Ilustracja do artykułu: Edukujemy przyszłych krwiodawców

Edukujemy przyszłych krwiodawców

21-09-2022

W ostrowskich szkołach podstawowych i przedszkolach prowadzonych przez Miasto Ostrów Wielkopolski, rozpoczęły się prelekcje dotyczące honorowego krwiodawstwa. To efekt Inicjatywy Lokalnej „Ostrowski Dar Krwi – i Ty możesz zostać Honorowym Dawcą Krwi!” i kolejny element promocji oddawania krwi przez nasze miasto.

Przedsięwzięcie to inicjatywa dr Fuada Abbasa, kierownika Oddziału Terenowego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Ostrowie Wielkopolskim. To on zwrócił się do władz miasta z pomysłem, który został pozytywnie przyjęty, jako kontynuacja dotychczasowych działań. Pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Ostrowa Wielkopolskiego i Kalisza, edukują najmłodszych mieszkańców miasta, jednocześnie zaszczepiając w nich chęć niesienia pomocy i ratowania życia.

W czasie prelekcji tematem przewodnim jest oczywiście krew. Dzieci dowiadują się m.in. z czego składa się krew, jakie są grupy krwi, omówiony jest cały proces oddawania krwi, a także udzielone zostają odpowiedzi na nurtujące dzieci pytania. Te najczęściej zadawane to „czy oddawanie krwi boli?”, „czy można się uzależnić od oddawania krwi?” oraz oczywiście „czy to prawda, że po oddaniu krwi dostaje się czekolady?”.

- Krew jest darem bezcennym, którego wciąż brakuje w bankach krwi – mówi prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek. – Dlatego nasze miasto włączyło się w promocję honorowego krwiodawstwa, najpierw poprzez wprowadzenie Ostrowskiej Karty Krwiodawcy, a teraz także poprzez edukację. Jestem przekonana, że w przyszłości zaowocuje to nowym, świadomym pokoleniem krwiodawców. 

Prelekcje cieszą się dużą popularnością wśród dzieci i młodzieży, a w ramach podziękowania za aktywny udział wszyscy uczestnicy na zakończenie otrzymują upominki  ufundowane przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.x