Ilustracja do artykułu: Hejnał Ostrowa Wielkopolskiego po raz kolejny wybrzmiał z balkonu Trybunału Koronnego

Hejnał Ostrowa Wielkopolskiego po raz kolejny wybrzmiał z balkonu Trybunału Koronnego

21-08-2019

Hejnał Ostrowa Wielkopolskiego po raz kolejny wybrzmiał z balkonu Trybunału Koronnego na Starym Mieście w Lublinie.  W  26.  Ogólnopolskim Przeglądzie Hejnałów Miejskich wzięło udział 44 trębaczy z 30 miast, w tym z Ostrowa Wielkopolskiego. Impreza odbyła się 15 sierpnia 2019 r.

Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich w Lublinie obył się już po raz 26.  Wydarzenie promuje walory historyczne i kulturowe wśród trębaczy z miast całej Polski, mieszkańców Lublina oraz turystów. Głównym celem przeglądu jest popularyzacja średniowiecznych tradycji grania, prezentacja współczesnych hejnałów oraz podkreślenie europejskiego wymiaru dziedzictwa kulturowego Miasta Lublin.

Przegląd rozpoczął się mszą świętą, z muzyczną oprawą trębaczy, w bazylice Relikwii Drzewa Krzyża Świętego u ojców dominikanów. Uroczyste otwarcie przeglądu poprzedziło odegranie Roty oraz hejnału miasta Lublin.   

Nasze miasto reprezentował trębacz Piotr Zieleziński z Ostrowskiej Orkiestry Koncertowej, członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Hejnałów Miejskich. Ostrowski hejnał został skomponowany przez pianistę i absolwenta Zespołu Szkół Muzycznych im. K. Komedy – Trzcińskiego w Ostrowie Wielkopolskiej oraz  Akademii Muzycznej w Bydgoszczy – Łukasza Kryjoma.

-  Pierwsza publiczna prezentacja hejnału odbyła się na uroczystej Sesji Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego inaugurującej obchody Jubileuszu 600-lecia miasta w 2003 r. W tym roku zaszczyt  zaprezentowania hejnału przed lubelską publicznością przypadł  Piotrowi Zielezińskiemu. Po gromkich brawach można śmiało stwierdzić, że wykonanie przypadło zebranym na Starym Mieście w Lublinie do gustu – mówi  Ewa Janiszewska, dyrektor Wydziału Kultury i Promocji Miasta, która w Lublinie reprezentowała nasze miasto.

Podczas uroczystości zapalono także znicze i złożono wiązanki kwiatów na grobie Władysława Grzyba, lubelskiego krzykacza miejskiego, klikona, pomysłodawcy przeglądu. 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.x