Uwaga! W Ostrowie Wielkopolskim odbędą się badania dermatologiczne znamion całego ciała dla mieszkańców naszego miasta w wieku 50-64 lat. Zapisz się dzwoniąc pod numer 800 808 006 lub 570 308 245.
Najbliższe badania na terenie Ostrowa Wielkopolskiego:
- 3 sierpnia, godz. 10:00-18:00;
- 5 sierpnia, godz. 10:00- 18:00;
- 10 sierpnia, godz. 10:00- 18:00.
Badania odbędą się w Niepublicznym Specjalistycznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej przy ulicy Śmigielskiego.
STOP!CZERNIAK
Osoby chętne w wieku 50-64 lata zostaną bezpłatnie przebadanie videodermatoskopem pod kątem wszystkich zmian skórnych, zaś osoby, które nie mieszczą się w określonej grupie wiekowej mogą wykonać badania odpłatnie, koszt 150 zł.
Czerniak jest nowotworem złośliwym skóry. Charakteryzuje się agresywnym wzrostem oraz możliwością̨ tworzenia przerzutów. Usuniecie czerniaka kiedy choroba nie jest jeszcze zaawansowana pozwala na wyleczenie ponad 90% chorych. Dlatego tak ważne jest szybkie i prawidłowe rozpoznanie tego nowotworu.
Badanie dermatoskopowe
Dermatoskopia jest badaniem odgrywającym niewątpliwie największą rolę w rozpoznawaniu niepokojących zmian barwnikowych skóry. Dermatolog dzięki specjalnemu urządzeniu ogląda zmianę pod odpowiednim powiększeniem. Dzięki temu jest w stanie ocenić charakter brzegów, asymetrię, jednolitość koloru i ukształtowania powierzchni. Badanie to pozwala na odróżnienie zwykłych, niegroźnych znamion barwnikowych od znamion niebezpiecznych.
Badanie jest całkowicie bezinwazyjne. Lekarz przykłada aparat (dermatoskop) do skóry. Wynik badania dermatoskopowego przedstawia się według skali TDS tzw. wskaźnika dermatoskopowego (TDS) – im większa asymetria zmiany, bardziej nieregularne granice, większa różnorodność kolorów i liczba elementów strukturalnych widocznych w dermoskopii, tym wyższy będzie wynik TDS, a tym samym zalecane wycięcie wysoce podejrzanej zmiany. Lekarz ocenia:
- asymetria zmiany (0-2 pkt) o ważności 1,3;
- granice zmiany (0-8 pkt) o ważności 0,1;
- kolor zmiany (1 -6 pkt) o ważności 0,5;
- struktury dodatkowe jak kropki, smugi, pola o zatartej strukturze (1-5 pkt) o ważności 0,5.
Na tej podstawie oblicza się TDS (całkowity wskaźnik dermatoskopowy):
- wynik > 5,45 – zmiana jest bardzo podejrzana, zaleca się usunięcie chirurgiczne z badaniem histopatologicznym;
- wynik 4,75-5,45 – zmiana jest podejrzana, jednak nie wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej a jedynie kontroli;
- wynika < 4,75 – łagodne znamię melanocytowe.