Aplikacja myBus online została przygotowana z myślą o użytkownikach transportu miejskiego, zarówno dla tych, którzy podróżują codziennie jak i dla okazjonalnych pasażerów.
Oprócz tradycyjnego rozkładu jazdy, czyli tzw. tabliczki przystankowej, aplikacja potrafi wyświetlać najbliższe odjazdy w formie tzw. tablicy najbliższych odjazdów, na podstawie danych uzyskanych ze śledzenia pojazdów przez system GPS. Jest to wersja zwana on-line. Dzięki temu uzyskujemy znacznie dokładniejszą godzinę pojawienia się pojazdu na przystanku, uwzględniającą nieprzewidziane opóźnienia, czy przyspieszenia kursów. Jest to obrazowanie aktualnego stanu komunikacji, a nie zaplanowanego w rozkładzie jazdy.
System ten, zainstalowany w wielu miastach w Polsce, pozwala pasażerowi na dostęp do informacji o komunikacji, m. in.:
- w wersji on-line na elektronicznych tablicach informacyjnych na przystankach lub tzw. tablicach wirtualnych (odwzorowanych stanach tablic elektronicznych w przeglądarce WWW),
- w wersji on-line w przeglądarkach WWW z interfejsem poprzez GoogleMaps,
- w wersji off-line w przeglądarkach WWW z interfejsem poprzez klasyczne strony HTML,
- w wersji on-line w urządzeniach przenośnych obsługujących strony WAP,
- w wersji on-line w urządzeniach przenośnych obsługiwanych przez system Android, Windows Phone lub iOS (opisywana aplikacja myBus online)
Aplikacja myBus online, dzięki rozbudowanemu wyszukiwaniu przystanków, z listy wszystkich, najbliższych, ulubionych, z tras linii, z QR kodów, czy też z mapy, pozwala w łatwy sposób dotrzeć do odpowiedniego rozkładu jazdy.
Co odróżnia aplikację myBus online od innych podobnych aplikacji:
- aplikacja może działać zarówno w trybie on-line, jak i w trybie off-line.
- wersja off-line, choć zawiera pewne ograniczenia, pozwala korzystać z pobranego jednorazowo rozkładu jazdy bez dodatkowego łączenia się z internetem.
- aplikacja w wersji on-line aktualizuje wszystkie niezbędne dane na bieżąco, a źródłem aktualizacji są te same dane, które w innych kanałach są udostępniane przez przewoźnika, czy też organizatora komunikacji. Przykładowo informacja na tablicy elektronicznej na przystanku wyświetlająca czasy przyjazdu pojazdów z uwzględnieniem aktualnego położenia pojazdu i stanu komunikacji (czyli on-line) jest tożsamą z informacją wyświetlaną w aplikacji myBus online, a także z informacją na stronie WWW. Predykcja spodziewanych czasów przyjazdu na przystanki pochodzi z tego samego silnika wyliczającego te czasy.
- aplikacja w wersji on-line pokazuje nam także komunikaty od dyspozytorów ruchu o ile takowe są przez niego przesyłane do tablic przystankowych.
- wyszukiwarka połączeń opiera swe wyliczenia o stan on-line, a nie tylko o dane rozkładu jazdy.