Ilustracja do artykułu: Nowe przedszkola Wydarzeniem Gospodarczym Roku 2022

Nowe przedszkola Wydarzeniem Gospodarczym Roku 2022

27-03-2023

Dwa, nowe przedszkola w Ostrowie Wielkopolskim zdobyły tytuł Wydarzenia Gospodarczego Roku 2022. Wybrano laureatów 29. plebiscytu Ostrowanin Roku. 

Przedszkole nr 2 Jarzębinka przy ulicy Staroprzygodzkiej oraz Przedszkole nr 12 Tęcza, które stanęło przy ulicy Dobrej to nowe punkty na edukacyjnej mapie naszego miasta. To właśnie one uzyskały nominacje do tytułu Wydarzenia Gospodarczego Roku 2022, a głosami kapituły plebiscytu inwestycje te znalazły się w gronie laureatów. 

 - Ostrowskie przedszkola to ważne punkty na mapie naszego miasta. W 2022 roku otwieraliśmy dwie nowe placówki, które dziś goszczą w swych progach setki małych ostrowian. Cieszę się, że ostrowskie inwestycje zostały docenione. Mój zastępca, Sebastian Górski, dziękował podczas gali za przyznanie nowym placówkom tytułu Wydarzenia Gospodarczego Roku 2022. Dziś dziękuję i ja - podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego i dodaje - Jednocześnie gratuluję Ostrowianinowi Roku 2022 Andrzejowi Leraczykowi, naszemu ostrowskiemu ministrowi kultury, wieloletniemu szefowi miejskiego wydziału kultury, animatorowi ruchu chopinowskiego. Z Urzędem Miejskim rozstał sie w 2019 roku, odchodząc na emeryturę. Wtedy też przyznaliśmy Andrzejowi Leraczykowi nagrodę Filar Kultury. Andrzej Leraczyk wciąż oddaje się temu, co kocha najbardziej - ostrowskiej kulturze. Brawa dla Ostrowianina Roku i dla wszystkich nagrodzonych.

Andrzej Leraczyk do dziś nazywany jest „ostrowskim ministrem kultury”, na którą wywarł ogromny wpływ, kierując przez ponad 40 lat Wydziałem Kultury Urzędu Miejskiego. 

Nowe przedszkola Jarzębinka i Tęcza otwarto jesienią 2022 roku.
W Jarzębince swoje miejsce do nauki i zabawy znalazło niemal 300 dzieci. Przedszkole wybudowano w technologii pasywnej, czyli energooszczędnej i maksymalnie przyjaznej dla środowiska. Dla najmłodszych i pedagogów stworzyliśmy 12-oddziałową placówkę, z pomieszczeniami dla logopedy, pielęgniarki, częścią administracyjno – socjalną, sekretariatem, wspaniale wyposażoną kuchnią. Są szatnie, magazyny, toalety i piękny plac zabaw, który doskonale wpisuje się w układ przestrzenny nowego budynku.

To wyjątkowe przedszkole powstało w niespełna rok. Kosztowało blisko 14,5 mln złotych. Powstało również przy współudziale pozyskanych przez miasto funduszy z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach Projektu „E-Ostrów 2050 – Miasto Ekologiczne, Energetyczne, Ekonomiczne”. To pomoc finansowa od naszych przyjaciół – państw darczyńców, którymi są: Islandia, Lichtenstein i Norwegia. Nie zapominamy również o wkładzie finansowym z budżetu naszego państwa.

Tęcza to także duży obiekt - za ponad 15 mln złotych! Przedszkole powstało dla niemal 300 dzieci, również dzieci z niepełnosprawnościami oraz najmłodszych mieszkańców naszego miasta, którzy otrzymali własną część żłobkową. Są tu sale wyposażone w świetny sprzęt, który wesprze rozwój maluchów, jest wspaniały wręcz plac zabaw, jest też nowoczesna kuchnia, a cały obiekt jest przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

- Każda z nagród i wyróżnień za nasze działania w mieście to potwierdzenie, że idziemy w dobrym kierunku. Dziękujęmy za każde z nich. Nowe przedszkola z przestrzeniami przygotowanymi dla najmłodszych ostrowian wypełnia dziś ich śmiech i radość. I to najpiękniejsza z nagród jaką możemy otrzymać - podkreśla wiceprezydent Sebastian Górski. 

Wyniki Ostrowianina Roku ogłoszono podczas gali finałowej, w piątek, 24 marca w Ostrowskim Centrum Kultury. Wydarzenie zostało wsparte finansowo przez Miasto Ostrów Wielkopolski.

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.x