Ilustracja do artykułu: Zielony Orzeł za zieloną energię!

Zielony Orzeł za zieloną energię!

30-11-2023

Ostrów Wielkopolski z Zielonym Orłem „Rzeczpospolita”. Miasto zostało docenione za transformację energetyczną. Samorząd wyróżniono za produkcję własnej energii elektrycznej z biomasy oraz działania na rzecz zwiększenia efektywności energetycznej. To ogromne wyróżnienie, tym bardziej, że miasto otrzymało Zielonego Orła jako jedyny samorząd w Polsce.

To już czwarty raz, kiedy redakcja „Rzeczpospolitej” przyznała nagrody dla liderów w dziedzinie ochrony środowiska naturalnego i klimatu oraz transformacji ku zeroemisyjnej gospodarce. Ostrów Wielkopolski jako jedyny samorząd w Polsce otrzymał w tym roku takie wyróżnienie.

- To nagroda za szerokie spektrum działań proekologicznych, od biomasy z której wytwarzamy ciepło, poprzez budowę własnych sieci elektroenergetycznych – nikt w Polsce tego do tej pory nie robi. To także zakup autobusów elektrycznych zasilanych własną energią, zazielenianie miasta w bardzo widocznej skali, kończąc na kompleksowych działaniach proekologicznych, ukierunkowanych przede wszystkim do najmłodszych mieszkańców naszego miasta. Za te działania, zostaliśmy nagrodzeni, jako jedyny samorząd w Polsce. Znaleźliśmy się w bardzo szacownym gronie instytucji, firm, organizacji pozarządowych, które dokonują transformacji energetycznej i troszczą się o środowisko naturalne i klimat – mówi Mikołaj Kostka z-ca prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Transformacja energetyczna w Ostrowie Wielkopolskim rozpoczęła się 10 lat temu. Wówczas samorząd postawił na realną, a nie pozorowaną redukcję zużycia energii i zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych.  Miasto rozpoczęło budowę własnych źródeł wytwórczych, opartych na biomasie drzewnej i OZE. Dziś Ostrów ma własne sieci elektroenergetyczne, którymi płynie prąd produkowany w mieście.

- Nasz prąd jest zielony ale i o 20% tańszy niż ten oferowany na rynku. Poza wymiarem ekologicznym, budujemy bezpieczeństwo energetyczne naszego miasta, niebawem będziemy niezależni energetycznie – dodaje Mikołaj Kostka.

Dziś prąd wytwarzany przez Ostrowski Zakład Ciepłownicy zasila autobusy, przedszkola, żłobki, domy i firmy. Miasto wspiera także finansowo programy proekologiczne. Wśród nich – Ostrów łapie deszcz i wymiana „kopciuchów” na ekologiczne źródła ciepła. To także dofinansowanie do ostrowskich Rodzinnych Ogródków Działkowych. Dotacja w ciągu ostatnich 8 lat wyniosła 1,1 mln złotych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.x