Trwa zaawansowana modernizacja linii sortowniczej w Regionalnym Zakładzie Zagospodarowania Odpadów. Inwestycja, współfinansowana z programu Polski Ład, wprowadza innowacyjne rozwiązania technologiczne i przebiega bez zakłóceń w codziennej pracy zakładu.
- Całe przedsięwzięcie zakończy się w październiku 2025 roku, a jego rezultatem będzie wzrost automatyzacji procesów segregacji odpadów, wzrost poziomów odzysku, obniżenie kosztów funkcjonowania Zakładu oraz zmniejszenie uciążliwości dla mieszkańców – mówi Marzena Wodzińska, prezes RZZO.
Modernizacja w RZZO wyróżnia się na tle krajowych inwestycji dzięki innowacyjnemu podejściu technologicznemu. Jako pierwszy zakład w Polsce, wykonawca zastosował unikatowe rozwiązanie – tymczasowy demontaż dachu sortowni, umożliwiający przeprowadzenie montażu kluczowych urządzeń za pomocą specjalistycznego dźwigu.
Na końcu maja przekazano teren budowy wykonawcy. Tym samym rozpoczął się drugi etap inwestycji, obejmujący zasadnicze prace modernizacyjne. Natomiast na początku czerwca do zakładu dostarczono dedykowany dźwig, którym – po usunięciu fragmentu dachu – zdemontowano dotychczasowy separator frakcyjny, czyli tzw. sito bębnowe, uznawane za „serce zakładu”.
W miejsce starego urządzenia wstawiono nowe sito bębnowe – potężną, ważącą ponad 40 ton maszynę. Do tego manewru wykorzystano 500-tonowy dźwig. Była to pierwsza w Polsce tego typu operacja, polegająca na montażu kompletnego, wielotonowego urządzenia przez otwór w dachu hali sortowniczej. Cała procedura wymagała wyjątkowej precyzji, świetnej organizacji pracy i pełnej współpracy między wykonawcą a zespołem RZZO.
Warto podkreślić, że prace modernizacyjne prowadzone są bez wstrzymywania działalności zakładu – odbiór i zagospodarowanie odpadów odbywają się bez zakłóceń, co stanowi dodatkowe wyzwanie logistyczne.
W kolejnych etapach inwestycji planowana jest modernizacja wyeksploatowanych urządzeń oraz doposażenie instalacji MBP w nowe, wydajniejsze maszyny do segregacji odpadów. Inwestycja znacząco wpłynie na poprawę efektywności funkcjonowania zakładu, a tym samym – na lepsze gospodarowanie odpadami w regionie.