W Ostrowie Wielkopolskim zainaugurowano projekt edukacyjny "ABC Empatii" i "ABC Ekonomii". Do miejskich szkół podstawowych trafiły już pakiety z egzemplarzami właśnie tych dwóch książek i lada moment staną się one głównym tematem lekcji wychowawczych. Książki przekazano również do Bożego Podwórka. - Chcemy, by Młody Ostrów znał wartość pieniądza. Chcemy, by Młody Ostrów był tolerancyjny i wspierał innych. – podkreślała podczas inauguracji Beata Klimek prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
Ostrów Wielkopolski jest jednym z nielicznych miast w Polsce, który będzie realizować ten innowacyjny program. „ABC Ekonomii” oraz „ABC Empatii” to projekt adresowany do najmłodszych dzieci z ostrowskich szkół podstawowych, prowadzonych przez miasto. Do szkół trafiły także książki w języku ukraińskim.
- Ogromnie się cieszę, że projekt spotkał się z tak wielkim uznaniem środowiska pedagogicznego. Mam wrażenie, że rozpoczynamy niezwykle ważny i potrzebny rozdział w edukacyjnym świecie Ostrowa Wielkopolskiego. Chcemy poprzez ten projekt wykształcić bardzo świadomych obywateli. „ABC Ekonomii” pozwoli dzieciom już w dorosłym życiu z wartościami i zasadami ekonomii sobie radzić. I drugi niezwykle ważny podręcznik – „ABC Empatii”, który ma zwrócić uwagę na ten wielki obszar wrażliwości i naszej empatii skierowanej do osób, które są chore, z niepełnosprawnościami, przychodzą do szkoły z pompą insulinową bo chorują na cukrzyce, albo mają astmę, albo mają blizny bo uległy wypadkowi. Dzieci nie wiedzą jak sobie z tymi emocjami radzić, więc ta książka ma dzieci, z tą trudną emocjonalnie sytuacją po prostu oswoić – podkreśla Beata Klimek prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
W tajniki ekonomii dzieci wprowadzą Zosia i Maks, bohaterowie 12 opowiadań poruszających zagadnienia związane z finansami. Uczniowie dowiedzą się skąd się biorą pieniądze w portfelu rodziców, dlaczego ktoś ma więcej pieniędzy, a komuś ich brakuje. Poznają też różnice między pracownikiem a wolontariuszem i dowiedzą się o co właściwie chodzi z tym oszczędzaniem.
Druga część projektu stanowi książka „ABC empatii, bo wszyscy jesteśmy tacy sami”. Książka jest kontynuacją przygód Zosi i Maksa znanych już dzieciom z „ABC ekonomii…”. Bohaterowie, o rok starsi, jako pierwszoklasiści doświadczają niecodziennych sytuacji, z których wynoszą ważne życiowe lekcje. Poznają kolegów i koleżanki, mierzących się z niepełnosprawnościami i schorzeniami. Nowe relacje i doświadczenia uczą naszych młodych bohaterów empatii i tolerancji.
Książki cieszą się ogromną popularnością nie tylko w Polsce. Zostały przetłumaczone na język angielski, niemiecki, portugalski, włoski, francuski i ukraiński. Projektem zainteresowała się także Komisja Europejska w Brukseli.
- Nasze projekty można realizować bez ograniczeń. Książki, które weszły na rynek w 2018 roku realizowane są dziś. Do dziś mamy informacje ze szkół, że projekt cieszy się dużą popularnością. Dzieci są chętne do nauki i chcą w projekcie uczestniczyć – mówi Irena Ranosz – Talarek z Fundacji Rodziny Czepczyńskich.
Ambasadorami projektu zostali: Dżej Dżej z zespołu Big Cyc, Kacper Grzelak wychowanek TŻ Ostrovii, Krzysztof Łyżwa reprezentant Polski, medalista drużyn super ligowych, wychowanek KPR Ostrovia oraz Rodney Czatman amerykański rozgrywający w Arged BM Stal Ostrów Wielkopolski.
Realizację projektu w ostrowskich szkołach wsparła finansowo firma 3mk Protection z Ostrowa Wielkopolskiego.
- Uważam, że warto wspierać takie inicjatywy. Moim zdaniem powinniśmy uświadamiać już najmłodszych obywateli, co mogą osiągnąć i jak to zrobić by w przyszłości zaprocentowało. Niestety młodzi ludzie czesto na początku kariery zawodowej są zagubieni. Mam nadzieję, że obie książki wpłyną pozytywnie na rozwój małych ostrowian - Marcin Gawłowski właściciel 3mk Protection.
W sumie do ostrowskich szkół trafiło ponad 600 książek oraz materiały dydaktyczne dla nauczycieli, które będą pomocne przy prowadzeniu zajęć.