Archiwum
pochmurno
-2℃
Wysoki kontrastTłumacz języka migowegoPrzeciw działanie wykluczeniu cyfrowemuStan jakości powietrza
Ilustracja do artykułu: „Ostrów 2030” – strategia tworzona z mieszkańcami

„Ostrów 2030” – strategia tworzona z mieszkańcami

27-05-2021

„Ostrów 2030” to strategia, która na kolejne lata wyznaczy cele i kierunki rozwoju naszego miasta. Co ważne, dokument ten ma powstać przy współudziale mieszkańców Ostrowa. – Nie chcemy, by był to dokument „do szuflady”. Poprzez spotkania konsultacyjne, wywiady, ankiety zapytamy ostrowian o ich priorytety rozwojowe dla Ostrowa. Wspólnie zdefiniujemy i obierzemy najważniejsze cele, do których będziemy dążyć – zapewnia prezydent Beata Klimek.

 

Wraz z końcem 2020 roku upłynął okres obowiązywania Strategii Zrównoważonego Rozwoju Ostrowa Wielkopolskiego na lata 2014 - 2020. W tym roku rozpoczęły się prace nad nową strategią rozwoju – z perspektywą do 2030 roku.

- Opracowanie i przyjęcie  strategii nie jest obligatoryjne , jednak jest to jeden z najważniejszych dokumentów branych pod uwagę przy ubieganiu się o środki finansowe z Unii Europejskiej. Przygotowując wspólnie z mieszkańcami projekt nowej strategii, chcemy jeszcze lepiej zrozumieć jakim miastem jesteśmy, jakie są nasze moce i słabe strony, co jest naszym potencjałem, a co stanowi dla nas wyzwanie. Ponadto, chcemy określić możliwe przyszłe scenariusze rozwoju, zarówno te optymistyczne jak również pesymistyczne i zastanowić się jakim miastem możemy być. Liczymy, że tak zainicjowane działania pozwolą nam w sposób w pełni świadomy, wspólnie z mieszkańcami, podjąć kluczową decyzję jakim miastem chcemy być i jak zamierzamy to zrealizować – tłumaczy B. Klimek.

Pierwszym punktem w harmonogramie powstania nowej strategii jest przygotowanie diagnozy Ostrowa Wielkopolskiego. Ministerstwo Rozwoju rekomenduje, by diagnozę przeprowadziła zewnętrzna  firma ekspercka. Ma to dać możliwość spojrzenia na potencjał miasta, jego wady i zalety – z boku, z pozycji niezaangażowanego obserwatora. Właśnie to dzieje się obecnie w Ostrowie, a wnioski z przeprowadzonej diagnozy społecznej, gospodarczej przestrzennej i środowiskowej zostaną niebawem poddane dyskusji z mieszkańcami Ostrowa Wielkopolskiego i okolic.

- Będą to twarde wskaźniki ekonomiczne oraz wyniki przeprowadzonych badań realizowanych przy okazji opracowania Planu Rozwoju Lokalnego, gdzie przeprowadzono  ankietę zawierającą pytania do młodzieży -  822 uczniów ostrowskich szkół średnich, przeprowadzono wywiad z 85 lokalnymi przedsiębiorcami, a także liderami naszych instytucji publicznych oraz z liderami społecznymi. Analizowaliśmy nasze miasto, rozmawialiśmy o tym, co nas wyróżnia, o Ostrowie jako marce, o stereotypach, o potencjałach, szansach i zagrożeniach. Poruszonych zostało mnóstwo aspektów, które w połączeniu z zewnętrzną diagnozą ilościową, dadzą nam interesujący obraz miasta i kierunków, w których powinniśmy pójść – przekonuje prezydent Klimek.

Przygotowana diagnoza omawiana będzie podczas otwartych warsztatów i spotkań konsultacyjnych. Twórcy strategii chcą trafić do jak największej liczby mieszkańców, aby mogli oni zgłaszać do niej swoje uwagi i spostrzeżenia. Finałem tych prac będzie opracowanie projektu strategii. Także na tym etapie, już w formie całościowego projektu, trafi on pod konsultacje m.in. z mieszkańcami, z sąsiednimi gminami, lokalnymi partnerami społecznymi i gospodarczymi, Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Poznaniu, Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie. Po rozpatrzeniu uwag zgłoszonych w konsultacjach, ostateczna wersja projektu trafi do zaopiniowania Zarządowi Województwa, a następnie, w pierwszym kwartale 2022 roku, pod obrady Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego.

- Chcemy, by każdy mieszkaniec miał szansę wypowiedzieć się w niezwykle istotnym temacie kierunku rozwoju naszej małej ojczyzny. Już w czerwcu będziemy pytać ostrowian, jakich atrakcji szukają w innych miastach, co powinno znaleźć się na miejscu, by nie musieli wyjeżdżać. Ale odpowiedzi będziemy szukać także z drugiej strony – od mieszkańców sąsiednich miast. Dlaczego przyjeżdżają do Ostrowa? Czego potrzebują, by zostać tu na dłużej? Myślę, że dzięki tak szerokim konsultacjom uzyskamy „żywy” dokument, który nie powstanie w zaciszu biur, a z szerokim udziałem mieszkańców, których dotyczy on przecież najbardziej – podsumowuje prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Osoby, które chcą na bieżąco śledzić postępy przy powstawaniu strategii i brać udział w procesie przygotowania, zachęcamy do polubienia fanpage na Facebooku pn. "Ostrów2030" oraz do dołączenia do grupy „Ostrów2030-NASZE Miasto>WSPÓLNA Strategia.

Wszelkie informacje na temat procesu przygotowania projektu strategii, znajdują się w zakładce „STRATEGIA” na stronie internetowej UM Ostrów: https://umostrow.pl/o-strategii.html

Zachęcamy do aktywnego udziału w projekcie.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.x