Ilustracja do artykułu: Pilotaż dla Ostrowskiego Klastra Energetycznego podpisany

Pilotaż dla Ostrowskiego Klastra Energetycznego podpisany

13-06-2017

Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek, prezes Centrum Rozwoju Komunalnego SA Marek Kolasiński oraz Krzysztof Kochanowski, prezes Polskiej Izby Magazynowania Energii podpisali w miniony piątek list intencyjny w sprawie pilotażu Ostrowskiego Klastra Energetycznego. Do programu pilotażowego wybrano trzy miasta w Polsce, w tym właśnie Ostrów Wielkopolski.

Ostrowski Klaster Energetyczny to swego rodzaju spółdzielnia energetyczna, która będzie zrzeszać lokalnych producentów, dystrybutorów oraz odbiorców energii. Ma to pozwolić na lokalny handel energią elektryczną z pominięciem wysokich opłat przesyłowych.

- Obecnie mamy do czynienia z sytuacją, w której odbiorcy płacą stosunkowo wysoką cenę za energię elektryczną, a równolegle przedsiębiorcy którzy ją produkują, odsprzedają prąd zakładom energetycznym za bardzo niską cenę. Idea klastra energetycznego polega na tym by móc pominąć pośrednika i zaopatrywać się w prąd „u siebie” – mówi Marek Kolasiński, prezes CRK SA.

Ostrowski Klaster Energetyczny ma skierować nasze miasto w kierunku „samowystarczalności energetycznej”. Swój akces do tego przedsięwzięcia zgłosiło ponad 50 podmiotów z terenu Ostrowa Wielkopolskiego oraz regionu.

Największym lokalnym producentem energii elektrycznej w Ostrowie Wielkopolskim jest obecnie Ostrowski Zakład Ciepłowniczy, który produkuje ją nie tylko na potrzeby własne, ale także dostarcza do takich podmiotów jak "Sklejka-Eko" czy Galeria Ostrovia. Z energii tej korzystał będzie niebawem także Miejski Zakład Komunikacji, który właśnie tzw. "zieloną energią" wyprodukowaną przez OZC będzie ładował autobusy elektryczne. Pod koniec 2016 roku energia elektryczną produkuje także Oczyszczalnia Ścieków w Rąbczynie. Jest ona wykorzystywana na potrzeby własne, a nadwyżki są odsprzedawane. 

- Zależy nam, aby maksymalnie zwiększyć produkcję energii na terenie miasta poprzez rozbudowę elementów wytwórczych oraz sieci dystrybucyjnej – mówi Marek Kolasiński, prezes CRK SA. - Dzięki temu pieniądze za energię będą pozostawać w Ostrowie. Planujemy między innymi uruchomienie produkcji energii z biogazu przy sortowni śmieci, mamy też gotową dużą koncepcję budowy farmy fotowoltaicznej, jesteśmy też również otwarci na dostawców prywatnych, szczególnie że już dzisiaj około 50 podmiotów wyraziło zainteresowanie przystąpienie do OKE.

Polska Izba Magazynowania Energii działa od roku 2016. Jest to organizacja lobbująca na rzecz rozwoju rynku energii z wykorzystaniem technologii skutecznego jej magazynowania. Zrzesza ona podmioty zainteresowane rozwojem technologii magazynowania energii i współpracuje z czołowymi firmami i instytucjami działającymi na rynku energii w Polsce.

Pilotażowy program, który izba będzie prowadzić przy pomocy klastrów energetycznych to sposob na wdrażanie i testowanie nowych technologii.

- Wybraliśmy państwa projekt spośród 13 – mówi prezes Polskiej Izby Magazynowania Energii, Krzysztof Kochanowski – W programie pilotażowym będziemy realizować projekty z Ostrowa Wielkopolskiego, Oławy i Gliwic. Jednym z kryteriów wyboru partnerów było to, co już na danym terenie zostało zrobione w dziedzinie samowystarczalności energetycznej, ale równie ważne było dla nas podejście władz samorządowych, gdyż musi być w tym obszarze pełne zrozumienie i pełna współpraca.

Pilotaż zakłada systemowe podejście do procesu zarządzania klastrem energetycznym, a ponieważ nikt w Polsce nie uruchomił jeszcze w pełni działającego klastra, będzie to spore wyzwanie, ale i duża szansa.

- Nie określamy dzisiaj ile ten pilotaż będzie trwał, gdyż może trwać pięć, a nawet dziesięć lat – dodaje prezes Polskiej Izby Magazynowania Energii. - Program rozpoczniemy od opracowania studium wykonalności i dopiero na podstawie jego wyników określimy proces inwestycyjny, a co za tym idzie, okres realizacji. Nie wykluczam, że w trakcie pilotażu odkryjemy nowe możliwości, które dzisiaj brzmią fantastycznie, ale wyobrażam sobie na przykład, że kierowca podjeżdżający samochodem elektrycznym do „słupka zasilającego” będzie klikał w panelu wybór dostawcy energii, sposób płatności, ale może również przy okazji zakupi w pakiecie inne usługi oferowane przez danego operatora, jak choćby usługę ciepłowniczą.

Powołanie Ostrowskiego Klastra Energetycznego i udział w programie pilotażowym to dla naszego miasta także szansa na dodatkowe pieniądze zewnętrzne związane z wdrażaniem nowych technologii. Pierwsza pula tych pieniędzy ma zostać rozdysponowana jesienią tego roku.

- Do tego pierwszego rozdania środków unijnych przeznaczonych na rozbudowę i wdrażanie klastrów energetyczny chcemy się maksymalnie dobrze przygotować – mówi prezes CRK SA – Przystąpienie do pilotażu otwiera nam nowe możliwości.

- Możemy być dumni z Ostrowa Wielkopolskiego, gdyż będzie to jedyny klaster komunalny w Polsce – mówi prezydent Beata Klimek - Ta synergia w naszym sektorze komunalnym, o której wiele się mówiło staje się dzisiaj bardzo namacalnym faktem, który oczywiście poprzedziło wiele miesięcy ciężkiej pracy. Warto też podkreślić, że rozwiązania które zostaną w naszym mieście wypracowane będę później służyć innym samorządom. Dla mnie jako prezydenta miasta najważniejsze jest jednak to, że pieniądze dziś wydawane na energię elektryczną trafiają do firm zewnętrznych. Po uruchomieniu klastra energetycznego część z tych pieniędzy pozostanie w Ostrowie Wielkopolskim i będziemy mogli przeznaczać je na kolejne inwestycje i rozwój naszego miasta. 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.x