Na tę wizytę ostrowska Biblioteka Publiczna czekała trzy lata. We wtorek, 14 marca, Ostrów Wielkopolski gościł laureatkę nagrody NIKE, Joannę Bator. Spotkanie było okazją do rozmowy o literaturze, współczesnym języku, ale nie zabrakło także wątków ostrowskich.
Joanna Bator studiowała kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończyła także Szkołę Nauk Społecznych przy Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Jej doktorat w dziedzinie filozofii poświęcony był filozoficznym aspektom feministycznych teorii i dyskusji, jaką feministki prowadziły z psychoanalizą i postmodernizmem. Była to jedna z pierwszych w Polsce prac na ten temat.
W latach 1999–2008 Joanna Bator pracowała jako adiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, w latach 2007–2011 wykładała również w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych i kilku innych warszawskich uczelniach. W tym czasie dwukrotnie przebywała na stypendiach w New School for Social Research w Nowym Jorku, Londynie i trzykrotnie w Tokio jako stypendystka JSPS, Cannon Foundation in Europe oraz Japan Foundation. Jest znawczynią i wielbicielką japońskiej kultury. Efektem pierwszego dwuletniego pobytu Joanny Bator w Japonii była książka "Japoński wachlarz" (2004, 2011).
Joanna Bator od roku 2011 nie jest związana z żadną instytucją naukową i poświęca się wyłącznie pisaniu. Jej debiut powieściowy Kobieta (2002) nie wzbudził sensacji. Powszechne uznanie krytyki i czytelników odniosła książka Japoński wachlarz (2004). Natomiast powieść, Piaskowa Góra (2009), przyniosła jej sukces w Polsce i za granicą, który ugruntowała druga, Chmurdalia (2010) i trzecia część „trylogii wałbrzyskiej” Ciemno, prawie noc (2012).
Za powieść Ciemno, Prawie noc, autorka otrzymała Nagrodę Literacką Nike w 2013 roku. Tą książką pisarka udowodniła że jest jedną z najciekawszych polskich pisarek średniego pokolenia. Powieść Ciemno, prawie noc zabiera nas w podróż do Wałbrzycha wraz z Alicją Tabor, bohaterką książki, reporterką jednej z gazet. Poznajemy bolesną, sięgającą II wojny światowej, historię jej rodziny i związanych z nią osób.
Joanna Bator jest również znana ze swoich artykułów publikowanych w National Geographic i Voyages.
Podczas spotkania w ostrowskiej bibliotece autorka opowiadała o swoich bohaterkach, sentymencie do Wałbrzycha, który ma szczególne miejsce w jej książkach oraz o samym procesie twórczym, który w jej przypadku nie jest poprzedzony żadnymi przygotowaniami.
- Mam pierwsze zdanie, które tłucze mi się gdzieś w głowie, siadam i zaczynam pisać - mówi autorka.
Autorka opowiadała też o swoich podróżach i o tym, jak ciekawe rzeczy można zobaczyć przybywając w nowe miejsce. Są to często rzeczy, których mieszkańcy na stałe osiadli w danym miejscu nie dostrzegają. Nie obyło się także bez pytania o Ostrów Wielkopolski.
- Nie miałam zbyt wiele czasu, aby zobaczyć miasto, ale ogromne wrażenie zrobił na mnie odrestaurowany Kirkut - mówiła Joanna Bator. - W Polsce większość miejsc pamięci jest smutnych, opuszczonych, a tutaj upamiętniono mieszkańców, którzy kiedyś tworzyli miasto w miejscu, które żyje. Obok bawią się dzieci. To piękne i niezwykle wzruszające. Takich miejsc nie ma wiele.