„Noc z Andersenem" jest przedsięwzięciem międzynarodowym. Pomysł na całonocną biblioteczną imprezę narodził się w Czechach, gdzie w 2000 roku zorganizowano ją po raz pierwszy. W roku 2003 w akcji wzięło udział pięć polskich bibliotek.
Obecnie „Noc z Andersenem” organizują biblioteki w całej Polsce i w wielu innych krajach. Jest ona ściśle związana z Międzynarodowym Świętem Książki Dziecięcej, które obchodzone jest na całym świecie 2 kwietnia, dla upamiętnienia dnia urodzin duńskiego baśniopisarza wszechczasów - Hansa Christiana Andersena. Celem imprezy jest rozbudzenie w dzieciach zainteresowań czytelniczych oraz propagowanie idei głośnego czytania.
Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 9 już po raz trzeci przyłączyła się do tej akcji, która w tym roku przebiegała pod hasłem „Noc z baśniami Andersena". Dzieci z klasy III c oraz młodzież z Koła Miłośników Książek i koła bibliotecznego zgromadziła się w czytelni biblioteki w piątek wieczorem 23 marca, aby przeżyć noc w baśniowej atmosferze.
Spotkanie rozpoczęła parada postaci z baśni Andersena, w które wcieliły się dziewczęta z klas starszych. Zadaniem trzecioklasistów było odgadnięcie z jakiego utworu pochodzą ci bohaterowie. Do imprezy włączyli się także rodzice trzecioklasistów, którzy prezentowali cytaty ze znanych lub tych mniej znanych baśni Andersena. Wśród uczestników odbył się także wybór najciekawszego przebrania – głosujący uznali, że najbardziej oryginalny strój przygotowała Helenka Nowak, która demonstrowała „Brzydkie kaczątko”. Na zakończenie tej części spotkania, uczestnicy poznali losy Hansa Christiana Andersena oraz odśpiewali piosenkę „Dzień dobry panie Andersenie”.
Dalszy przebieg uroczystości wypełniały różne aktywności. Każdy mógł sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności. Była prezentacja ulubionych tekstów literackich, budowa zamku Królowej Śniegu z klocków Lego oraz zabawy interaktywne – układanki z ilustracji do baśni Andersena.
Ważnym punktem imprezy okazała się wizyta specjalnego gościa - wicedyrektor szkoły - pani Marii Gryczki, która przeczytała dzieciom baśń „Dzielny ołowiany żołnierzyk”, która powstała 180 lat temu. Dzieci zapoznały się także z jej wersją animacyjną.
Kulminacyjnym punktem całego wydarzenia stały się podchody w ciemnym budynku szkoły. Uczniowie zostali podzieleni na pięć drużyn i wykonywali zadania w Sortowni Szczęśliwych Ziarenek, Krainie Fantazyjnych Literek, Komnacie Baśniowych Zagadek, Kąciku Tajemniczych Obrazków oraz w Magicznym Pokoiku.
Po podsumowaniu zadań dzieci udały się do Sali Baśniowych Zręczności, gdzie po sportowej rywalizacji, układały z piłek eduball hasło: „Lubimy czytać”.
Po tak wielu atrakcjach przyszedł czas na bajkowy seans filmowy i zasłużony wypoczynek w baśniowej atmosferze czytelni naszej szkolnej biblioteki.
Rankiem, uczestnicy zajęć opuszczali gościnne mury SP 9 i biblioteki. Byli zmęczeni, ale zadowoleni. Na pamiątkę niezapomnianej nocnej przygody dzieci otrzymały Certyfikaty Andersenologa oraz oryginalne karty pocztowe przesłane przez czeskich organizatorów akcji.
Inicjatorkami i realizatorkami akcji były: bibliotekarka Renata Sikora oraz nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej Ewa Nawrocka. W organizacji całego przedsięwzięcia dużą pomocą i inicjatywą wykazały się uczennice z Koła Miłośników Książki z klasy IVb oraz koła bibliotecznego z klas piątych.
Opracowały: R. Sikora, E. Nawrocka
Żródło: Szkoła Podstawowa nr 9