Archiwum
pochmurno
18℃
Wysoki kontrastTłumacz języka migowegoPrzeciw działanie wykluczeniu cyfrowemuStan jakości powietrza
Ilustracja do artykułu: 'Posprzątajmy sobie w głowach'

"Posprzątajmy sobie w głowach"

25-04-2023

“Posprzątajmy sobie w głowach, by nie śmiecić więcej” - to między innymi cytat poety Wojciecha Młynarskiego ozdobił ostrowskie ściany, zastępując ścienne śmieci w ramach akcji #wiosennesprzątanieOstrowaWielkopolskiego. 

- Piękne murale, piękne hasła i piękne grafiki ozdobiły Ostrów Wielkopolski w ramach Wiosennego Sprzątania naszego miasta. Zastąpiły one pseudograffiti, wulgaryzmy, faszystowskie symbole, czy rasistowskie hasła, które niestety wciąż pojawiają się w przestrzeni miejskiej, mimo reakcji i interwencji służb. W naszym mieście stawiamy na przyjaźń, dobro, akceptację, pokój! Tu brawa za wykonanie dla archiBUNT i przyjaciół stowarzyszenia. Brawa dla Konrada Moszyńskiego za projekt - podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego. 

Niecenzuralne, małoestetyczne i często obraźliwe napisy, które pojawiają się w przestrzeni publicznej to nie graffiti i z pewnością nie są to dzieła artystów. Zarówno pseudograffiti, jak i niszczenie mienia publicznego to przestępstwo i dewastacja naszego Ostrowa Wielkopolskiego. Miasto mówi stanowcze STOP takim zachowaniom. 

- Bazgroły, pseudograffiti, wulgaryzmy i co gorsze – faszystowskie symbole to wszystko śmieci pozostawiane przez wandali i osoby o nazistowskich poglądach. Ostrów jest nimi zasypany. Gdzie byśmy nie byli – potykamy się o symbolikę, która sprawia, że nasze miasto zdaje się być miastem wrogim takim ideałom jak: przyjaźń, dobro, akceptacja, pokój… Z okazji Dnia Ziemi archiBUNT na ścianie przy kortach w SP4 namalował mural z wartościami, które powinny nie tylko współistnieć, ale też wzajemnie się przenikać. Poza tym w mieście wykonaliśmy ścienne grafiki zwracające uwagę na problem istnienia grup wandali i neonazistów w Ostrowie - zaznacza Konrad Moszyński ze Stowarzyszenia archiBUNT.

Niestety jedna z grafik została zniszczona krótko po jej ukończeniu.

- Z żalem jednak przyjęłam informację, że jedna z grafik została już zniszczona. Sprawa została już zgłoszona na policję. Podkreślę raz jeszcze to, co mówię często - w Ostrowie Wielkopolskim nie ma miejsca na mowę nienawiści i niszczenie naszego miasta! - dodaje prezydent Beata Klimek. 

Mural oraz ścienne graffiti to efekt współpracy Miasta Ostrowa Wielkopolskiego i Stowarzyszenia archiBUNT.

Przypomnijmy, że za publiczne propagowanie faszyzmu, nawoływanie do nienawiści, zgodnie z przepisami Kodeksu Karnego grozi kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności.  Natomiast za zniszczenia mienia - również mienia publicznego - grozi nawet 5 lat pozbawienia wolności. 

Art. 256

§ 1. Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Art. 288

§ 1. Kto cudzą rzecz niszczy, uszkadza lub czyni niezdatną do użytku, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Jeśli jesteście świadkami przestępstwa, także niszczenia mienia, malowania pseudograffiti, napisów zachęcających do nienawiści danych grup społecznych… zgłoście to pod numerem 112. 

 

fot. archiBUNT


Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.x