Miasto Ostrów Wielkopolski, jako jedna z 12 gmin w Wielkopolsce, przystąpiła do prestiżowego projektu pt. WARNiK. Na udziale w projekcie skorzystają przede wszystkim mieszkańcy. Reprezentanci miasta będą pracować nad nowymi rozwiązaniami, które są potrzebne lokalnej społeczności.
- Ostrów Wielkopolski zawsze wspierał organizacje pozarządowe, których mamy dużo i działają one w bardzo różnych obszarach i dziedzinach życia – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego. – Chcemy być dla nich partnerem, bo współpraca zawsze przynosi korzyści obu stronom, dlatego zdecydowaliśmy się przystąpić do tego projektu.
Zgodnie z założeniami projektu gminę reprezentują trzy osoby: pracująca na rzecz mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego - Małgorzata Hnatyk, lider Uniwersytetu Trzeciego Wieku – Eugeniusz Śniegocki, przedstawicielka Urzędu Miejskiego – Karolina Krawczyk. Ich zadaniem jest wypracowanie pomysłów na działania, które są potrzebne w gminie i które zgłaszają sami mieszkańcy.
- Problemy zgłaszane ze strony mieszkańców są różne. To między innymi brak wsparcia psychologicznego dzieci i młodzieży w czasie pocovidowym, brak miejsc spotkań dla mieszkańców czy też mała integracja mieszkańców z obcokrajowcami. W ramach projektu będziemy szukać dla nich konkretnych rozwiązań - mówi Anna Jądrzyk ze Stowarzyszenia Centrum PISOP, które realizuje projekt.
W ramach projektu przedstawiciele gminy będą brać udział w szkoleniach i korzystać ze wsparcia doradców. Zaplanowane zostały także spotkania z norweskim partnerem projektowym - firmą Newschool oraz wizyta studyjna dla uczestników, prezentująca dobre praktyki.
- Jestem przekonana, że dzięki wsparciu naszych ekspertów, w tym partnera z Norwegii, już wkrótce w gminie uda się podjąć nowe działania – uzupełnia Anna Jądrzyk.
- Jako Ostrów Wielkopolski pracujemy nad nowymi obszarami współpracy z organizacjami pozarządowymi – mówi Karolina Krawczyk, kierownik Biura ds. Organizacji Pozarządowych i Polityki Senioralnej Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim. – Zdajemy sobie sprawę, że organizacje po okresie lockdownu próbują powrócić do aktywnego działania i różnie to bywa w różnych obszarach działalności. Mamy nadzieję, że nowe pomysły i rozwiązania pozwolą nam wznieć tę współpracę na nowy poziom.
Postępy projektu można śledzić na profilu Stowarzyszenia Centrum PISOP na Facebooku. Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.