Zima jest szczególnie trudnym czasem dla osób bezdomnych, głównie ze względu na niskie temperatury i zagrożenie związane z wychłodzeniem organizmu. Dlatego też, rolą strażników jest systematyczne kontrolowanie terenu miasta, w szczególności w miejsc, które upodobali sobie bezdomni. Są to głównie pustostany, altany, inne opuszczone budynki, w których osoby te szukają schronienia przed zimnem. W ramach codziennej służby, obchodów swoich rewirów, strażnicy miejscy zwracają szczególną uwagę na takie osoby.
Od początku roku, Straż Miejska podczas kontroli takich miejsc na terenie miasta, ujawniła 7 bezdomnych mężczyzn i 2 kobiety. W przypadku mężczyzn, tylko jeden wyraził chęć skorzystania z pomocy oferowanej przez strażników i został przewieziony do Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn. Drugi z mężczyzn, z uwagi na znaczne wychłodzenie organizmu, wymagał interwencji medycznej i został przewieziony do szpitala. Kobiety bezdomne, strażnicy miejscy odwieźli do Schroniska dla Kobiet.
Warto zauważyć, że problem wychłodzenia organizmu, nie dotyczy wyłącznie osób bezdomnych. Okres ten, jest równie trudny dla osób starszych, zniedołężniałych, czy niepełnosprawnych, zamieszkujących samotnie. Pomimo działań wielu instytucji, statystyki wskazują, że każdego roku odnotowywane są przypadki zgonów, spowodowanych wychłodzeniem.
Podobnie jak w latach minionych, Ostrowska Straż Miejska, w porozumieniu z organami administracji samorządowej i innymi instytucjami, które zajmują się wspieraniem potrzebujących, pomaga bezdomnym w przetrwaniu tego szczególnie trudnego dla nich czasu. Dostajemy też sygnały od mieszkańców, którzy informują nas o bezdomnych.
Apelujemy do mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego, by nie pozostawali obojętni i informowali właściwe służby o osobach bezdomnych, które przebywają na klatkach schodowych, piwnicach budynków, boksach śmietnikowych. Każdy telefon jest ważny, bo może uratować to, co dla każdego z nas najcenniejsze, życie.