Ilustracja do artykułu: Dyplom Europejski dla Ostrowa Wielkopolskiego!

Dyplom Europejski dla Ostrowa Wielkopolskiego!

28-04-2017

Wczoraj, podczas posiedzenia Rady Europy w Strasburgu, naszemu miastu przyznany został Dyplom Europejski. Jest to bardzo prestiżowe wyróżnienie. Otrzymuje się je za działania proeuropejskie. Każdego roku, spośród kilkuset zgłaszanych do nagrody samorządów europejskich, otrzymuje ją jedynie kilka najwyżej ocenionych.

Jak często podkreślane jest podczas wręczania wyróżnień Rady Europy, są one przyznawane w imieniu ośmiuset milionów obywateli Europy, ponieważ właśnie taką rzeszę mieszkańców Starego Kontynentu reprezentuje Rada Europy. Dyplom Europejski to zatem bardzo prestiżowe wyróżnienie.

- To ogromna radość i satysfakcja, że rozwój naszego miasta dostrzegany jest coraz częściej za granicami kraju. Można śmiało stwierdzić, że Ostrów jest już nie tylko widocznym punktem na mapie Polski, ale istnieje również w świadomości europejskiej, został bowiem zauważony wśród setek miast. Mamy się czym pochwalić w kwestii współpracy europejskiej, a nasze tradycje i doświadczenia mogą być wartościowym wkładem do europejskiej wspólnoty – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Komisja społeczna, zdrowia i zrównoważonego rozwoju Rady Europy doceniła tak działania miejskie, jak i samej prezydent miasta - m.in. fakt, że Beata Klimek jest członkiem Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, a także pracuje w zespole ds. Funkcjonalnych Obszarów Metropolitarnych i Miejskich KWRiST. Pod uwagę wzięto również współpracę Ostrowa z miastami partnerskimi, a także wymiany międzynarodowe – młodzieży oraz kontakty między władzami lokalnymi. Komisja doceniła także promowanie idei europejskich w szkołach oraz akcje solidarnościowe. Dodatkowo wzięto pod uwagę fakt, że Ostrów Wielkopolski jest gospodarzem wielu imprez o charakterze międzynarodowym, również tych sportowych - w 2016 roku Ostrów Wielkopolski był gospodarzem międzynarodowej imprezy sportowej „Speedway Best Pairs”. Nasze miasto sięga często po środki zewnętrzne pochodzące z programów europejskich. Miasto pozyskało właśnie ponad 4 miliony złotych dofinansowania na termomodernizację sześciu ostrowskich placówek oświatowych. Dzięki blisko 5-milionowemu dofinansowaniu, w przyszłym roku w Ostrowie powstanie również Mediateka oraz Muzeum 3D. Jeszcze w tym roku, dzięki funduszom unijnym, na ostrowskich ulicach pojawią się autobusy elektryczne.   

W tym roku Rada Europy przyznała siedem Dyplomów. Otrzymały ją:

- Bergkamen (Niemcy),

- Denzlingen (Niemcy),

- Samos (Grecja),

- Ponte San Nicolò (Włochy),

- Kikinda (Serbia)

- Morawica (Polska),

- Ostrów Wielkopolski (Polska)

Nagroda ta to krok w kierunku otrzymania najwyższego odznaczenia europejskiego - Nagrody Europy. By ją otrzymać należy zdobyć kolejne wyróżnienia - Flagę Honorową oraz Odznakę Honorową. Europejskie miasta ubiegają się o nią latami.

- Chcemy ubiegać się o kolejne wyróżnienia Rady Europy i rozwijać proeuropejskie działania. Jako prezydent Ostrowa Wielkopolskiego uczestniczę w konferencjach, kongresach, sympozjach. Również międzynarodowych. Rozmawiam tam o Ostrowie, przedstawiam nasze rozwiązania skierowane na rozwój miasta, i zwyczajnie chwale się Ostrowem i jego mieszkańcami. A jest się czym pochwalić. I, jak widać, nie tylko ja tak uważam – podsumowuje prezydent miasta.

Biuro Prasowe

bprasowe@umostrow.pl

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.x