Nagroda Gospodarcza Ziemi Ostrowskiej - VI edycja
Nagroda Gospodarcza Ziemi Ostrowskiej im. ks. Augustyna Szamarzewskiego VI EDYCJA
Celem konkursu jest promocja najlepszych przedsiębiorstw, oferowanych usług, wdrażanych pomysłów i technologii oraz wszelkich inicjatyw przyczyniających się do rozwoju przedsiębiorczości w Ostrowie Wielkopolskim i Powiecie Ostrowskim.
LAUREACI:
- W kategorii 1-9 pracowników: Duże Centrum Kwiatowe „WIOLETTA" Janina Maślińska
- W kategorii 10-49 pracowników: Gminna Spółdzielnia "Samopomoc Chłopska" w Przygodzicach
- W kategorii powyżej 50 pracowników: PPHU Jędroch sp. j.
- To nagroda dla tych, którzy w Ostrowie Wielkopolskim już są, dla tych którzy dla Ostrowa i Ziemi Ostrowskiej pracują. Żebyście Państwo wiedzieli jak bardzo Was cenimy – powiedział Prezydent Miasta Jarosław Urbaniak podczas gali VI edycji Nagrody Gospodarczej im. Augustyna Szamarzewskiego. Uroczystość odbyła się w piątek 14 października 2011 roku w Ostrowskim Centrum Kultury.
To kolejna - szósta już - edycja konkursu. Po dwuletniej przerwie ostrowskie firmy miały okazję zaprezentować swoje osiągnięcia. Promocja lokalnej przedsiębiorczości, wspieranie tego, co w środowisku gospodarczym Ostrowa Wielkopolskiego jest najlepsze to główne cele konkursu.
Jak podkreśla Jarosław Urbaniak Prezydent Miasta, przewodniczący kapituły konkursu, Ostrów Wielkopolski krok po kroku – mimo kryzysu finansowego – poszerza ofertę inwestycyjną, ma atrakcyjne terenu w podstrefie ekonomicznej, ulgi dla inwestujących i wkład w Funduszu Poręczeń Kredytowych. Przede wszystkim siłą Ostrowa Wielkopolskiego są setki małych i średnich przedsiębiorstw, z dobrymi miejscami pracy, z lokalnymi liderami. Nagroda gospodarcza Augustyna ma być marką promocyjną firm działających fair w stosunku do instytucji i kontrahentów, ale przede wszystkim fair wobec swoich pracowników.
- To Państwa święto, święto przedsiębiorców i menagerów z ziemi ostrowskiej, z miasta i z powiatu. Kilka miesięcy temu Pani Maria Raszewska zadała mi bardzo proste pytanie. Jest nowy prezydent, czy robimy dalej Augustyny? Moja odpowiedź była bardzo krótka – tak robimy Augustyny i robimy je ze Starostą Ostrowskim, aby wreszcie była to nagroda Ziemi Ostrowskiej, a nie tylko Ostrowa Wielkopolskiego. Organizujemy Augustyny, ponieważ jest kilka powodów, żeby to robić. Pierwszy powód jest bardzo prosty. Jeżeli jest Gala Augustynów to ja mam szansę przemówić do Państwa. Po drugie, gdy Państwo czytacie gazety, słuchacie radia, oglądacie telewizję bardzo często widzicie jak to prezydenci i starości zabiegają o to, aby do ich miasta, powiatów trafili nowi inwestorzy, a inwestorzy zagraniczni to już największe szczęście. A ja chciałem, żeby Augustyny się odbyły, aby Państwu powiedzieć, że ja kocham dzieci, które mam. Dla mnie najważniejsi są ci przedsiębiorcy, którzy w Ostrowie Wielkopolskim i w powiecie ostrowskim już są. To największa szansa na nowe miejsca pracy. Dzięki Państwa wysiłkowi, dzięki Waszym firmom jest szansa rozwoju dla naszego miasta – powiedział w swoim wystąpieniu Jarosław Urbaniak Prezydent Miasta.
Po raz pierwszy plebiscyt organizowany był wspólnie przez Miasto Ostrów Wielkopolski oraz Powiat Ostrowski. Współorganizatorem imprezy od lat jest tygodnik „Nasz Rynek”.
- Z ogromną przyjemnością pragnę skierować ciepłe słowa pod kierunkiem wszystkich przedsiębiorców. Tych którzy zatrudniają kilka osób i tych bardzo dużych, którzy odgrywają na naszym rynku znaczącą rolę. Wszyscy jesteście jednakowo ważni. Gospodarka łamie granice terytorialne i bardzo się cieszę, że i miasto i powiat w tej edycji są wspólnie - powiedział Paweł Rajski, starosta powiatu ostrowskiego.
Przed członkami Kapituły pojawiło się bardzo trudne zadanie. Wyłonić z całej grupy nominowanych tych najlepszych z najlepszych. W tym roku nominację wręczono w trzech kategoriach: w kategorii do 9 pracowników, w kategorii od 10 – 49 pracowników, w kategorii powyżej 50 pracowników.
- Jako przedsiębiorca wiem dobrze jak ciężko być dzisiaj dobrą firmą, dlatego wszystkim Państwu serdecznie gratuluję. Przypadł mi w udziale wręczania nagród w tej najmniejszej kategorii. Cieszę się z tego faktu bardzo. Po raz pierwszy kapituła wprowadziła podział przyznawania Augustynów na trzy kategorie, uwzględniając te najmniejsze. Poprzednio były tylko dwie kategorie, stąd te firmy, które zatrudniały zaledwie kilka osób nigdy nie mogły się przebić i wygrać nagrody - wyjaśniła Maria Raszewska, wydawca tygodnika „Nasz Rynek”, współorganizator imprezy.
Nominowani w kategorii 1-9 pracowników
- Duże Centrum Kwiatowe „WIOLETTA" Janina Maślińska - nagroda
- Firma Produkcyjno-Handlowa „KOSTBRUK” Krzysztof Skorzybót
- "Ogrodnik" Hurt-Detal Nasiona, Narzędzia Ogrodnicze Stanisław
- PPHU „OKMAR-PLUS” s.c. Ilona Bednarz, Adriana Bednarz
- Zakład Kotlarsko-Ślusarski Kornel Pawlak
Nominowani w kategorii 10-49 pracowników
- Bistro Bravo s.c.
- Delikatesy „Arkady” Janina Juskowiak
- Gminna Spółdzielnia "Samopomoc Chłopska" w Przygodzicach - nagroda
- Firma Jerzy Wawrzyniak Przedsiębiorstwo Wielobranżowe
- BREXON Dariusz Gołdyn PPHU
Nominowani w kategorii powyżej 50 pracowników
- AL-SPAW Krzysztof Michalak
- PPHU Jędroch sp. j. - nagroda
- PPUH PREBET sp. j. Wiesław Jaśkowiak
- Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego sp. z o. o.
- SKLEJKA - EKO S.A.
W ramach konkursu o Nagrodę Gospodarczą Ziemi Ostrowskiej im. ks. Augustyna Szamarzewskiego przyznana została również nagroda Eurodeputowanego Filipa Kaczmarka. Nagroda powędrowała do firmy, która pozyskała najwięcej środków zewnętrznych, w tym unijnych - do NOBESO Małgorzata, Jerzy Trzęsala sp. j.
Kapituła zadecydowała także o przyznaniu Nagrody Specjalnej. Prezydent Miasta wręczył statuetkę wiceprezesowi spółki Lubawa SA Jarosławowi Szpakowi. Lubawa SA od 30 czerwca 2011 r. przeniosła swą siedzibę z Grudziądza do Ostrowa Wielkopolskiego.
W skład Kapituły nagrody im. ks. Augustyna Szamarzewskiego weszli: Jarosław Urbaniak Prezydent Miasta, Paweł Rajski Starosta Ostrowski, Maria Kasprzak – Raszewska Agencja Wydawniczo-Reklamowa Nasz Rynek, Jarosław Lisiecki Przewodniczący Rady Miejskiej Ostrowa, Andrzej Leraczyk Przewodniczący Rady Powiatu Ostrowskiego, Ryszard Moczyński prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Południowej Wielkopolski i Tadeusz Nawrocki prezes Zarządu Ostrowskiego Zrzeszenia Handlu i Usług.
O oprawę muzyczną gali zadbał Big Band Powiatu Ostrowskiego pod dyrekcją Roberta Matuszewskiego. Gwiazdą wieczoru była Edyta Geppert. Uroczystość prowadziła Sylwia Nowicka, kierownik Biura Prasowego i Relacji Społecznych UM.
Organizatorami gali byli: Urząd Miejski w Ostrowie Wielkopolskim, Starostwo Powiatowe oraz Agencja Wydawniczo-Reklamowa Nasz Rynek.
Imprezę wsparli:
- Spółdzielnia Mleczarska "LAZUR"
- Przedsiębiorstwo Produkcyjno - Usługowe "DOMEK" Sp. z o.o.
- Bank Zachodni WBK S.A.
- Bank Ochrony Środowiska S.A.
Gwiazdą tegorocznej edycji Nagrody Gospodarczej Ziemi Ostrowskiej im. ks. Augustyna Szamarzewskiego była Edyta Geppert.
Edyta Geppert jest absolwentką warszawskiej Szkoły Muzycznej im. F. Chopina na Wydziale Piosenki. Na scenie wstępuje już od 27 lat – w roku 1984 otrzymała I nagrodę na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu oraz Grand Prix Festiwalu Polskie Piosenki w Opolu.
Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie Edyty Geppert: Najchętniej śpiewam, jak pięknie to ujął Icyk Mager, "o tym, co sercu jest bliskie i drogie". I jeszcze: Nie należę do żadnej drużyny, nie bywam tam, gdzie aktualnie wypada. Sama wybieram sobie zarówno przyjaciół, jak i współpracowników. Mówię, to co myślę. Za ten luksus żadna cena nie wydaje mi się zbyt wysoka.
I tak też zaprezentowała się ostrowskiej publiczności. Na scenie wystąpiła niezmiennie w czerni, z akompaniamentem pianina, wykonując perełki piosenki literackiej. Podczas recitalu w Ostrowskim Centrum Kultury artystka zaprezentowała takie utwory jak m.in. „Zamiast, "Och, życie kocham cię nad życie" oraz „Gdzie ja byłam gdzie”.