płyty zwyciężyły:
I miejsce - Niepubliczny Punkt Przedszkolny WOJTUŚ
II miejsce – Publiczne Przedszkole nr 13
III miejsce – Publiczne Przedszkole nr 10
W kategorii kartoniki zwyciężyły:
I miejsce - Szkoła Podstawowa nr 5
II miejsce – Niepubliczne Przedszkole „Nasz Domek”
III miejsce – Publiczne Przedszkole nr 2
Zakup nagród dla zwycięzców w kategorii zbiorowej (placówki oświatowe) został sfinansowany ze środków Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego oraz Zakładu Oczyszczania i Gospodarki Odpadami "MZO" S.A. w Ostrowie Wielkopolskim.