Ilustracja do artykułu: Lipy w zielono - niebieskiej infrastrukturze

Lipy w zielono - niebieskiej infrastrukturze

08-04-2022

Zielono - niebieska infrastruktura w Ostrowie Wielkopolskim wzbogaca się o piękne, wysokie lipy. Pierwsze drzewa i krzewy dojechały do naszego miasta i już wkrótce będą zdobić Skwer oraz Rondo Sybiraków, a także pas rozdzielający jezdnie ulicy Głogowskiej.


- Rozpoczynamy erę zielono - niebieskiej rewolucji w naszym mieście. Dzisiaj nasadzimy 16 sztuk sześciometrowych lip, a to dopiero początek pozytywnych zmian. Docelowo Skwer Sybiraków, rondo Sybiraków oraz pas drogowy rozdzielający ulicę Głogowską wzbogacony zostanie 34 dorodnymi drzewami, 7 tysiącami krzewów oraz ponad 16 tysiącami bylin - mówi Mikołaj Kostka, zastępca, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Skwer oraz Rondo Sybiraków, a także pas rozdzielający jezdnie ulicy Głogowskiej przejdą ogromną przemianę. W tym miejscu rozpoczynamy zielono - niebieskie zmiany w Ostrowie Wielkopolskim. Prace na miejscu już trwają od kilku tygodni.

Rondo Sybiraków, Skwer Sybiraków oraz w pas ulicy Głogowskiej - to pierwszy etap wdrażania zielono - niebieskiej infrastruktury w Ostrowie Wielkopolskim. Obszar ten zostaje poddany całkowitej, zielono - niebieskiej, rewitalizacji. W ramach projektu planowane są nasadzenia zieleni, a także nowe nawierzchnie alejek. W ramach prac odnowiony zostanie także pomnik wraz z towarzyszącymi mu tablicami pamiątkowymi. Cokół zostanie przebudowany, a tablice wkomponowane w nowy postument istniejącego pomnika. W ramach zadania powstanie także instalacja nawadniająca roślinność. Inwestycja obejmie także wymianę oświetlenia parkowego. Planowane zakończenie prac to czerwiec.

Na miejscu wykonano już przyłącza wody do stworzenia systemu nawadniania terenu. Rozebrano już starą nawierzchnię i trwa układanie nowej nawierzchni. Zabezpieczono także starą roślinność i przywieziono nową - w najbliższych dniach realizowane będą nasadzenia. Na czas inwestycji zabezpieczono tablice pamiątkowe.

- Zielono - niebieskie zmiany rozpoczynamy z przytupem - pięknymi, dorodnymi drzewami. Pierwsze lipy już są wkopywane w ziemię, to jednak dopiero początek. Chcemy, by dzięki tym przemianom nasze miasto pozwalało w jeszcze większym stopniu na złapanie oddechu od miejskiej zabudowy, by było o wiele bardziej zielone, a w Ostrowie po prostu milej spędzało się czas - mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Zadanie „ROZWÓJ OBSZARÓW ZIELENI W GMINIE MIASTO OSTRÓW WIELKOPOLSKI JAKO ELEMENTU SYSTEMU MIEJSKICH KORYTARZY EKOLOGICZNYCH I PRZEWIETRZENIA MIASTA, A TAKŻE PRZECIWDZIAŁANIA EFEKTOWI TERMICZNEMU” dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. 

Zadanie „ROZWÓJ OBSZARÓW ZIELENI W GMINIE MIASTO OSTRÓW WIELKOPOLSKI JAKO ELEMENTU SYSTEMU MIEJSKICH KORYTARZY EKOLOGICZNYCH I PRZEWIETRZENIA MIASTA, A TAKŻE PRZECIWDZIAŁANIA EFEKTOWI TERMICZNEMU” dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

 


Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.x