Zakończył się montaż 10 dużych okien w odnawianym budynku Synagogi przy ul. Raszkowskiej w Ostrowie Wielkopolskim. Zrekonstruowane ramy zostały osadzone we wnękach za pomocą dźwigu. Teraz rozpocznie się montowanie witraży i szkła w ramach przez firmę Sławomira Oleszczuka z Wrocławia.
Ramy okienne nie były odnawiane od momentu budowy zabytkowej synagogi. Część z nich – szczególnie od strony południowej – była kompletnie zniszczona. Ramy zostały przewiezione do zakładu Andrzeja Biernata, w którym poddano jest gruntownej renowacji. Została odcięta góra okna z tzw. maswerkami, którą udało się uratować. Część dolna ram była mocno przegnita, nadawała się do całkowitej wymiany.
Ramy wykonane zostały z drewna sosnowego i modrzewiowego.
- Okien w synagodze jest aż 72 i są one różnej wielkości. Te największe, które widzimy od ulicy Raszkowskiej mają ponad 5 metrów wysokości i 9 metrów kwadratowych powierzchni. Okna przez lata były zabezpieczone płytami utwardzonymi i kartonowymi. Niemal wszystkie były pozbawione pierwotnego oszklenia witrażowego – mówi Stanisław Krakowski, Zastępca Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.
Otwory okienne są zwieńczone łukiem pełnym, zdobionym dość szeroką archiwoltą. Wnętrze okiennic jest zdobione drewnianymi maswerkami z długimi poprzecinanymi przez ślemię lancetami. Oszklenie było niegdyś kolorowe, z czasem uzupełniane mlecznym, białym szkłem.
- Ramy okienne są teraz zabezpieczone specjalną jasną folią. Za chwile rozpocznie się montaż oszklenia. Ale już teraz widać – dzięki doświetleniu – zupełnie nowe wnętrze obiektu. Do tej pory zabytek pozbawiony był tak naprawdę dopływu światła dziennego. Szklenie okien jest pracą bardzo żmudną i wymagającą precyzji. Szkleniem zajmie się Sławomir Oleszczuk, specjalista od konserwacji szkła witrażowego z Wrocławia – dodaje Elżbieta Wolniewicz – Kukuła, Miejski Konserwator Zabytków.
Synagoga w Ostrowie Wielkopolskim powstała w latach 1857 - 1860, jej budowniczym był Moritz Lande. Po nieznacznych uzupełnieniach formy, dokonanych w 1903 roku, obiekt ten uzyskał kształt architektoniczny który, niemal w niezmienionym stanie dotrwał do czasów obecnych. Synagoga obok kościoła ewangelickiego, ratusza i gimnazjum była najokazalszym budynkiem Ostrowa.
Smaczny festiwal
22-11-2024