Ilustracja do artykułu: Czarodziejskie Drzewo 2017 dla Ostrowa!

Czarodziejskie Drzewo 2017 dla Ostrowa!

11-10-2017

Po raz drugi Ostrów Wielkopolski otrzymał statuetkę "Czarodziejskie Drzewo" przyznawaną przez Klub Gaja. Nasze miasto wyróżnione zostało za posadzenie 3000 drzew w przydomowych ogrodach, szkołach, przedszkolach i w miejskim parku oraz szeroką współpracę na rzecz integracji mieszkańców wokół sadzenia i ochrony drzew. 

Uroczyste wręczenie nagród "Czarodziejskiego Drzewa", "Drzewa Roku" i "Pegaza", a także rozdanie Certyfikatów Partnerom programu Święta Drzewa odbyło się we wtorek, 10 października, w Bibliotece Narodowej w Warszawie. Z okazji Święta Drzewa otwarta również została wystawa plakatów Zofii Lasockiej - studentki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pt: "Drzewo - przyjaciel".

Program Święto Drzewa bierze udział w Kampanii Miliarda Drzew dla Planety zainicjowanej przez Program Narodów Zjednoczonych do spraw Ochrony Środowiska (UNEP) – ogólnoświatowej inicjatywy sadzenia drzew. Nowym wyzwaniem kampanii jest posadzenie 14 miliardów drzew! Blisko 700 tysięcy drzew posadzonych w ramach Święta Drzewa zostało już wpisanych do bazy jej wyników.

Nagroda "Czarodziejskie Drzewo" przyznawana jest za najciekawsze inicjatywy podejmowane przez uczestników programu Święto Drzewa, np: posadzenie największej ilości drzew, zaangażowanie roóżnorodnych środowisk lub pomysłowe przeprowadzenie działnia w swojej lokalnej społeczności.

- Ta statuetka cieszy za każdym razem tak samo, mimo, że wyróżnienie to otrzymujemy już po raz drugi - mówi prezydent Beata Klimek. - To dowodzi, że w Ostrowie Wielkopolskim dbamy o środowisko przez cały czas i konsekwetnie sadzimy nowe drzewa. To dla naszego miasta szczególnie ważne, bo wciąż walczymy o czyste powietrze dla Ostrowa Wielkopolskiego, a każde posadzone drzewo to więcej tlenu. Kolejna akcja sadzenia drzew odbędzie się już w najbliższą niedzielę w Parku 600-lecia.

Poza naszym miastem statuetkę "Czarodziejskie Drzewo 2017" otrzymali również:

- Polski Klub Ekologiczny Okręg Mazowiecki Koło "Podlasie" w Siedlcach,

- Publiczna Szkoła Podsatwowa im. B. Cgrobrego w Wąsoszu

- Gmina Ostrowiec Świętokrzyski

- Zespół Szkół Specjalnych w Zduńskiej Woli

- Nadleśnictwo Zawadzkie

- Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego w Opatówku - filia w Sierzchowie

- Przedszkole nr 28 im. Małych Astronomów w Poznaniu

- Zespół Szkół w Starej Niedziałce

Nagrody w konkursie "Święto Drzewa - wśród pól" za kreatywność i ciekawe przpeorwadzenie działań, dyplomy otrzymali:

- Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. M. Poleskiego w Rokitnie Szlacheckim

- Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. St. Będkowskiego w Grabowej

Zwycięzca polskiej edycji konkursu Drzewo Roku 2016 - Dąb Józef w Wiśniowej w województwie podkarpackim reprezentował Polskę w Europejskim Konkursie Drzewo Roku 2017 zdobywając 1. miejsce!

Natomiast Drzewem Roku 2017 została Topola czarna "Helena" w Helu i to ona będzie reprezentowała Polskę w międzynarodowym plebiscycie Europejskie Drzewo Roku 2018!

W konferencji prasowej na Polach Mokotowskich udział wzięli m.in.: Jacek Brożek - Prezes Klubu Gaja, Michał Olszewski - Wiceprezydent Miasta St. Warszawa, Anna Malinowska - rzecznik prasowy Lasów Państwowych, Bartłomiej Topa - aktor, ambasador Święta Drzewa, Frank Finder - Radca ds. Prasy i Kulturyw Ambasadzie Amerykańskiej, Żanna Sępińska - kierownik Zespołu ds. Promocji Miasta Helu - zwycięzca konkursu Drzewo Roku 2017, Jan Stodolak - Wicestarosta Strzyżowski - zwycięzca Europejskiego Drzewa Roku 2017, Ewa Kondratowicz - opiekun Szkolnego Koła Ekologicznego i nauczyciel przyrody z Publicznej Szkoły Podstawowej im. B. Chrobrego w Wąsoszu - laureat konkursu "Czarodziejskie Drzewo" i "Zbieraj makulaturę, ratuj konie", Katarzyna Chmielewska - Sustainable Beauty - Davines Polska, Edgar Ghazaryan - ambasador Republiki Armenii w Polsce oraz Leon Tarasewicz - malarz, profesor sztuk plastycznych.

Na zakończenie konferencji miało miejsce wspólne sadzenie drzew z rodzaju magnolia i jabłoń.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.x