Miasto Ostrów Wielkopolski zostało przyjęte do prestiżowej światowej sieci „Miast Przyjaznych Starzeniu” Światowej Organizacji Zdrowia, dołączając do grona ok.360 miast z całego świata. Tym samy, został trzecim miastem z Polski – obok Poznania i Gdyni, które zostały przyjęte do sieci.– Docenione zostały dotychczasowe działania miasta, m.in. Ostrowska Karta Seniora i pilotażowy program teleopieki – mówi Beata Klimek, prezydent miasta Ostrowa Wielkopolskiego.
Światowa Sieć „Miast Przyjaznych Starzeniu” skupia miasta różnej wielkości, znajdujące się w różnych częściach świata. Miasta łączy podobne podejście do polityki senioralnej – realizują szeroko rozumiane działania, mające na celu podniesienie jakości życia Seniorów.
Członkostwo w sieci to przede wszystkim wiele korzyści dla miasta. Pozwala połączyć się z globalną siecią ekspertów miast przyjaznych starzeniu się, w tym najwyższych urzędników, menedżerów, jak i samych osób starszych.
- Ostrów będzie na bieżąco informowany o projektach, spotkaniach, imprezach organizowanych przez Światową Organizację Zdrowia, tym samym będzie miał dostęp do dobrych praktyk. To także doskonała przestrzeń, aby dzielić się wiedzą i własnymi postępami z zakresu działań przyjaznych seniorom z innymi miastami na świecie – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa.
Wśród dobrych praktyk, które zostały docenione przez światowych ekspertów WHO znalazły się: Ostrowska Karta Seniora, Rada Seniorów Ostrowa Wielkopolskiego, Dom Dziennego Pobytu „Senior – Wigor”, Program Teleopieki, program bezpłatnych szczepionek przeciwko grypie dla seniorów (2016 r.), działania Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Kluby Seniora „Złoty Wiek” i Filmowy Klub Seniora, udogodnienia dla osób starszych w transporcie miejskim oraz Bank Czasu Seniora.
- Aktywna polityka senioralna Ostrowa przejawia się przede wszystkim w aktywnym włączaniu seniorów we współdecydowanie i współtworzenie oferty skierowanej do mieszkańców 60 +. Inicjatywy podjęte przez miasto m.in. stworzenie Programu „Ostrowska Karta Seniora”, program „teleopieki”, specjalna oferta kulturalna są wyjściem naprzeciw oczekiwaniom wciąż rosnącej grupy osób 60 +, a także odpowiedzią na ich potrzeby. Dzięki stworzonym przez miasto programom przestrzeń miejska dla seniora jest coraz większa, a oferta coraz bogatsza. I za te działania Ostrów został doceniony i wyróżniony – tłumaczy prezydent miasta.
- Przyjęcie do sieci cieszy, tym bardziej, że tylko trzy miasta, włącznie z Ostrowem są członkami tego prestiżowego, światowego grona. Uczestnictwo w Światowej Sieci WHO miast Przyjaznych Starzeniu jest dla nas z jednej strony ogromnym wyróżnieniem, a z drugiej motywacją do jeszcze większej i bardziej wytężonej pracy na rzecz seniorów. Daje nam także sygnał, że podjęte przez nas działania idą w dobrym kierunku, a rozpoczęty w Ostrowie Wielkopolskim proces zmian skutecznie przyczynia się do poprawy i komfortu życia seniorów – dodaje Ewa Matecka, zastępca prezydenta miasta.
Profil miasta został umieszczony na stronie sieci, pod linkiem:
https://extranet.who.int/agefriendlyworld/network/ostrow-wielkopolski/