12 maja był kolejnym szczególnym dniem w Szkole Podstawowej nr 9. Tego dnia po raz ósmy odbył się Dzień Pasjonatów. Dzień ten ma na celu stworzenie przestrzeni, w której uczniowie mogą prezentować swoje pasje społeczności szkolnej. Tradycją są też prelekcje zaproszonych gości, którzy dzielą się z uczniami tym, co robią z zamiłowaniem i entuzjazmem. Każde z wystąpień niesie ze sobą kolejne inspiracje dla uczniów, którzy w nich uczestniczą.
Młodzi pasjonaci „Dziewiątki“ przygotowali blisko 80 stoisk, prezentując różnorodne, często niezwykłe zainteresowania i zbiory. Wielką radością napawa fakt, że w tym roku aż o 20 uczniów więcej, niż w poprzednim zechciało podzielić się swymi zainteresowaniami z innymi!
Dzień ten uświetniły niezrównane prelekcje i występy zaproszonych gości. Pan Tomasz „Quiz Orzech” Orzechowski przybył do „Dziewiątki” specjalnie ze Szczecina, aby opowiedzieć, jak wygrywa się milion. Dokonał tego w teleturnieju „Milionerzy” i jest rekordzistą pod względem wygranych pieniędzy w polskich teleturniejach. Jest znany z memów jako „syn koleżanki Twojej starej”. Pan Tomasz pobił rekord punktowy w teleturnieju „Jeden z dziesięciu”. Jest profesjonalnym graczem quizowym, który traktuje proces nauki jako sport. Wielokrotny uczestnik Mistrzostw Świata w Quizach i twórca serii na Tik Toku pt. „Jak się uczyć?”
Tego dnia odwiedził szkołę także pan Łukasz Meyer – zawodnik teleturniejowy biorący udział w ośmiu różnych programach. Zwycięzca m. in. 1z10, Familiady, Gry Słów Krzyżówki, pięciu odcinków Va Banque. Mistrz Wielkopolski Kibiców Sportowych (konkurs wiedzy o sporcie). Swego czasu gracz a później twórca pytań do Pub Quiz Polska. Interesuje się niemal wszystkimi dziedzinami wiedzy. Prywatnie mąż nauczycieli SP9 – pani Katarzyny Kujawskiej –Meyer.
Pasjonat aktywnego trybu życia, pan Grzegorz Leśniak opowiedział o tym, jak przygotowuje się do swoich licznych wyczynów sportowych, bo m.in. biega on maratony, pływa i jeździ na rowerze. Jego ważne osiągnięcia sportowe to: 1000 Miles Adventures – 2015 r. – 800 km.; 1000 Miles Adventures – 2016 r. – 1680 km. po górach czeskich i słowackich; Pierścień 1000 jezior – 600 km. po Mazurach; Bałtyk – Bieszczady – 1008 km. – Świnoujście do Ustrzyk; 20K Ultratrail - 2019 r. – 700 km. po Alpach; Sudety Gravel Race – 2021 km. po Sudetach; Iron Man 2022 Gdynia (pełen dystans); Korona Gór Polskich – 28 szczytów na rowerze.
Świat kloców LEGO i robotyki przybliżyła uczniom pani Magdalena Rosińska, która od 2017 roku prowadzi zajęcia z robotyki dla dzieci. Dzięki swej pasji już w najmłodszych latach zaczęła kształtować swoją smykałkę do nauk technicznych. Misją Pani Magdaleny jest propagowanie przedmiotów ścisłych wśród najmłodszych. Z jej wiedzy skorzystało już 700 uczniów. Osiągają oni wysokie lokaty w ogólnopolskich turniejach robotów organizowanych przez Politechnikę Warszawską.
Reprezentanci Stowarzyszenia Hodowców Kanarków i Ptaków Egzotycznych „CANARIA” w Ostrowie Wielkopolskim, panowie Rafał Kalina i Hubert Sikora opowiedzieli o historii stowarzyszenia, przybliżyli uczniom gatunki papug Australii, Ameryki, Afryki i Azji, a także przedstawili ptaki z własnych hodowli. Natomiast uczniowie z Zespołu Szkół Usługowych, realizując swe pasje projektowania i szycia, przygotowali pokaz mody, autorstwa Oliwii Strąk („Lapis lazuli“) oraz Mateusza Cieszyńskiego („Upside down“). Uczniom towarzyszyła pani Katarzyna Stawicka.
Wyjątkowe i nagradzane projekty zaprezentowali także uczniowie Zespół Szkół Technicznych. O swoich pasjach opowiedzieli: Hubert Żarnowski i Kacper Kaczmarek (warsztatowy głośnik, zgrzewarka do ogniw litowo-jonowych i niklowo kadmowych, retro radio fm, bruzdownica 3D, Power Bank. Z kolei Jakub Stasierski, Mateusz Pasik i Artur Płóciennik opowiedzieli o projekcie „ZAPogoda - Przewidywanie zanieczyszczenia powietrza”. Antoni Ciesielski interesujący się robotyką przedstawił "ZAPwizjer" – zdalny robot z funkcją kamery”. Natomiast Bioniczną Rękę – alternatywę dla ręki ludzkiej zaprezentowali pasjonaci: Kamil Kaniewski, Patryk Grobelny, Jakub Markowski.
Tego dnia można było także podziwiać wystawy. Pani Bogumiła Gruszczyńska-Kozan zaprezentowała swoje prace – ikony tkane haftem krzyżykowym. Swoją wystawę „ Kolory w moim życiu” zadedykowała wszystkim Dzieciom i Młodzieży z Ukrainy przebywającym w Szkole Podstawowej Nr 9 od roku. Dzięki życzliwości Grupy Motocykolowej PGM – MB można było podziwiać przed budynkiem szkoły niecodzienną wystawę motocykli; podobny zachwyt wzbudziły modele aut zabytkowych, które zaprezentowali tego dnia ich miłośnicy: pan Michał Bargiel i pan Tadeusz Zając. Całości dopełniła możliwość „zwiedzenia“ wozu strażackiego, co odbyło się dzięki uprzejmości Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej.
Gdy mowa o pasjonatach, nie sposób pominąć miłośników świata mediów, przedstawicieli szkolnej Małej Szkoły Medialnej, którzy pod okiem pań Agnieszki Resler i Katarzyny Śliwińskiej prowadzili tego dnia wywiady i dokumentowali wszystkie wydarzenia.