Ilustracja do artykułu: Z wizytą w Nordhausen

Z wizytą w Nordhausen

11-06-2024

Delegacja z Ostrowa Wielkopolskiego gościła w mieście partnerskim Nordhausen z okazji dorocznego, już 54., Święta Rolanda.  Wizyta odbyła się w dniach od 7 do 9 czerwca 2024 r. w Nordhasuen. Oprócz delegacji z Ostrowa Wielkopolskiego, w Nordhausen przebywali także przedstawiciele niemieckiego miasta Bochum oraz francuskiego miasta Charleville-Mezières.

Święto Rolanda to jeden z największych festiwali folklorystycznych w Turyngii, który co roku przyciąga nie tylko mieszkańców Nordhausen, ale i całego regionu. Nazwa festynu nawiązuje do legendarnej postaci Rolanda, który jest symbolem wolności w wielu miastach niemieckich. Postać ta jest często przedstawiana jako rycerz z mieczem i tarczą. Roland  od lat patronuje obchodom miasta Nordhausen.

Co roku, w ramach festynu na mieszkańców Nordhausen i przyjezdnych gości, czeka wiele atrakcji, a także liczne koncerty zespołów lokalnych i międzynarodowych. W tym roku na scenie przed ratuszem wystąpił ostrowski zespół OK.NO, który w festiwalu wziął udział na zaproszenie władz miasta Nordhasuen.

- Współpraca z Nordhausen, trwająca już od 1978 roku, opiera się w dużej mierze na wymianie kulturalnej między naszymi miastami. Cieszy, że po raz kolejny ostrowscy artyści, tym razem nasz lokalny zespół OK.NO, mieli okazję zaprezentować się na scenie przed niemiecką publicznością.  Występ grupy został bardzo gorąco przyjęty, było nawet kilka bisów. Podobne działania mają miejsce u nas, w Ostrowie Wielkopolskim, czego przykładem jest  festiwal Wszyscy Śpiewamy na Rockowo, na którym niejednokrotnie wystąpiły zespoły z Nordhausenmówi Sebastian Górski Zastępca Prezydent Miasta.

W tegorocznym spotkaniu w Nordhausen wzięły  delegacje z trzech miast partnerskich Nordhausen: Ostrowa Wielkopolskiego, niemieckiego Bochum oraz francuskiego miasta Charleville – Mezières. W międzynarodowym spotkaniu uczestniczyli także  członkowie Stowarzyszenia Koła Przyjaciół Nordhausen – Ostrów Wielkopolski. Jego prezesem jest Peter Blonski Honorowy Obywatel Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, który patronuje kontaktom między naszymi miastami. Delegacja z Ostrowa Wielkopolskiego gościła w Nordhausen na zaproszenie władz miasta partnerskiego – Kaia Buchmanna Nadburmistrza Nordhasuen.

W skład delegacji z Ostrowa Wielkopolskiego weszli: Damian Grzeszczyk, Przewodniczący Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego, Adam Wasiela Zastępca Przewodniczącego Rady Miejskiej, Sebastian Górski, zastępca prezydent Ostrowa Wielkopolskiego, Maria Szeląg Dyrektor Ostrowskiego Centrum Kultury oraz Karolina Pająk z Kancelarii Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

W programie wizyty w Nordhausen było także m.in. zwiedzanie Muzeum Miasta Tabakspeicher, wizyta w Młynie Rothleim – centrum integracji młodzieży i stowarzyszeń.

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.x