Ilustracja do artykułu: Era ostrowskiej elektromobilności rozpoczęta

Era ostrowskiej elektromobilności rozpoczęta

29-12-2017

Ten dzień będzie wspominany w Ostrowie już zawsze przy tematach związanych z miejska komunikacją. 28 grudnia 2017 roku rozpoczęła się w Ostrowie era elektromobilności. Do naszego miasta trafiły pierwsze cztery elektryczne autobusy Solaris Urbino 12, które jeżdżą już po trasach Ostrowa Wielkopolskiego. Najpierw jednak zaprezentowano je na ostrowskim Rynku.

 

Są to nowe, prosto spod igły, nowoczesne autobusy zeroemisyjne, co w kontekście walki ze smogiem jest bardzo istotne.

- Pojazdy zasilane są ekologiczną energią z Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego, co daje podwójny efekt ekologiczny – w innych miastach energia jest zazwyczaj pozyskiwana ze spalania węgla. Ostrowskie rozwiązanie jest pierwszym tego typu w Polsce – informuje Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

W autobusach można naładować telefon, skorzystać z mobilnego Internetu, jest całopojazdowa klimatyzacja. Co ważne, po całonocnym ładowaniu, autobusy będą wyjeżdżać w trasę już nagrzane, co ma szczególne znaczenie zimą. Autobusy zostały dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, a dla bezpieczeństwa pasażerów zamontowano monitoring.

- Przez wiele lat autobusy elektryczne w polskich miastach były mrzonką. Niezwykle trudnym do zrealizowania marzeniem. Dziś Ostrów dołączył do niewielkiego grona miast, po ulicach których kursują tzw. elektryki. To kolejny krok w stronę innowacyjności naszego miasta. Krok w dobrym kierunku – mówi prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Producentem ostrowskich autobusów elektrycznych jest firma Solaris Bus & Coach. Przetarg ogłoszony przez Miejski Zakład Komunikacji dotyczył nie tylko pojazdów, ale także systemu ładowania baterii.

- Oferta Solarisa to blisko 10 milionów złotych. 85 procent kwoty, którą spółka wydała na zakup elektrycznych Solaris Urbino 12 electric to dofinansowanie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego – wylicza Bartosz Ziółkowski, prezes MZK.

12-metrowe, 3-drzwiowe autobusy mają 75 miejsc, w tym 24 siedzące o pełnowymiarowych fotelach pasażerskich oraz dwa miejsca dla osób niepełnosprawnych na wózkach z pasami bezpieczeństwa (w większości pojazdów stosuje się jedno).

Poza funkcją „przyklęku”, czyli obniżania podłogi przy podjeździe na przystanek, w autobusie jest wysuwana rampa dla wózków inwalidzkich oraz dziecięcych. Przyciski „STOP” oznaczone są brajlem. Jest tu także głosowy system zapowiedzi przystanków. Pojazdy są również wyposażone w dwa wewnętrzne monitory oraz monitoring zewnętrzny, a także LEDowe oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne. W pojeździe znajduje się sygnalizacja przeciwpożarowa. Kierowca ma do dyspozycji dotykowy kokpit, a także „przycisk napadowy” – wymienia Janusz Marczak, wiceprezes MZK.

Waga autobusu to 14 ton, a jego maksymalna prędkość to 70 km/h. Pojazd posiada napęd zeroemisyjny. Nie ma tu konieczności np. wymiany oleju, obsługi silnika spalinowego. Przewidywany zasięg na pełnym ładowaniu od 100 do 140 km. Czas ładowania baterii to ok. 5h.

Pod koniec ubiegłego roku w Ostrowie pojawiły się trzy nowe autobusy Solaris Urbino 12 z niskoemisyjnym silnikiem diesla. Wszystkie nowe autobusy wyglądają jednakowo. Ich kolorystyka oparta jest o nowe logo miasta.

Elektryczne autobusy to tylko jeden z elementów projektu, którego efekty pozytywnie wpłyną na jakość ostrowskiego powietrza. Powstały dwie stacje roweru miejskiego, parking buforowy obok stadionu. Kolejnym punktem będzie wdrożenie inteligentnego systemu zarządzania ruchem drogowym, który pozwoli uzyskać dla jeżdżących autobusów efekt „zielonej fali” na sygnalizacjach świetlnych. W ramach projektu rozbudowane i zmodernizowane zostało oświetlenie uliczne w osiedlach: Nowe Parcele i Parcele Zacharzewskie. Wszystkie te zadania to prawie 21 milionów złotych. Zewnętrzne dofinansowanie, jakie udało się miastu uzyskać to blisko 15 milionów.

Biuro Prasowe

bprasowe@umostrow.pl

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.x