Ilustracja do artykułu: Dwanaście ostrowskich jabłuszek

Dwanaście ostrowskich jabłuszek

30-11-2018

Dwanaście jabłek autorstwa Agnieszki Lisiak Skórki rozmieszczonych jest na terenie Ostrowa Wielkopolskiego. Ostatnie - dwunaste jabłko - upamiętnia wydarzenia Republiki Ostrowskiej i zostało odsłonięte podczas uroczystości jubileuszowych przy Domu Katolickim przy Konkatedrze. Dwunaste jabłko to dar dla Ostrowa Wielkopolskiego przekazany przez autorkę dla uczczenia 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. 

Jabłka - rzeźby z brązu nawiązujące do herbu miasta - pojawiły się początkowo w dziesięciu miejscach w Ostrowie. Autorką rzeźb jest ostrowska artystka, Agnieszka Lisiak Skórka. "Jabłka" - mała architektura na Ostrowskim Trakcie Kultury to zadanie realizowane w ramach inicjatywy lokalnej. Całkowity koszt zadania to 40 tys. zł, z czego 35 tys. zł pochodziło z budżetu miasta, a pozostałe 5 tys. zł to wkład grupy inicjatywnej.

W sumie na terenie Ostrowa pojawiło się dziesięć jabłek, które zlokalizowane zostały w miejscach związanych z ważnymi historycznymi i kulturalnymi obiektami. Jabłka pojawiły się przy Ostrowskim Centrum Kultury, Synagodze, Ratuszu, Starym Cmentarzu, w Parku Szczanieckiej, Parku Miejskim (przy wejściu i przy wyjściu), obok Starej Poczty na Deptaku, a także obok Kina Komeda i Urzędu Miejskiego. Nawiązują one charakterem do miejsc, w których zostały zlokalizowane - stąd np. jabłuszko na Rynku nawiązuje do herbu miasta. 

- Do tej pory nie mieliśmy w Ostrowie Wielkopolskim tego typu obiektów małej architektury, więc ta inicjatywa wspaniale wypełniła tę lukę - mówi wiceprezydent Ewa Matecka. - Jesteśmy dumni, że są to prace naszej ostrowskiej rzeźbiarki, Agnieszki Lisiak Skórki. Jej prace można podziwiać w wielu miastach w kraju i zagranicą. Mam nadzieję, że jabłuszka spodobają się ostrowianom i wspaniale wpiszą się w krajobraz naszego miasta.

Jedenaste jabłko zlokalizowane zostało przy ostrowskim dworcu - jest to efekt konkursu, który został przeprowadzony wśród mieszkańców naszego miasta. Mieli oni wskazać charakterystyczne miejsca na terenie Ostrowa, gdzie mogłyby pojawić się kolejne jabłka. Konkurs wygrała pani Dorota Kasprzak, która wskazała właśnie Dworzec Kolejowy.

W listopadzie na terenie Ostrowa Wielkopolskiego stanęło dwunaste jabłko, które nawiązuje do zrywu niepodległościowego w 1918 roku.


Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.x