Ostrów Wielkopolski po raz kolejny w gronie finalistów międzynarodowego konkursu „Innowacje w Polityce”. Miejski program „Ostrów łapie deszcz” znalazł się w najlepszej dziesiątce projektów z całej Europy! Wręczenie nagród odbyło się 11 maja 2023 r. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
W sumie na konkurs wpłynęło 337 projektów z 26 krajów. Wnioski oceniało jury składające się z 1045 obywateli - internautów z całej Europy. Projekty prezentują różnorodne innowacyjne pomysły, które mają realny wpływ na ich społeczności. Projekt „Ostrów łapie deszcz” znalazł się w gronie 10 finalistów w kategorii edukacja. Miasto otrzymało nagrodę za budowę zbiorników retencyjnych przy przedszkolach. Do tej pory zrealizowano 6 tego typu inwestycji.
- To dla nas bardzo ważne wyróżnienie. Efekty programu widać gołym okiem. W przedszkolach budujemy zbiorniki retencyjne. Dzięki nim dzieci od najmłodszych lat uczą się oszczędzać wodę. Zakładają przedszkolne ogródki i wykorzystują do ich podlewania deszczówkę. Ostrowskie przedszkolaki wiedzą, że każdą kroplę wody należy szanować i racjonalnie z niej korzystać, nie zapominając o potrzebach następnych pokoleń – podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
Program „Ostrów łapie deszcz” to także dofinansowanie do budowy zbiorników dla mieszkańców. Program ruszył w 2020 roku i natychmiast zyskał ogromną popularność. Dzięki dofinansowaniu w mieście wybudowano już prawie 350 zbiorników na deszczówkę. Z miejskiego budżetu wydano na ten cel ponad 300 tysięcy złotych.
- Mieszkańcy chcą zbierać i wykorzystywać wodę opadową. Natomiast my, jako samorząd, chcemy pomagać w tych działaniach i wyznaczać pozytywne trendy oszczędzania wody pitnej. To się udaje, dlatego nadal będziemy wspierać tego typu działania ekologiczne – podkreśla Beata Klimek Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
Ostrowski program „Ostrów łapie deszcz” został uznany za odważny i kreatywny kierunek rozwoju miasta. Rangi i prestiżu nagrody dodaje fakt, że o Ostrowie Wielkopolskim po raz kolejny usłyszała cała Europa, biorąc za przykład pro-ekologiczne działania miasta.
Nagrody „Innowacje w Polityce” przyznawane są od 2017 r. To jeden z najbardziej obiektywnych konkursów – ocenie poddawany jest konkretny projekt – niezależnie od partii czy kraju – w uznaniu za odważne inicjatywy polityczne, społeczne czy ekologiczne.
Konkurs odbywa się pod auspicjami Sekretarz Generalnej Rady Europy Mariji Pejčinović Burić oraz pod patronatem Wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej ds. Demokracji i Demografii Dubravki Šuica i Prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Gala wręczenia nagród i Konwencja przyciągnęła ponad 500 gości, wśród których znaleźli się prezydenci miast oraz przedstawiciele samorządów i firm z całego świata.
Finałowa gala odbyła się pod hasłem „Odwaga pokonuje uprzedzenia”. W Pałacu Kultury i Nauki tegoroczni finaliści i goście wymieniali się doświadczeniami i pomysłami na temat demokracji, technologii, polityki i zaangażowania obywatelskiego. Po raz pierwszy podczas rozdania nagród odbyła się również konwencja technologii demokratycznych. Jednym z panelistów była Beata Klimek Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego. W tym gronie znaleźli się także: Dovydas Kaminkas - Prezydent Rejonu Taurage z Litwy, Marij Preneel Burmistrz Okręgu Borgerhout-Antwerpen z Belgii oraz Ulrichem Hoerning - Zastępca Prezydenta Lipska z Niemiec. Podczas panelu rozmawiano o lokalnym przywództwie i najlepszych praktykach samorządowych.
Instytut Innowacji w Polityce jest międzynarodową organizacją pozarządową, która identyfikuje, rozwija i wdraża innowacje w polityce w celu wzmocnienia demokracji w Europie i poza nią. Dzięki ogólnoeuropejskiej sieci biur i organizacji partnerskich w 21 krajach europejskich (Austria, Belgia, Bułgaria, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Irlandia, Włochy, Łotwa, Liban, Litwa, Luksemburg, Holandia, Polska, Słowacja, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria i Wielka Brytania) oraz we współpracy z liderami politycznymi na wszystkich szczeblach. Instytut już dziś buduje politykę jutra.
Udział w konkursie jest bezpłatny.