Ilustracja do artykułu: Ludzie kultury nagrodzeni

Ludzie kultury nagrodzeni

15-09-2022

Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek wręczyła Filary Kultury 2022. To nagrody przyznawane za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury. Gala wręczenia wyróżnień odbyła się w Forum Synagoga. To cykliczne wydarzenie organizowane jest raz w roku z okazji Dnia Animatora i Pracownika Kultury.

-To Ostrowianie, którzy przynoszą naszemu miastu splendor, prestiż i uznanie. Patrząc na dorobek kulturalny każdego z Państwa, zapoznając się z laudacjami, które przy każdym nazwisku się pojawiły, wiem jak ważną wartością jesteście dla Ostrowa Wielkopolskiego. Ogromnie cenię każdego z Was. Waszą twórczość, pasję i serce do kultury. Chcę raz jeszcze pogratulować wszystkim wyróżnionym podczas dzisiejszej gali w Forum Synagoga. Rozwijajcie i pielęgnujcie swoje talenty - mówiła podczas gali Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Zaproszeni goście wysłuchali koncertu Anety Todorczuk - „Projekt kOFFta” w aranżacjach Tomasza Krezymona.

Nagrody przyznano w pięciu kategoriach: Filar Kultury 2022, Osobowość Ostrowskiej Kultury, Młody Talent, Benefactor Kulturae Ostroviensis oraz Dzieło Roku. W trzech pierwszych kategoriach wraz z tytułem przyznawane są również nagrody finansowe. W tym roku, pula wynosiła w sumie 40 tysięcy złotych.

 

Kategoria MŁODY TALENT:

 1. Kinga Chudek – od najmłodszych lat uczęszcza do Grupy Baletowej „Gwiazda”. Należy do grona wyróżniających się tancerek, które reprezentują zespół podczas konkursów, festiwali i imprez masowych.
 2. Maria Kupczyk – śpiewa od piątego roku życia. Ma na swoim koncie liczne sukcesy, te z ostatniego roku to m.in. II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Wielkopolski Bells i III miejsce w IV Ogólnopolskim Festiwalu Polskiej Piosenki Rozrywkowej Aleja Gwiazd. Maria zdobyła też II miejsce w XIII Festiwalu Piosenki Młodzieżowej Śpiewaj i walcz w Jarocinie oraz Wyróżnienie w Ogólnopolskim Internetowym Konkursie Piosenki Wokalarium 2022.
 3. Zuzanna Jarocka – uczęszcza do Grupy Baletowej „Gwiazda”, z którą uczestniczyła w wielu przeglądach i konkursach w kraju i za granicą. W ciągu ostatniego sezonu artystycznego zajęła II miejsce w XIX Ogólnopolskim Konkursie Tanecznym „Magia Tańca” w Ostrowie Wkp., I. miejsce w Międzynarodowym konkursie „Dance Super Star 2022″ i I miejsce w ogólnopolskim konkursie Bas Dance Festiwal w Trzebnicy.
 4. Zespół „Saxodeon Junior” (Ewa Obsadna i Paweł Obsadny) – Paweł Obsadny to akordeonista, uczeń Piotra Słocińskiego, Ewa Obsadna jest saksofonistką i uczennicą Roberta Matuszewskiego. Oboje doskonalą swoje muzyczne umięjętności w zespole szkół muzycznych. Współpraca rodzeństwa zaowocowała w tym roku szeregiem osiągnięć artystycznych o wymiarze ogólnopolskim. Razem otrzymali dyplom laureatów na XXVI Słupeckich Spotkaniach Muzycznych w kategorii zespołów kameralnych, wyróżnienie w kategorii „Duety II stopnia” na XXXVII Konkursie Zespołów Kameralnych Szkół Muzycznych I i II st. We Wrocławiu i III miejsce w IV Ogólnopolskim Turnieju Stroikowym w Gorzowie Wlkp.

Kategoria OSOBISTOŚCI OSTROWSKIEJ KULTURY:

 1. Agnieszka Banasiak – kulturoznawca, pedagog i bibliotekarka. Kustosz Biblioteki Publicznej im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Odpowiada za przygotowanie oferty nowości wydawniczych, aktywnie włącza się w organizację spotkań autorskich dla mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego i powiatu ostrowskiego. Jest też autorką ciekawych spotkań z młodszymi czytelnikami Ostrowskiej Książnicy – przedszkolakami oraz uczniami klas pierwszych szkół podstawowych i koordynatorką ogólnopolskiej kampanii społecznej: Mała książka — wielki człowiek.
 2. Robert Banaszkiewicz – trębacz Ostrowskiej Orkiestry Koncertowej. Zaczął grać na trąbce w 1991 roku w Orkiestrze Dętej przy ostrowskim Technikum Kolejowym. Podczas służby wojskowej grał w Garnizonowej Orkiestrze Wojska Polskiego w Opolu. Wrócił do Ostrowa i grał w Orkiestrze Dętej Węzła PKP, przekształconej z czasem w Ostrowską Orkiestrę Koncertową, w której jest do dziś.
 3. Andrzej Dąbrowski – znawca i propagator rocka i wszystkiego, co gra i brzmi wokół tego gatunku. Kolekcjoner wydawnictw muzycznych, ale też poszukiwacz młodych talentów i twórców mocnego grania. Jest pomysłodawcą i autorem długoletniej audycji Made in Poland w Radiu Centrum, redaktorem i współtwórcą wydawnictw płytowych, zwłaszcza tych związanych z festiwalami i autorem wielu książek, takich jak choćby ta podsumowująca 30 lat przeglądu Wszyscy Śpiewamy na Rockowo. Często bywa też jurorem na festiwalach i przeglądach muzycznych, od półtorej dekady lat wspiera i współdziała przy organizacji wspomnianych już Międzynarodowych Przeglądów „Wszyscy Śpiewamy na Rockowo”, jest też przewodniczącym jury.
 4. Hieronim Foltynowicz – na saksofonie altowym zaczął grać w 1975 roku. Już dwa lata później został członkiem Młodzieżowej Orkiestry Dętej przy MERA ZAP a potem muzykiem orkiestry wojskowej w Bytomiu. Od roku 1989 do dziś gra w Ostrowskiej Orkiestrze Koncertowej w której jest wybitnym solistą.
 5.  Bogusława Górska – z formalnym ruchem chóralnym związana jest od 39 lat.Nieprzerwanie od 1989 r. jest aktywną członkinią i solistką Chóru Nauczycielskiego im. Stanisława Wiechowicza w Ostrowie Wielkopolskim. Uhonorowana wcześniej nagrodą Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.
 6.  Grażyna Karolak – regionalistka i społeczniczka, zafascynowana dziejami miasta Ostrowa Wielkopolskiego i jego mieszkańców. Swoją pasje odkrywania śladów przeszłości, zwłaszcza badania życia codziennego przodków, rozwija już od lat w ramach Ostrowskiego Towarzystwa Genealogicznego. Jej autorskim dziełem są coroczne wycieczki „Szlakiem drewnianych kościołów” oraz cykl wystaw pod nazwą: „Ocalić od zapomnienia”.
 7. Danuta Kasprzak – to osoba, która większość swojego zawodowego życia poświęciła życiu kulturalnemu naszego miasta. W latach 80, trudnym czasie schyłku PRL-u, gdy była pracownikiem Ostrowskiego Domu Kultury, starała się promować wielką kulturę, nie zawsze wtedy mile widzianą przez cenzurę. Była inicjatorką pierwszego w Ostrowie przeglądu filmów z muzyką Krzysztofa Komedy Trzcińskiego, a później przeglądu filmów Andrzeja Wajdy, współorganizowała wielki interdyscyplinarny projekt „Ostrów Literacki 1791-1986″ oraz cykle poetyckie „Wielka poezja, której nie znamy” i „Polska poezja współczesna”.
 8. Jagoda Kaszuba – artystka plastyk, Ilustratorka, grafik, malarka, tworzy mini-instalacje i formy przestrzenne. Od roku 2019 jest w OCKu specjalistką do spraw reklamy, pilnując jakości i poziomu artystycznego wydawnictw i publikacji. Uczy też rysunku w I LO. Ma na swoim koncie liczne wystawy indywidualne i zbiorowe, w Polsce i za granicą.
 9. Dr Arkadiusz Kątny – nietuzinkowy talent muzyczny i kompozytorski. Jedna z ostatnich ważnych dat w jego artystycznym życiorysie to 5. lutego tego roku. Wtedy to jego kompozycja CIRCLES —The Imaginary Dream of Nicolaus Copernicus została wykonana przez szwajcarskiego perkusistę Fabiana Zieglera oraz jeden z najlepszych chórów na świecie, szwajcarski Zurcher Sing-Akademie w Zurychu. 9 maja tego roku został doktorem sztuk muzycznych, stopień i dyplom uzyskał na wrocławskiej Akademii Muzycznej. Pracą doktorską była III Symfonia na orkiestrę zawierająca nowe elementy własnej techniki kompozytorskiej.
 10.  Mirosław Mądrzak – grał w młodzieżowej orkiestrze szkolnej, równolegle ucząc się gry na kontrabasie w Szkole Muzycznej I i II stopnia. Potem grał w orkiestrze SPOMASZu, w BIG BANDzie Janusza Zielezińskiego oraz w wielu zespołach muzycznych. Koncertował z chórem „ECHO” i Filharmonią Kaliską. W 1994 roku został członkiem orkiestry ZNTK w Ostrowie Wielkopolskim przemianowanej w 2003 roku na Ostrowską Orkiestrę Koncertową. Podczas ostatnich 12 miesięcy wykonał partie solowe według własnej interpretacji i aranżacji podczas wystąpień Ostrowskiej Orkiestry Koncertowej.
 11. Marian Franciszek Nowak – jest współzałożycielem, a od 2014 roku prezesem Ostrowskiego Towarzystwa Genealogicznego, w którym działa bardzo aktywnie. Współorganizuje wiele przedsięwzięć OTG, m.in. konferencje, sesje historyczne, obchody ważnych rocznic, spotkania z ciekawymi ludźmi, wystawy, szkolenia, wycieczki, itp. Jest autorem, współautorem, także redaktorem szeregu publikacji wydanych w ramach „Biblioteki OTG”, to takie książki jak „Jan Paweł II bliżej nas…”, „Wielkopolska pamięta! 1918-2018″, Niezłomni kościoła XX wieku”, „Błękitna Armia w drodze do Polski. Przystanek Ostrów”, czy też „Kronika OTG 2005-2020″.
 12. Mariusz Rosik – pracownik Ostrowskiego Centrum Kultury. Jego codzienne działania sprawiają, że obiekty Forum Synagoga i Ostrowskiego Centrum Kultury, pomimo upływu lat, mają schludny wygląd i zorganizowany ład i porządek. Na jego pomoc liczyć mogą pracownie działające w OCK, w tym pracownie plastyczne, gdzie chętnie dokłada starań, by ekspozycja ich prac w Galerii PIK w OCK była na najwyższym poziomie technicznym. Mariusz Rosik dba o promocję imprez kulturalnych.
 13.  Alina Stefańska – od 33 lat sopranistka, od 25 lat w chórze Nauczycielskim im. Stanisława Wiechowicza w Ostrowie Wielkopolskim, wcześniej w Chórze Camerata w Kolegium Nauczycielskim w Koninie, jeszcze wcześniej w Chórze Ostrowskiego Studium Nauczycielskiego i w Chórze Towarzystwa Śpiewaczego w Raszkowie.
 14.  Antoni Szwed – autor kilkudziesięciu wystaw zbiorowych i kilku indywidualnych, w kraju i za granicą, uczestnik plenerów środowiskowych. Pierwszą wystawą indywidualną zapisał się w dziejach ostrowskiej kultury z okazji 25-lecia Ruchu Plastycznego w Ostrowie Wielkopolskim w roku 1981. Potem pojawiały się ekspozycje w ramach „Ostrowskiej Plastyki” czy Galerii 80 — działającej w Ostrowskim Domu Kultury, „Ogólnopolski Salon Plastyki Egeria” i „Jacy jesteśmy”. W roku 2001 obchodził benefis swej pracy twórczej — wystawą zorganizowaną przez ówczesną Powiatową Galerię Sztuki Współczesnej w Ostrowie.
 15. Dr Bogna Skrzypczak-Walkowiak –  pierwsza w Polsce opracowała zasady filozofii filmu jako strategii dydaktycznej. Współautorka dwóch książek „Uczeń – nauczyciel – badacz w przestrzeni teatru” i „Niepojęty przypadek. O poezji Wisławy Szymborskiej”i autorka dwóch zbiorów prozy: „Pani Kant i madame Hyde” oraz „Kot słusznie dumny”. Znana Ostrowianom jako kierownik Mediateki. Dzięki jej pomysłom, biblioteka stała się miejscem niezwykle atrakcyjnym – Biblioteką Przyszłości, gdzie nie ma mowy o stagnacji i znudzeniu, bo łączenie nowych technologii z tradycyjną książką stało się dla jej priorytetem i standardem. Co ważne, nie są to zajęcia monotematyczne, lecz łączące różne dziedziny — naukę, technikę, sztukę, kino, film i muzykę.
 16.  Paweł Szóstak – do dziś gra na klarnecie w Ostrowskiej Orkiestrze Koncertowej. Aktywnie uczestniczy we wszystkich koncertach, takich jak: koncerty walentynkowe, charytatywne czy świąteczne. Bierze udział w występach orkiestry podczas uroczystości państwowych, kościelnych czy miejskich, zagrał też w koncertach jubileuszowych z okazji 90 i 95-lecia orkiestry oraz 25 lecia samorządności. Przez kilkanaście lat pełnił funkcję kronikarza orkiestry. Aktywny w sekcji klarnetów. Podczas ostatnich koncertów orkiestry wykonał partie solowe wg własnej interpretacji.
 17. Małgorzata Urbaniak – od roku 2005 do dziś gra w Big-Bandzie Powiatu Ostrowskiego i w Ostrowskiej Orkiestrze Koncertowej, z którą występowała na wielu koncertach w kraju i za granicą. Jako solistka zaprezentowała się w m.In. Mieście Partnerskim Delitsch w Niemczech. Brała również udział w Letnich Festiwalach Orkiestr Dętych Południowej Wielkopolski, Świątecznym Orkiestr Graniu oraz wielu innych uroczystościach.
 18. Ewa Wojciechowska – od 43 lat czynnie uczestniczy w kulturalnym życiu Ostrowa. W 1979 roku została przyjęta do Chóru Nauczycielskiego im. Stanisława Wiechowicza, śpiewając pierwotnie w sopranach, a następnie w altach. Stała się ważnym ogniwem poziomu artystycznego chóru śpiewając z nim na wielu koncertach i konkursach krajowych oraz występując w większości krajów europejskich od Norwegii po Grecję i Portugalię. Zasiadała i pracowała w trzech kadencjach zarządu chóru. W bieżącym roku została uhonorowana najwyższym odznaczeniem chóralnym, tj. Złotą Odznaką z Laurem przyznawaną przez Polski Związek Chórów i Orkiestr. Od 29 lat pomaga w organizacji koncertów z cyklu „Jazz w muzeum”, będącego jednym z największych wydarzeń muzycznych w regionie.

Kategoria DZIEŁO ROKU:

 1. 40. Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni”.

Kategoria FILARY OSTROWSKIEJ KULTURY: 

 1. Piotr Łopatka – uczestniczył w wielu wystawach i konkursach, które zresztą skrupulatnie indeksuje, a nagrody sypią się jak z rogu obfitości regularnie od 1991 roku. Wystarczy wspomnieć, że kilkukrotnie nominowany był do Grand Prix CorelDRAW International Design Contest w Kanadzie, a ostatnio w Copic Award w Tokio w Japonii.Od roku 1991 do 2018 prowadził autorską pracownię projektową i studio fotografii art studio. Jest autorem albumów, okładek płyt, znaków graficznych, miejskiej pieczęci, pomysłodawcą witaczy, które informują przyjezdnych o sławnych ostrowianach, inicjatorem i komisarzem wystaw na Street Gallery.
 2. Tadeusz Gaworzewski – od 1976 roku przez niemal dekadę był ostrowskim plastykiem miejskim, a od 1977 prowadził zajęcia plastyczne w Ostrowskim Domu Kultury. Od ponad 30. lat związany jest też z Wydziałem Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu. Na przestrzeni lat pracy w tym oddziale poznańskiego UAM-u pełnił szereg funkcji, od kierownika Zakładu Edukacji Plastycznej, przez prodziekana wydziału, po członka uczelnianego Senatu. Dziś jest emerytowanym profesorem tej uczelni, ale przede wszystkim jest wychowawcą kilku pokoleń artystów i nauczycieli plastyki. Tworzy malarskie miniatury chopinowskie, liczne portrety, m.in. te przedstawiające prezydentów Ostrowa czy zasłużonych absolwentów I LO. Autor i uczestnik ponad 150 wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą i publikacji o sztuce. Juror i laureat wielu nagród. Swoje prace regularnie wystawia w galeriach autorskich w Ostrowie i Odolanowie.
 3. Prof. Maria Podskarbi-Hebisz – rzeźbiarka, wykładowczyni akademicka, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, która doktorat i habilitację uzyskała w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 2015 jest profesorem nadzwyczajnym UAM w Poznaniu, a od 2013 kieruje Pracownią Rzeźby i Działań Przestrzennych na kaliskim Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym tej uczelni. Członkini Związku Polskich Artystów Plastyków, Wielkopolskiego Związku Artystów Rzeźbiarzy i Ostrowskiego Towarzystwa Naukowego. Przed laty w rodzinnym Ostrowie utworzyła pracownię o nazwie „Jaskinia sztuki”, a teraz tworzy w cyklach obiekty ceramiczne, to m.in. „Formy uskrzydlone”, „Formy organiczne”, „Wiszące ogrody”, „System gier” „Odloty aniołów”, „Myśli tajemne” i „Przyloty”. Zajmuje się też fotografią i grafiką. Jej prace znajdują się w zbiorach i kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą, artystka pokazuje je też na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień, wspomnę tylko o I nagrodzie i wyróżnieniu w konkursie rzeźbiarsko-ceramicznym „Pogranicza kultur” oraz o I nagrodzie na wystawie ART EXPO we francuskim Haumont.

Kategoria: Benefactor Culturae Ostroviensis

 1. Firma 3mk Protection Spółka z o.o. – firma, która w znacznym stopniu przyczynia się do promocji i realizacji działań Ostrowskiego Centrum Kultury, zwłaszcza w 2022 roku. Warto tu wspomnieć przede wszystkim o zaangażowaniu w 30. Finał „Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy” i w organizację 33. Międzynarodowego Przeglądu „Wszyscy Śpiewamy na Rockowo”.
 2. TRASKO STAL Sp. z o.o. – pierwsze spotkania firmy TRASKO STAL z ostrowską kulturą to jeszcze lata 90-te, kiedy to wspólnie z powiązaną kapitałowo firmą BOCAD sponsorowała koncerty z cyklu Jazz w muzeum oraz Muzeum Jazz Festiwal. Trasko Stal była sponsorem wydanej wówczas płyty CD „Ostrów Summit”, na której znalazły się utwory z koncertów odbywających się wówczas w Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Firma ta była również głównym sponsorem wydanej w roku 2003 roku, nominowanej do Fryderyka płyty wybitnego polskiego gitarzysty Jarosława Śmietany oraz amerykańskiej pianistki i wokalistki Karen Edwards. Przez szereg kolejnych lat TRASKO STAL finansowo, rzeczowo, a także technicznie i logistycznie wspierała organizatorów koncertów jazzowych w ostrowie Wielkopolskim. W szczególny sposób pomoc TRASKO STAL dało się odczuć w ostatnich latach, trudnych dla organizatora koncertów z uwagi na pandemię i związane z nią ograniczenia.
 3. SKLEJKA EKO Sp. z o.o. – to wyraz wdzięczności za wsparcie jubileuszowego Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”. Ciągłość i tradycje tego cyklu, który kontynuowany jest od 1982 roku, mimo wielokrotnych trudności finansowych i pandemicznych, udało się organizatorom zachować w dużej mierze dzięki pomocy sponsorów i donatorów. Realizacja jubileuszowej, 40. edycji festiwalu nie byłaby możliwa gdyby nie wsparcie firm kochających muzykę i sztukę, do których od ponad trzydziestu lat należy firma Sklejka EKO S.A.
 4. Ilja van de Pavert – to fotograf-pasjonat, który urodził się w Holandii. Do Ostrowa Wielkopolskiego trafił w 2015 roku, na zaproszenie Stowarzyszenia Kulturalnego „Gwiazda”, i tak stał się nieodłącznym fotografem Ogólnopolskiego Konkursu Tanecznego im. Aliny Janikowskiej „Magia Tańca”. Ilja Van de Pavert to wolontariusz i przyjaciel młodzieży, człowiek o wielkim sercu, niezwykle pracowity i nade wszystko skromy. Z każdego wydarzenia tworzy obszerną galerię internetową, którą udostępnia nieodpłatnie wszystkim uczestnikom konkursu. Jego taneczne zdjęcia znalazły się również w albumie promującym Ostrów Wielkopolski. Na swoim portalu zamieścił także kilkadziesiąt ujęć ze spaceru ulicami naszego miasta.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.x