Jedna z dwóch kopuł na wieży zabytkowej ostrowskiej synagogi już pokryta miedzią. - Łuska miedziana teraz się błyszczy. Miedź ma to do siebie, że zmatowieje w ciągu 2-3 lat, a docelowo pokryje się zielonkawą patyną – mówi Elżbieta Wolniewicz – Kukuła, Miejski Konserwator Zabytków.
Nowe pokrycie miedziane pojawi się na obu kopułach. Miedzią także pokryty będzie dach zabytku.
- Zakończyliśmy prace przy wieży zachodniej. Kopuła pokryta została miedzianymi kształtkami,są to płytki, które mają kształt tzw. rybiej łuski. W tej chwili trwają prace przy szalunku. Miedź wymaga szczególnie zrobienia dobrze odeskowania, wykorzystywane jest przede wszystkim drewno sosnowe, które nie powoduje korozji metalu. W tej chwili trwają także prace przy remoncie dachu, przystąpiliśmy do odkrywania desek pod papą, aby zobaczyć w jakim stanie jest więźba dachowa. Część elementów musi zostać wymieniona. Następnie przystąpimy do szalunku dachu i do pokrycia go miedzią. Dach zostanie pokryty płytami, pasami blachy miedzianej o grubości 6 milimetrów i będzie falcowany – mówi Elżbieta Wolniewicz – Kukuła, Miejski Konserwator Zabytków.
Wieżyczki w rzucie poziomym mają kształt kwadratu. Są one lekko wysunięte od lica obiektu (ryzality). Posiadają 5 kondygnacji. Hełmy cebulowe są ośmiospadowe z szarymi pół okrągłymi dachówkami (ułożone na wzór rybiej łuski). Całość zwieńczona jest iglicą wyrastającą z kuli.
Prace potrwają do czerwca 2010 roku.
- W 2011 roku będziemy mogli pochwalić się odnowionym zabytkiem, z którego będą mogli korzystać mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego, ale którym będziemy mogli się chwalić wszystkim przyjeżdżającym do Ostrowa Wielkopolskiego – mówi Radosław Torzyński, Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.
Koszt całości prac to blisko 7 milionów złotych. 70% środków to pieniądze unijne.
- Działania ujęte we wniosku pozwolą przywrócić synagodze dawną świetność, ożywić obiekt pod względem kulturalnym, a także poprawić wizerunek estetyczno-architektoniczny miasta. Warto dodać, że już w lipcu 2010 roku elewacja synagogi będzie odnowiona, pojawi się kuty płot, nasadzona będzie zieleń, pojawią się ławki, a obiekt będzie podświetlony. Wieża od strony wschodniej będzie udostępniona zwiedzającym – dodaje Stanisław Krakowski, Zastępca Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.
Budynek jest szeroki, masywny, z dwiema wieżami położonymi w narożnikach dłuższego boku. Synagoga ma blisko 30 metrów długości i 17 szerokości. Wysokość wieży ma ok. 26 metrów. Całkowita powierzchnia zabudowy ponad 48 metrów kwadratowych.
Wniosek o dofinansowanie z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej został złożony w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego”, Priorytet VI - Turystyka i dziedzictwo kulturowe, Działanie 6.2 Rozwój kultury i zachowanie dziedzictwa kulturowego. Miasto otrzymało wsparcie na poziomie 70% kosztów inwestycji ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Synagoga w Ostrowie Wielkopolskim powstała w latach 1857 -1860, jej budowniczym był Moritz Lande. W 1988 roku została wpisana do rejestru zabytków w Polsce.
Spędźmy święta z Bożym Podwórkiem
10-12-2024