Ilustracja do artykułu: Apel Prezydent Miasta ws. połączeń kolejowych

Apel Prezydent Miasta ws. połączeń kolejowych

11-06-2019

Wczoraj w Ostrowie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowo – Techniczna pod hasłem „Nowoczesna Kolej kluczem do rozwoju kraju”. Rozmawiano na niej m.in.  o projektowanych trasach Kolei Dużych Prędkości. Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego, w swoim wystąpieniu wskazała na umniejszanie pozycji Ostrowa Wielkopolskiego jako ważnego węzła kolejowego w strategicznym projekcie, jakim jest budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Przedstawione rozwiązania nowo budowanych połączeń kolejowych, tzw. „10 szprych”, a przede wszystkim lokalizacja rozjazdów w Kaliszu (w kierunku Poznania) oraz w Sieradzu (w kierunku Wrocławia), diametralnie zmieniają sytuację na niekorzyść naszego Miasta.

- Ostrów Wielkopolski to ważny ośrodek gospodarczy, edukacyjny, kulturalny i sportowy. To przede wszystkim ponad 140 lat kolejowej tradycji. Jesteśmy głównym węzłem kolejowym Południowej Wielkopolski oraz czwartym miastem w woj. Wielkopolskim generującym największy ruch pasażerski (1 000 000 pasażerów rocznie). Wszystko to zaowocowało podpisaniem Memorandum o współpracy, pomiędzy Ostrowem Wielkopolskim a Qingbaijiang, Dystryktem Miasta Chengdu, gdzie zlokalizowany jest Międzynarodowy Port Kolejowy z funkcjonującymi towarowymi połączeniami do Europy, w tym do Polski – podkreśliła prezydent Ostrowa. - Nie godząc się na kolejowy rozbiór naszego Miasta, zdecydowałam się wystosować apel do osób i instytucji, które mają wpływ na realizację tej inwestycji oraz plany dotyczące kierunków rozwoju infrastruktury transportowej naszego kraju, jak również do osób reprezentujących nasz region w naczelnych organach władzy.

Otrzymają go: Mateusz Morawiecki - Prezes Rady Ministrów, Andrzej Adamczyk - Minister Infrastruktury, Mikołaj Wild - Sekretarz stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego, Ireneusz Merchel - Prezes Zarządu PKP PLK, Andrzej Dera - Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Łukasz Mikołajczyk - Senator RP, Tomasz Ławniczak - Poseł na Sejm RP, Jarosław Urbaniak - Poseł na Sejm RP.

- Liczę, że mój apel znajdzie wsparcie wśród osób zajmujących się rozwojem infrastruktury transportowej, a przede wszystkim rozumiejących jej kluczowy wpływ na dynamikę rozwoju miast, regionów i kraju. Bo tylko osoba rozumiejąca znaczenie kolei dla rozwoju naszego Miasta, może szczerze powiedzieć, że rozumie nas – mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego – dodała Beata Klimek.

Biuro Prasowe

bprasowe@umostrow.pl

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.x