Archiwum
pochmurno
-2℃
Wysoki kontrastTłumacz języka migowegoPrzeciw działanie wykluczeniu cyfrowemuStan jakości powietrza
Ilustracja do artykułu: Miasto czyste od rasizmu i ksenofobii

Miasto czyste od rasizmu i ksenofobii

12-04-2019

Na terenie miasta pojawiły się już billboardy z akcją "Czyste miasto na wiosnę". To pierwszy etap naszej kampanii przeciwko wandalizmowi, rasizmowi i ksenofobii. - Ostrów Wielkopolski jest miastem tolerancyjnym i otwartym i nie ma naszej zgody na zalewanie naszego miasta niegodnymi hasłami – mówi prezydent Beata Klimek.

Na początku tego roku do Urzędu Miejskiego wpłynął list otwarty od mieszkańców, którzy zaniepokojeni są pojawianiem się coraz większej ilości napisów o negatywnym wydźwięku w przestrzeni miejskiej. Mieszkańcy podkreślali, że nie dość, że nie godzą się z treściami tych haseł, to są oburzeni tym, że ktoś w tak bezmyślny sposób niszczy miejskie mienie, które utrzymywane jest z podatków wszystkich mieszkańców.

W związku z tak niepokojącymi sygnałami, prezydent Beata Klimek zorganizowała spotkanie z udziałem Komendanta Powiatowego Policji oraz Straży Miejskiej, a także powołała zespół, który zajmuje się tym tematem.

- Nie lekceważymy tej sprawy, bo pamiętamy, do czego podobne działania doprowadziły w latach 90 – mówi prezydent. - Wówczas nasze miasto było ośrodkiem spotkań ugrupowań nazistowskich, a Ostrowem Wielkopolskim wstrząsnęło morderstwo młodego człowieka, do którego doszło na ostrowskim Deptaku.

Sprawą niszczenia mienia zajmuje się Prokuratura Rejonowa w Pleszewie, do której Miasto zwróciło się z pismem, że jako strona pokrzywdzona chcemy występować jako strona w tej sprawie.

- Jako prezydent nie zgadzam się na to, aby grupa nieodpowiedzialnych osób terroryzowała nasze miasto, niszczyła mienie miejskie, o które wszyscy dbamy i zakłócała poczucie bezpieczeństwa naszych mieszkańców – mówi prezydent Beata Klimek. - Ostrów Wielkopolski był zawsze miastem nowoczesnym, innowacyjnym i otwartym. Nie pozwolimy, aby ten wizerunek miasta był niszczony przez wandali. Nie ma naszej zgody na propagowanie nienawiści i nawoływanie do przemocy. Chcemy, aby nasze dzieci były bezpieczne i wychowywały się w atmosferze akceptacji i tolerancji.

Na miejskich billboardach pojawiły się już grafiki „Czyste miasto na wiosnę” – to pierwszy etap walki o miasto czyste od ksenofobii, rasizmu i retoryki faszystowskiej. Liczymy, że również lokalne media pomogą dotrzeć nam z tym przesłaniem do mieszkańców.

- Chciałabym z tego miejsca również zaapelować do wszystkich mieszkańców naszego miasta. Jeśli spotykacie się z tego typu aktami wandalizmu, wzywającymi do nienawiści, niszczącymi nasze miejskie mienie, ale także wizerunek naszego miasta, nie przechodźcie wobec tego obojętnie.  Każdy taki przypadek zgłaszajcie policji lub Straży Miejskiej. Musimy zrobić wszystko, aby winni zostali ukarani. Chcemy, aby nasze miasto było bezpieczne i wolne od tego typu haseł. Niech będzie to przedmiotem naszej wspólnej troski – apeluje prezydent.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.x