Ilustracja do artykułu: Fitch podnosi krajowy rating Ostrowa

Fitch podnosi krajowy rating Ostrowa

29-12-2017

Jedna z trzech największych agencji ratingowych na świecie - Fitch Ratings - podniosła Gminie Miastu Ostrów Wielkopolski długoterminowy rating krajowy z „A+(pol)” do „AA(pol)”. Tak wysokiej oceny Ostrów nie miał jeszcze w historii. Po raz pierwszy także agencja nadała naszemu miastu długoterminowy rating w walucie lokalnej.

 

Fitch Ratings zajmuje się oceną zdolności kredytowych, a także szacuje stabilność finansową.

- Rating krajowy „AA(pol)” oznacza, że Ostrów Wielkopolski reprezentuje bardzo niskie ryzyko w porównaniu z innymi samorządami w Polsce. Ryzyko jest tylko nieznacznie wyższe od tego, jakie reprezentują najwyżej notowane polskie samorządy. Przed nami jest już jedynie ocena ratingowa „AAA(pol)”. Pracujemy intensywnie dalej nad postrzeganiem naszego miasta jako profesjonalnego partnera do współpracy, by finalnie dotrzeć do tej najwyższej. Czeka nas jeszcze w tym względzie wiele pracy, jesteśmy jednak na dobrej drodze – przekonuje Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.  

Po raz pierwszy w historii Fitch Ratings nadał Gminie Miastu Ostrów Wielkopolski długoterminowy rating w walucie lokalnej (IDR). Ustalono go na poziomie „BBB+”.

- To także znakomita ocena. Długoterminowy rating w walucie lokalnej odzwierciedla bardzo dobre wyniki operacyjne, oraz, że zdaniem agencji, zostaną one utrzymane również w średnim okresie. Rating odzwierciedla także niskie zadłużenie Ostrowa i bezpieczne wskaźniki długu – wymienia prezydent miasta.

Obie oceny wiarygodności kredytowej przyznane zostały z perspektywą stabilną.

Najważniejsze aspekty ocenione przez agencję, to: miejskie finanse, wydatki majątkowe, zadłużenie spółek komunalnych oraz zadłużenie i inne zobowiązania długoterminowe. Najwyżej z nich ocenione zostały te ostatnie. Fitch Rating nadał miastu w tej dziedzinie tzw. „Status Mocny”.

- Nie tak dawno, bo jeszcze w listopadzie, w przestrzeni medialnej pojawiły się głosy, jakoby miastu groziła dziura budżetowa, mówiono o problemach z utrzymaniem płynności finansowej. Wówczas dementowałam te informacje, a teraz ocena niezależnej, jednej z największych agencji ratingowej na świecie, potwierdziła stabilność finansową naszego miasta – podsumowuje prezydent Ostrowa.

Biuro Prasowe

bprasowe@umostrow.pl

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.x