24 gminy z województwa wielkopolskiego otrzyma wsparcie finansowe z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Wieloletniego Senior+. Wśród tych gmin jest również Miasto Ostrów Wielkopolski, który na funkcjonowanie swoich dwóch placówek – Domu Dziennego Senior+ i Klubu Senior+ otrzymał łącznie 184 tysiące złotych dofinansowania.
Ostatnie tygodnie obfitują w znakomite dla Ostrowa Wielkopolskiego informacje na temat środków zewnętrznych przyznanych Miastu. Pod koniec stycznia prezydent Ostrowa Wielkopolskiego podpisała w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu umowę na dofinansowanie projektu dotyczącego termomodernizacji budynku Urzędu Miejskiego oraz Sali Sesyjnej. Kwota dofinansowania ze środków unijnych to blisko 3 miliony złotych.
- Wykonamy termomodernizację w budynkach Sali Sesyjnej oraz Urzędu Miejskiego, nastąpi wymiana stolarki okiennej i drzwiowej oraz modernizacja dachu. Dodatkowo zamontowana będzie instalacja fotowoltaiczna. Dzięki tym zabiegom poprawi się efektywność energetyczna budynków i zmniejszy zapotrzebowanie na energię cieplną i elektryczną. Środki europejskie, które przeznaczane są na tego typu prace w budynkach publicznych pozwolą zrealizować ostrowską inwestycję przy około 20-procentowym wkładzie własnym - mówi Beata Klimek, prezydent miasta.
Miastu przyznano następnie pieniądze z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - w ramach programu Maluch+ to 118 800 zł dofinansowania na funkcjonowanie Żłobka Miejskiego przy ul. Jankowskiego. Ministerstwo przyznało Miastu także 135 000 zł na utrzymanie nowego oddziału Żłobka Miejskiego przy ul. Waryńskiego, który oddany został rodzicom i ich maluchom w grudniu ubiegłego roku.
- Razem z dofinansowaniem do żłobka przy ul. Jankowskiego to ponad 250 tysięcy złotych funduszy zewnętrznych, których nie musimy dokładać z budżetu miejskiego – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa.
12 lutego, w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, podpisana została umowa na dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko projektu pod nazwą „Uporządkowanie gospodarki wodno – ściekowej i osadowej na terenie aglomeracji Ostrów Wielkopolski”. Jego wartość to blisko 80 milionów złotych, a wysokość dofinansowania to aż 41 mln 85 tysięcy złotych!
- Pieniądze zewnętrzne, które płyną do naszego Miasta zawsze ogromnie cieszą, bo to zwieńczenie ciężkiej pracy przy przygotowywaniu projektów inwestycyjnych i wniosków o dofinansowanie. W tym przypadku satysfakcja jest ogromna, bo to największe w historii Ostrowa Wielkopolskiego pieniądze unijne, jakie udało się pozyskać – przekonuje Beata Klimek.
Kolejne znakomite informacje płyną do Ostrowa z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
- Jest mi niezmiernie miło przekazać, że naszemu Miastu przyznane zostały 144 tysiące złotych na funkcjonowanie Domu Dziennego Senior+ przy ulicy Limanowskiego oraz 40 tysięcy złotych na funkcjonowanie Klubu Senior+ przy ul. Piłsudskiego. To kolejne dofinansowanie zewnętrzne, dzięki któremu możemy prowadzić działania społeczne bez obciążania naszego budżetu – informuje prezydent Miasta.
W Domu Dziennym znalazło się miejsce dla nieaktywnych zawodowo seniorów po 60. roku życia. Mogą oni korzystać z usług opiekuńczych, terapii zajęciowej, posiłków, specjalistycznych porad, a także z oferty towarzysko – rekreacyjno – kulturalnej.
- Oferta placówki adresowana jest do osób samotnych, niezamożnych, mających złe warunki mieszkaniowe lub trudności w prowadzeniu swojego gospodarstwa domowego. Seniorzy wspólnie wspierają się w codziennych troskach, nawiązują przyjaźnie, nikt nie czuje się samotny i zapomniany – przekonuje prezydent Ostrowa.
Dom Dzienny to jednak nie tylko wspólne spędzanie wolnego czasu. To również opieka zdrowotna. Pokój pielęgniarski został wyposażony w specjalistyczne łóżko rehabilitacyjne służące do zabiegów wykonywanych przez fizjoterapeutę. Zakupiono także nowe urządzenia służące rehabilitacji mi.n. aparat do elektroterapii. W pokoju ćwiczeń seniorzy korzystają codziennie z zajęć gimnastycznych, które są prowadzone adekwatnie do stanu zdrowia poszczególnych seniorów. Sala ćwiczeń została wyposażona mi.n. w bieżnię, rowerek gimnastyczny, maty do ćwiczeń, piłki sensomotoryczne oraz inny sprzęt.
- Dzienny Dom realizuje również usługę teleopieki. To całodobowy monitoring 30 mieszkańców Ostrowa, dzięki któremu możliwe jest wezwanie natychmiastowej pomocy w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia. Dzięki otrzymanemu dofinansowaniu placówka nadal będzie mogła wykonywać wszystkie te działania, by dbać o naszych ostrowskich seniorów – dodaje prezydent.
Klub Senior+ przy ul. Piłsudskiego 65 otwarty został 5 lutego 2018 roku. To miejsce spotkań dla starszych mieszkańców naszego Miasta – miejsce, którego dotąd brakowało. Widać to szczególnie po ogromnym zainteresowaniu ostrowian, którzy każdego dnia, bardzo licznie, odwiedzają Klub.
- Nasi seniorzy borykają się z różnymi chorobami, ale najgorszą chorobą XXI wieku jest samotność . Daliśmy osobom starszym miejsce, gdzie mogą się potkać, poczytać prasę, wspólnie obejrzeć film, wypić kawę czy porozmawiać. Ostrowscy seniorzy mają możliwość wyjść z domu i spotkać drugiego człowieka, a to okazja do zawierania nowych znajomości, a nawet przyjaźni. Polityka senioralna jest w Ostrowie bardzo rozwinięta. To wiele działań i projektów. To wspomniany Dzienny Dom Senior+, Klub Seniora, to Teleopieka. Budujemy mieszkania dla seniorów, a w mieście znakomicie funkcjonuje Karta Seniora. Dzięki aktywności i skuteczności w pozyskiwaniu środków zewnętrznych działania te możemy kontynuować, a ofertę skierowana do ostrowskich seniorów systematycznie poszerzać – podsumowuje Beata Klimek.