Dobra wiadomość dla miłośników zwierząt. Ruszył rozszerzony miejski program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt. Zwiększono środki na dotychczasowe działania, ale i wprowadzono nowe - czipowanie oraz sterylizację i kastrację psów i kotów, które mają właścicieli, a także znakowanie kotek wolno żyjących.
- Chcemy otoczyć troską naszych braci mniejszych. Dokarmiamy, leczymy, ale i sterylizujemy i kastrujemy koty, które żyją wolno. W tym roku zwiększyliśmy środki na ten cel i wdrażamy nowe rozwiązania, które docelowo pomogą nam ograniczyć bezdomność zwierząt w naszym mieście. Zadanie, które cieszy się szczególnym zainteresowaniem to czipowanie, sterylizacja lub kastracja psów i kotów właścicielskich. Mieszkańcy Ostrowa już mogą składać zgłoszenia na wymienione zabiegi dla swoich pupili – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
W 2021 roku na opiekę nad zwierzętami bezdomnymi Miasto przeznaczy 516 024 złote. Kwota ta obejmuje m.in. zapewnienie miejsca dla bezdomnych zwierząt w schronisku, odławianie ich, poszukiwanie właścicieli, ale również całodobową opiekę weterynaryjną w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt, dokarmianie, leczenie, wykonanie zabiegów kastracji i sterylizacji kotów wolno żyjących. To także środki przeznaczone na czipowanie oraz sterylizację i kastrację zwierząt posiadających właścicieli. Nowością w programie opieki nad zwierzętami bezdomnymi jest także znakowanie, poprzez czipowanie kotek wolno żyjących.
Chcąc zapisać czworonoga na wybrany zabieg, należy pobrać zgłoszenie dostępne w załączniku, wypełnić je i złożyć w Urzędzie Miejskim w Ostrowie Wielkopolskim przy al. Powstańców Wielkopolskich 18. Weryfikacji dokona Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska na miejscu, a następnie osoba zgłaszająca wybierze jeden gabinet weterynaryjny spośród wyłonionych do realizacji danego zabiegu.
Ostrów Wielkopolski, realizując zadanie w zakresie dokarmiania wolno żyjących kotów, finansuje zakup karmy. W tym celu prowadzony jest rejestr karmicieli i opiekunów kotów wolno żyjących na terenie miasta. Osoby dokarmiające oraz opiekunowie kotów wolno żyjących, którzy chcą skorzystać z tego typu pomocy, mogą złożyć odpowiedni wniosek o wpis do rejestru karmicieli i opiekunów kotów wolno żyjących w Urzędzie Miejskim w Ostrowie Wielkopolskim (Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska). Karma dla kotów wolno żyjących zostaje zakupiona przez tut. Urząd dwa razy w roku, tj. w okresie wiosenno-letnim oraz jesienno-zimowym.
Dodatkowych informacji udziela Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, Referat Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim pod numerem telefonu: 62-58-22-407 lub na adres e-mail: ros@umostrow.pl
Gabinety weterynaryjne, które będą wykonywać wskazane zabiegi:
1) czipowanie, sterylizacje / kastracje psów i kotów mających właściciela w ramach Ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2021 na zadanie pod nazwą „Ograniczanie bezdomności zwierząt poprzez czipowanie, sterylizacje / kastracje psów i kotów właścicielskich” wykonuje:
- Gabinet Weterynaryjny
Lek. Wet. Grzegorz Mróz
ul. Grabowska 34
63-400 Ostrów Wielkopolski
tel.: 609-496-556
lub
- Przychodnia Weterynaryjna
Lek. Wet. Patryk Łagodzki
ul. Wańkowicza 5
63-400 Ostrów Wielkopolski
tel.: 782-422-197
2) sterylizacje / kastracje kotów wolno żyjących oraz czipowanie kotek wolno żyjących z terenu Miasta Ostrowa Wielkopolskiego wykonuje:
- Przychodnia Weterynaryjna LABEK Katarzyna i Adam Szubert s.c.
ul. Wrocławska 146a
63-400 Ostrów Wielkopolski
tel.: 695-929-263
lub
- Lecznica Małych Zwierząt
Lek. Wet. Stanisław Kempa
ul. Śmigielskiego 10D
63-400 Ostrów Wielkopolski
tel.: 62-592-04-04
3) leczenie kotów wolno żyjących z terenu Miasta Ostrowa Wielkopolskiego wykonuje:
- Lecznica i Hotelik dla małych zwierząt DOGWET
Lek. Wet. Kinga Lamperska
Ul. Nowa Krępa 91
63-400 Ostrów Wielkopolski
tel.: 604-351-864
lub
- Lecznica Małych Zwierząt
Lek. Wet. Stanisław Kempa
ul. Śmigielskiego 10D
63-400 Ostrów Wielkopolski
tel.: 62-592-04-04
Zabiegi są wykonywane przez gabinety weterynaryjne do wyczerpania środków finansowych, jednak nie dłużej niż do dnia 15 grudnia 2021 roku.