O ostrowskich śladach Krzysztofa Komedy Trzcińskiego będzie opowiadał film realizowany przez Telewizję Proart wspólnie z Ostrowskim Centrum Kultury. Twórcy poszukają zdjęć Ostrowa z lat 40. i 50. XX wieku, czyli okresu, w którym w naszym mieście mieszkał przyszły kompozytor.
Rodzina Trzcińskich przeprowadziła się do Ostrowa Wielkopolskiego we wrześniu 1947 r. Zamieszkała w budynku Banku Polskiego, którego dyrektorem został ojciec szesnastoletniego Krzysztofa - Mieczysław Trzciński. Szesnastolatek rozpoczął naukę w Państwowym Gimnazjum i Liceum Męskim. Tutaj założył swój pierwszy zespół muzyczny Carioca. W okresie licealnym zaprzyjaźnił się z Witoldem Kujawskim, mieszkającym w Krakowie ostrowianinem, kontrabasistą legendarnych Melomanów, który rozpalił w Krzysztofie miłość do jazzu i wprowadził go w ówczesne polskie środowisko jazzowe. Krzysztof poznawał muzykę jazzową także podczas spotkań nieformalnego klubu Jazz Club Ostrów w mieszkaniu Jana Winkowskiego przy ulicy Zamenhofa 13/13a. W 1950 roku zdał egzamin maturalny i rozpoczął studia na Wydziale Lekarskim Akademii Muzycznej w Poznaniu. Krzysztof wraca jednak do Ostrowa, gdzie przez kilka lat odwiedza rodziców, przyjeżdża na zjazd absolwentów, w grudniu 1956 r., już jako Krzysztof Komeda koncertował ze swoim Sekstetem na scenie ówczesnego Ostrowskiego Centrum Kultury przy ulicy Wolności 2.
- Dworzec kolejowy, obecne ulice Zamenhofa, Gimnazjalna, Wolności, Plac Bankowy Rynek. Z nielicznych fotografii wiemy, jak te miejsca wyglądały wtedy, kiedy w Ostrowie mieszkał młody Krzysztof Trzciński. - Być może dzięki zdjęciom zachowanym w prywatnych archiwach, albumach rodzinnych, uda nam się pokazać znacznie więcej Ostrowa lat 40. i 50. XX wieku. Na tym tle chcemy pokazać nastoletniego Krzysztofa, który tutaj zakochał się w muzyce, w jazzie, a jego droga kariery zaprowadziła go aż do Hollywood - mówi Hanna Olejnik, autorka scenariusza filmu.
– Dlatego zwracamy się z wielką prośbą do ostrowian, aby zajrzeli do swoich albumów rodzinnych, odnaleźli zdjęcia Ostrowa z tamtych czasów. Zależy nam na fotografiach mających tylko pozornie wyłącznie charakter rodzinnych pamiątek. Jeśli są na nich widoczne ostrowskie ulice, parki, restauracje, sklepy, to te obrazy pomogą nam pokazać Ostrów, jaki znał Krzysztof Komeda. Będziemy wdzięczni za ich udostępnienie, wypożyczenie do zeskanowania i wykorzystania w filmie - dodaje Maria Szeląg, dyrektor Ostrowskiego Centrum Kultury.
Zdjęcia można dostarczać do Centrum Informacji Kulturalnej w Ostrowskim Centrum Kultury (parter) - od poniedziałku do piątku od 8:00 do 16:00 Fotografie w wersji elektronicznej (format plików: *.jpg, *.pdf) można również przesyłać na adresy: galeria.pik@ockostrow.pl 62 736 40 60 wew. 23.
Film ma być gotowy w sierpniu br. Publiczna premiera odbędzie się podczas X Grand Prix Komeda – Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy. Będzie emitowany na antenie Telewizji Proart, a także udostępniony ostrowskim szkołom do zajęć edukacyjnych. Produkcję filmu finansuje Miasto Ostrów Wielkopolski.
Załączone zdjęcie pochodzi ze zbiorów Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. To Hotel „Polonia”, sala restauracyjna, lata 50. Krzysztof Trzciński znał „Polonię” doskonale. Bywał w hotelowej restauracji wraz z rodzicami oraz siostrą Ireną na okolicznościowych lub niedzielnych obiadach. W „Polonii” nocował także po koncercie, jaki zagrał w Ostrowie 27 grudnia 1956 r. już z Sekstetem Komedy.