Archiwum
pochmurno
3℃
Wysoki kontrastTłumacz języka migowegoPrzeciw działanie wykluczeniu cyfrowemuStan jakości powietrza
Ilustracja do artykułu: Gdzie nowoczesność spotyka się z historią

Gdzie nowoczesność spotyka się z historią

03-02-2017

Adaptacja pomieszczeń Ratusza na cele Muzeum 3D to drugi, obok Mediateki (w miejsce dawnego Empiku), element projektu złożonego przez miasto Ostrów Wielkopolski do tzw. „ZITów”. Ostrowianie będą mogli odbyć multimedialny spacer starymi ulicami naszego miasta, zobaczyć dawne sklepy, a także spędzić czas w kinie zaaranżowanym na wnętrze dawnego Kina Roma.

Łączna wartość projektu, dzięki któremu na mapie kulturalnej Ostrowa pojawią się dwa kolejne i znaczące punkty, to ponad 5,7 mln zł. Sama inwestycja w Ratuszu to koszt 2,1 mln zł.

- Wartość dofinansowania Muzeum 3d to blisko 1,8 mln, co znaczy, że miasto ze swoich środków zapłaci za tę inwestycję jedynie nieco ponad 300 tys. zł. Na wartość inwestycji składają się: wyposażenie wnętrz, multimedia oraz roboty budowlane i nadzór inwestorski – wymienia Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Aktualnie projekt poddany jest ocenie formalnej i merytorycznej dokonywanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

- Przewidujemy, że ostateczne rozstrzygnięcia konkursu odbędą się w czerwcu br. i jeszcze w tegoroczne wakacje rozpocznie się realizacja projektu. Inwestycja zostanie sfinalizowana wraz z końcem tego roku – dodaje prezydent miasta.

Inwestycja obejmuje adaptację części parteru zabytkowego obiektu, jakim jest ostrowski Ratusz, na cele kulturalne, przez co poszerzona zostanie oferta Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

Ekspozycja będzie miała powierzchnię 152 m2. Jej integralną część stanowią elementy multimedialne. Dzięki inwestycji powstanie stała wystawa z multimediami o nazwie „Ulica Dawnego Miasta” oraz „Cafe Muzeum”.

 Głównym elementem stałej wystawy będzie rekonstrukcja dawnej ulicy miejskiej. Będzie można odwiedzić zakład fryzjerski, w którym, za pomocą technologii kinekt, zwiedzający będą mogli w wielkoformatowym monitorze zobaczyć swoje odbicie w dowolnie wybranym stroju z epoki. Takie zdjęcie można będzie wysłać sobie pocztą elektroniczną.

- Ulica zaprojektowana jest na wzór ostrowskiej ulicy z początku XX wieku. W tle słyszalne będą dźwięki ówczesnego Ostrowa -  gwar ludzi, stukot koni, dźwięki pojazdów jeżdżących po bruku – wymienia Witold Banach, dyrektor Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

We wnękach zaprojektowane zostały witryny sklepowe z ekspozycją towarów, a elementami scenograficznymi będą ławki miejskie oraz latarnie. Na końcu przestrzeni ulicy zaprojektowano stylizowany kiosk/słup ogłoszeniowy.

- Wmontowany w niego będzie monitor, w którym wyświetlać się będą plakaty ogłoszeniowe. Zwiedzający będą mogli wejść w opcję mapy Ostrowa z początku XX w. i poczytać o obiektach architektury zachowanych do dzisiaj – dodaje Witold Banach.

Kolejnym elementem ulicy będzie kino z wnętrzem stylizowanym na dawne ostrowskie Kino Roma. Jego sala wyposażona będzie w 15 miejsc siedzących. Będą tu wyświetlane krótkie filmy z epoki zmontowane z archiwalnych materiałów filmowych będących w zbiorach Muzeum.

Wystawa muzealna urządzona będzie w stylu dawnej kawiarni-cukierni Belle-Epoque.

- Będą to ikonografie dawnych ostrowskich lokali gastronomicznych, które wzbogacone zostaną o oryginalne obiekty zabytkowe stanowiące zbiory muzeum, m.in. ekspres do kawy, kasa, stolik kawiarniany, krzesła – opisuje dyrektor ostrowskiego muzeum.

W kawiarni znajdować się będą m.in. stoliki, przy których prezentowane będą wybrane postaci. Zwiedzający będzie mógł dosiąść się do stolika i z głośnika usłyszeć historię  opowiadaną przez daną postać. Nie będzie to typowe muzeum z gablotami. Zwiedzający zostaną przeniesieni w świat XIX wiecznego Ostrowa.

- Nie boimy się najnowszych technologii. Przy pomocy gogli przeniesieni jesteśmy w wirtualną rzeczywistość. Oglądamy kolejne eksponaty kierując na nie wzrok, a poruszamy się dzięki prostej nawigacji. Cała ekspozycja wypełniona jest stanowiskami multimedialnymi, są one jednak subtelnie ukryte. Głównym aspektem jest przekazanie ostrowskich historii, a multimedia mają być wypełnieniem całości. Nie będzie to muzeum ograniczone w godzinach od 8 do 16, ale dzięki scenie organizować będzie można eventy, spotkania autorskie. To miejsce ma żyć razem ze śródmieściem – tłumaczy Damian Szulc, architekt, który jest autorem koncepcji Muzeum 3d.

- Najcenniejsze w tym projekcie jest to, że łączymy historię z bardzo nowoczesnym sposobem jej przekazywania. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie do tego, by pokazać ją w jak najatrakcyjniejszej formie. Ostrowski Ratusz zostanie zagospodarowany na cele ostrowskiej kultury. To wartość dla obiektu, który jest sercem miasta. Ostrów wzbogaca się o kolejny, bardzo nowoczesny element oferty kulturalnej naszego miasta – podsumowuje Beata Klimek.

Biuro Prasowe

bprasowe@umostrow.pl

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.x