Ostrowski Rok Komedy (archiwum)
Rok 2019 został ogłoszony przez Radę Miejską Ostrowa Wielkopolskiego Rokiem Komedy Trzcińskiego. W ten sposób miasto chce uczcić postać tego wybitnego kompozytora jazzowego, który lata młodości spędził w Ostrowie Wielkopolskim. W 2019 roku mija dokładnie 50 lat od śmierci Komedy.
Krzysztof Komeda to niekwestionowana postać w świecie jazzu. Skomponował muzykę do 65 filmów, w tym do „Niewinnych czarodziejów” w reż. Andrzeja Wajdy oraz do „Prawo i pięść” w reż. Jerzego Hoffmana. Choć był urodzonym poznaniakiem, jego związki z Ostrowem Wielkopolskim są niekwestionowane.
- Komeda uczęszczał do Gimnazjum Męskiego – dziś I LO. W szkole założył swój pierwszy zespół, w skład którego wchodzili uczniowie gimnazjum. Tutaj też poznał Witolda Kujawskiego, jednego z pionierów polskiego jazzu, legendarnego kontrabasistę zespołu „Melomani”, który wprowadził Komedę w świat jazzu. Mieszkanie rodziny Trzcińskich mieściło się w Banku Polskim przy placu Bankowym, którego dyrektorem był ojciec Komedy – Mieczysław Trzciński - mówi Beata Klimek prezydent miasta.
Aby oddać hołd temu wybitnemu kompozytorowi jazzowemu, miasto, wraz z miejskimi instytucjami oraz organizacjami, zaplanowało wiele ciekawych wydarzeń, m.in. koncerty, wystawy, wydawnictwa. Jednym z nich będzie kolejna, 8 już edycja Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy GRAND PRIX KOMEDA Muzyka Polskiego Filmu, który odbędzie się w Ostrowskim Centrum Kultury od 2 do 8 czerwca 2019r.
- W ramach festiwalu wyświetlane są filmy konkursowe oraz inne obrazy, także te, do których muzykę skomponował Krzysztof Komeda. Gośćmi tegorocznej edycji festiwalu będą, m.in. Ewa Wiśniewska, Adam Woronowicz, Jacek Braciak, Sonia Bohosiewicz, Agata Buzek, Jan AP Kaczmarek, Smolik – wyjaśnia Sebastian Górski, dyrektor Ostrowskiego Centrum Kultury.
Krzysztof Komeda Trzciński został bohaterem tegorocznej kampanii promocyjnej miasta „Tu mieszkał”. Tradycją stało się już, że Ostrów Wielkopolski promuje się poprzez wizerunek znanych w Polsce i na świecie osób, które mieszkają, lub mieszkały w naszym mieście.
- Krzysztof Komeda twarzą kampanii miasta jest już po raz drugi – w 2009 r. w 40 rocznicę śmierci kompozytora, a teraz w 2019 r. 50 lat po jego śmierci. Wizerunek kompozytora pojawi się na witaczach, przy głównych drogach wjazdowych i wyjazdowych z miasta. Witacze zostaną zaprezentowane podczas inauguracji kampanii, 27 kwietnia, połączonej z koncertem Włodka Pawlika Trio. Miasto zaplanowało także wydanie pocztówki okolicznościowej z projektem witacza – mówi Ewa Janiszewska Dyrektor Wydziału Kultury i Promocji Miasta.
Wśród innych inicjatyw zaplanowanych przez instytucje i organizacje działające w mieście są, m.in. wydanie albumu fotograficznego „Klimat Komedy” (Stowarzyszenie Jazz w Muzeum), wydanie książki o Komedzie i braciach Kujawskich pn. „Ostrowskie przystanki Krzysztofa Komedy Trzcińskiego” (Stowarzyszenie Jazz w Muzeum i I Liceum Ogólnokształcące) wydanie drugie i rozszerzone. Biblioteka Publiczna im. Stefana Rowińskiego zaplanowała natomiast wydanie medalu okolicznościowego z okazji roku Komedy.
- Na awersie monety pojawi się napis 70 lat Biblioteki Publicznej im. S. Rowińskiego, natomiast na rewersie będzie widniał napis: ROK KOMEDY TRZCIŃSKIEGO, Ostrów Wielkopolski 2019. Autorem projektu jest Konrad Muszyński. Medal ma mieć premierę podczas Święta Biblioteki – wyjaśnia Włodzimierz Grabowski, dyrektor Biblioteki Publicznej im. Stefana Rowińskiego.
W organizację obchodów Roku Krzysztofa Komedy Trzcińskiego włączyły się także ostrowskie szkoły podstawowe. W placówkach odbędą się, m.in. koncerty poświęcone postaci i twórczości kompozytora, konkurs na stworzenie gry planszowej o Komedzie Trzcińskim „Śladami Komedy w Ostrowie Wielkopolskim", czy też szkolny konkurs kaligraficzny „Z Komedą w tle”.