Ilustracja do artykułu: Stadion Miejski gotowy na rozgrywki w najlepszej lidze żużlowej

Stadion Miejski gotowy na rozgrywki w najlepszej lidze żużlowej

12-04-2022

Ostrów Wielkopolski inwestuje w sport! Awans TŻ Ostrovia do PGE Ekstraligi oznaczał dodatkowe przygotowania Stadionu Miejskiego do sezonu. Na to zadanie mieliśmy… 77 dni. 

- Po wywalczeniu przez naszą drużynę awansu do najlepszej ligi żużlowej świata, obiecałam, że zrobimy wszystko, aby 10 kwietnia - ostrowski stadion spełniał najwyższe standardy PGE Ekstraligi żużlowej. To wymagało odważnej decyzji, a przez wielu było uważane wręcz za niewykonalne. My jednak takich wyzwań się nie boimy! Po raz kolejny udowodniliśmy, że jesteśmy wiarygodni. Po raz kolejny udowodniliśmy, że jesteśmy skuteczni i dotrzymujemy danego słowa! Dokonaliśmy tego pomimo pandemii, ekstremalnie krótkiego czasu i wojny w Ukrainie. Dziś z dumą i satysfakcją mogę zameldować: wykonaliśmy zadanie! W zaledwie 77  dni niemożliwe stało się możliwe  - podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Ostatnie 77 dni modernizacji Stadionu Miejskiego to ponad 5 tys. m kwadratowych utwardzonej powierzchni, 2318 nowych siedzisk, 6 kilometrów kabli głównych zasilających, 27 kilometrów kabli zasilania oświetlenia sportowego, 4,5 kilometra okablowania głośników, 3 kilometry okablowania światłowodowego, 37 kamer monitoringu, 14 słupów o wysokości 23 metrów i 304 oprawy oświetleniowe, 35 głośników, 9 kontenerów i plandeka o powierzchni 9 tys. m kwadratowych. To w końcu 120 pracowników pracujących każdego, z 77 dni, mimo zimna, wiatru i opadów.

- Dlatego w tym miejscu ogromne podziękowania kieruję do moich współpracowników: prezydenta Mikołaja Kostki wraz z zespołem: dyrektor Ewą Torzyńską i kierownik Katarzyną Woźniak, prezydentowi Sebastianowi Górskiemu, klubowi TŻ Ostrovia na czele z prezesem Waldemarem Górskim i trenerem Mariuszem Staszewskim. Dziękuję generalnemu wykonawcy PBO i wszystkim podwykonawcom oraz 120 pracownikom, którzy przy niesprzyjającej pogodzie i pod presją czasu z pełnym zaangażowaniem pracowali na ten wspólny sukces. Dziękuję radnym rady miejskiej, którzy wsparli moją inicjatywę tej wielkiej modernizacji. W sposób szczególny dziękuję radnemu Arkowi Sodkiewiczowi, za szczególne zaangażowanie przy realizacji tej inwestycji. Z całego serca dziękuję wszystkim mieszkańcom Ostrowa, kibicom i przyjaciołom żużla, którzy tak żywo wspierali nas, dopingowali to zadanie i byli codziennie na placu budowy - dziękuje prezydent Beata Klimek. 

Łączne nakłady, które Miasto Ostrów Wielkopolski przekazało na tę wielką modernizację Stadionu Miejskiego to aż 26 mln złotych!  Ostatni, najtrudniejszy i najważniejszy etap to blisko 16 mln złotych. W efekcie, nasze miasto zyskało niemal zupełnie nowy, profesjonalny i bezpieczny obiekt.

Modernizacja Stadionu Miejskiego i jego przygotowania do wymagań PGE Ekstraligi objęły:

  • modernizację przejazdu polewaczek,

  • modernizację pozostałej części trybun: na pierwszym łuku montowanych jest 2246 nowych siedzisk, ten element zadania to również budowa schodów, montaż balustrad, roboty modernizacyjne korony polegające na utwardzeniu korony, roboty ogrodzeniowe oraz wykonanie odwodnienia modernizowanej trybuny.  W sumie zostanie wymienionych 8 tysięcy miejsc siedzących;

  • dostawa i montaż 999 nowych siedzisk na trybunę główną;

  • nowe zasilanie obiektu, oświetlenie toru żużlowego oraz płyty boiska, oświetlenie parku maszyn;

  • nowe nagłośnienie;

  • wykonanie odwodnienia liniowe toru żużlowego, parku maszyn;

  • roboty związane z modernizacją parku maszyn (montaż nowych wiat, montaż zaplecza parku maszyn - kontenery), wymiana ogrodzenia, roboty związane z wykonaniem nawierzchni (pas bezpieczeństwa, park maszyn, przejazd polewaczek, wjazd na stadion);

  • nowy monitoring.

Modernizacja stadionu finansowana jest w całości z budżetu Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Od 2017 roku przeznaczyliśmy na ostrowski Stadion 26 mln złotych! Przebudowa trybun, schodów i ścian oporowych, odwodnienie trybuny głównej, montaż windy dla osób z niepełnosprawnością, warsztat żużlowy dla młodzieżowców z modernizacją pomieszczeń i wyposażeniem - to efekt wieloletniego wsparcia i inwestowania w stadion przy ulicy Piłsudskiego w Ostrowie Wielkopolskim.

Po 24 latach ostrowianie znów mogli kibicować naszym żużlowcom w najlepszej żużlowej lidze świata. TŻ Ostrovia zainaugurowała sezon bez zwycięstwa. Goście Grudziądza wygrali 55:35. To jednak dopiero początek. Kolejne spotkanie już 16 kwietnia. TŻ Ostrovia zmierzy się z drużyną z Torunia. 


Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.x