Wikipedia pod hasłem „Kultura w Ostrowie Wielkopolskim” stwierdza wprost – „Ostrów Wielkopolski należy do najważniejszych punktów na kulturalnej mapie Wielkopolski”. I każdy, kto ma w tej materii choć niewielkie pojęcie musi się z Wikipedią zgodzić. Nadzwyczajna rzeczywistość, niespotykane do tej pory procedury, mocno zmieniły kontakt ostrowian z Kulturą. Jednak Ona nie pozwala o sobie zapomnieć, a miejskie instytucje kultury skutecznie ją w tym wspierają.
W OCK „Zarażeni kulturą”
Obecność niewidzialnego przeciwnika, jakim jest krążący wirus, spowodowała, że część imprez organizowanych przez Ostrowskie Centrum Kultury trzeba było odwołać, a najlepszym razie przełożyć na bezpieczniejsze czasy.
- Wiele spraw było dogranych, zapiętych na przysłowiowy ostatni guzik… Niełatwo wyhamować nagle, gdy na rozbiegu roku kłębią się plany na nieco ponad 400 imprez w tym roku. Na szczęście sztab pracowników OCK pozostających na straży, choć w zamknięciu, na baczność postawił swoje moce i pomysły. Przez ten cały czas pracujemy dla naszych odbiorców i z myślą o nich. Nie mogąc udostępniać warunków do odbioru naszych propozycji w sposób, do którego przywykliśmy, postanowiliśmy udać się do naszych gości drogą online – przekonuje Maria Szeląg, dyrektor OCK.
Stworzyli zatem projekt pod hasłem #zarazamykulturą, którego ideą jest być wciąż blisko ludzi. Działania te dotyczą wielu obszarów kultury i sztuki, co przenosi się na ogromną różnorodność spotkań.
Internetowy cykl spotkań „w sieci” z odbiorcami kultury w czasie epidemii rozpoczął post z 30 marca 2020.
- Wówczas zaprosiliśmy Państwa do nas, przez okno na świat, jakim jest Internet. To już niemal miesiąc od kiedy zapraszamy na prezentacje koncertów, spektakli, spotkań, wystaw. Jesteśmy „Zarażeni Kulturą” – wciąż myślimy o tym, w jaki sposób trafić do domów mieszkańców naszego miasta – przekonuje dyrektor OCK.
Pupularny „Ocek” zorganizował spotkanie poetyckie prezentując „Lepieje” autorstwa Aleksandy Kiełb-Szawuły oraz ogłaszając konkurs dla entuzjastów poezji i tych, którzy lubią pobawić się słowem. Zachęcamy do obejrzenia krótkich filmików z tego wydarzenia: https://www.facebook.com/544895215529997/videos/637222963525610/
https://www.facebook.com/ockostrow/videos/545358882779725/
https://www.facebook.com/ockostrow/videos/2543559092576657/
https://www.facebook.com/ockostrow/videos/308161180163935/
https://ockostrow.pl/zostanwdomu-i-lepiej-napisz-lepiej/
Osoby, które na co dzień obserwują poczynania tej miejskiej instytucji mogły się w tym czasie przekonać, że wystawy nie są domeną wyłącznie obiektów zamkniętych.
- Kolejne oblicze zyskała Street Gallery na skwerze przy ulicy Raszkowskiej, gdzie dumnie prezentują się „Strażnicy snów magicznych” autorstwa Leszka Kostuja – informuje Maria Szeląg.
https://www.facebook.com/ockostrow/videos/251634309209166/
Rzadkością bywa, by móc pojawiać się w prywatnych pracowniach instruktorów Ostrowskiego Centrum Kultury. To niecodzienna sytuacja. Ostrowianie zaproszeni zostali tym razem do przekroczenia progu domu instruktorki zajęć plastycznej dla młodzieży, Barbary Zabłockiej. W filmie tworzy abstrakcję, komentuje i maluje.
https://www.youtube.com/watch?v=N3mDeLIE6iM&feature=youtu.be&fbclid=IwAR1FgFq14ax-n_L5sFMISHFrl3GMts1z97T1ylsKYGwhSFnX9iFQiW1t_dY
Dla osób, którzy twierdzą, że znają każde oblicze ostrowskiej kultury zadanie dla młodszych i nieco starszych. Ma ono charakter konkursowy - przewidziano nagrody. Graficzka Jagoda Kaszuba opracowała kolorowanki z wielorakimi obliczami Ostrowskiego Centrum Kultury, Forum Synagoga i Kina Komeda.
https://www.facebook.com/ockostrow/videos/3114808055236202/
https://ockostrow.pl/zostanwdomu-i-porysuj/
Z kolei w charakterze wystawienniczych działań zaprezentowane zostały wystawy ostrowianki Martyny Talagi, których aktualnie nie można zobaczyć w Galerii PIK Ostrowskiego Centrum Kultur. Istnieje jednak możliwość, by zobaczyć część z prezentowanych tam na co dzień grafik.
https://www.facebook.com/ockostrow/videos/2610593035848112/
Wcześniej zaproszono mieszkańców miasta na wystawę prac fotograficznych kolejnej ostrowianki Gabrieli Michalak. Wernisaż jednak trzeba odłożyć na spokojniejszy czas. Sama autorka jednak prezentuje swój punkt widzenia świata poprzez pryzmat fotografii.
https://www.facebook.com/ockostrow/videos/1964569033674995/
O fotograficznych wprawkach, podstawach warsztatu opowiadał z kolei instruktor zajęć pracowni fotograficznej Andrzej Staszok. Camera obscura – proszę spojrzeć.
https://www.facebook.com/ockostrow/videos/2624675087747167/
Na profilu facebookowym OCK można było zobaczyć relację z koncertów „Siła Kobiet” w wykonaniu wokalistów Studia Wokalnego oraz „Ożenek” Gogola w wykonaniu Pracowni teatralnej Nasz Teatr.
Warto obserwować ten profil, ponieważ na tym nie koniec…Bądźcie z nami!
Profil Muzeum z tysiącami wyświetleń
Również Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, w związku z panującą pandemią, podjęło działania publikując systematycznie na swoim facebookowym profilu posty edukacyjne, prezentacje, ciekawostki, najciekawsze obiekty muzealne, zrealizowane przez tę instytucję filmy i wystawy.
- Dotychczas zamieszczono m.in. animację komiksu „Legenda o herbie Ostrowa Wielkopolskiego”, który w ciągu trzech tygodni osiągnął 4,5 tysiąca wyświetleń, „Ostrowski wehikuł czasu”, „Co w gwarze piszczy”. Prawdziwym hitem okazał się nasz film „Nostalgiczny Ostrów lat międzywojennych”, który w ciągu tygodnia uzyskał już ponad 10 000 wyświetleń!
Zamieściliśmy na naszej stronie internetowej i Fb fotodokumentację wystawy ludowej artystki Kazimiery Balcerzak pt. „Cacka, rózgi, mazury”, która od marca miała być udostępniana zwiedzającym w siedzibie Muzeum – wymienia Witold Banach, dyrektor Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.
Wszystkie prace można oglądać na stronie www.mmow.pl
Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, przypadającego 23 kwietnia, muzeum przygotowało specjalną wystawę pn. „Literackie ekslibrisy”" złożoną z prac 37 autorów z 14 państw. Wystawa ma wybitne walory artystyczne i edukacyjne, promuje czytelnictwo i sztukę graficzną.
Kolejne działania planowane są z okazji Święta Flagi (2 maja) i Konstytucji 3 maja.
- Przygotowujemy również bogaty program na Noc Muzeów 16/17 maja dostosowany do aktualnej sytuacji. Od tego dnia uruchomimy między innymi pierwszą część wirtualnego zwiedzania po Muzeum 3D. Ulicami dawnego Ostrowa – dodaje dyrektor ostrowskiego Muzeum.
Trwają również przygotowania do realizacji wydawnictw zaplanowanych przez Muzeum na rok 2020: Stanisław Śniatała „Wspomnienia proboszcza z Dobrzycy” (część II), „Muzeum 30+”, Jerzy Pietrzak i Agnieszka Gibasiewicz „Dziedzice, dwory, pałace. Właściciele dóbr rycerskich w powiecie ostrowskim wielkopolskim 1795-1945”.
Pracownicy Muzeum poszukują też dodatkowego finansowania swoich działań - 20 kwietnia 2020 roku złożyli wniosek o dofinansowanie zadania realizowanego ze środków pozostających w dyspozycji Dyrektora Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci na projekt: „Wirtualny spacer w Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego”.
Biblioteka nie zostawia czytelnika
Podobnie do dwóch poprzednich, również Biblioteka im. S.Rowińskiego na stronie internetowej i Facebooku biblioteki oraz mediateki prowadzi bardzo aktywnie inicjatywy kulturalne. Warto wspomnieć o kilku najbardziej popularnych:
- „Nie zostawiam czytelnika”, gdzie Biblioteka udostępnia darmowe linki do wartościowych ebooków. Ponadto utworzona została tam aplikacja-tablica dla rodziców i uczniów korzystających z wartościowych pozycji i porad pedagogicznych,
- Spotkania autorskie online - spotkania gromadzą liczną widownię wirtualną. Do tej pory odbyło się 13 spotkań autorskich,
- „Nasza wirtualna biblioteka” - specjalnie na czas epidemii zorganizowana została wirtualna czytelnia ebooków dostępnych w bardzo prostu sposób po telefonicznym uzyskaniu kodu dostępu. Dla czytelnika to całkowicie darmowy dostęp,
- Portale facebookowe biblioteki i mediateki prezentują liczne przeglądy nowości książkowych, konkursy czytelnicze i spotkania z autorami. W czwartek 30 kwietnia o godzinie 18 i 20 zapraszamy na organizowane w sieci spotkanie autorskie „Kult” z pisarzem Łukaszem Orbitowskim. Można je będzie obserwować na fejsbuku biblioteki – zachęca Włodzimierz Grabowski, dyrektor ostrowskiej biblioteki.
Aktywna Przepompownia
W kontekście ostrowskich działań kulturalnych warto wspomnieć o jeszcze jednym miejscu niezwykle w obecnym czasie aktywnym. To „Stara przepompownia”, która organizuje wspólne oglądanie transmisji online z internautami - przede wszystkim koncerty DJ-ów na żywo, czyli imprezy klubowe. Internauci mogą także wesprzeć klub poprzez zakup „biletu wsparcia”. W kwietniu odbyła się też pierwsza wystawa online – „Jak Patrzysz Ty”. To trzeci pokaz fotografii studentów Studium Animatorów Kultury w Kaliszu, w tym roku wzbogacony o fotografię młodych adeptów tej sztuki z Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim.
- Animacja ciała i animacja miejsca to najważniejsze tematy poruszane przez młodych fotografików. Prace powstały w pracowni fotografii Studium Animatorów Kultury w Kaliszu – informują jej organizatorzy.
Ostrów kulturą stoi! Nie ma w tym haśle krzty przesady.
- W trudnym czasie jest wciąż obok, obecna – na wyciągnięcie ręki. Zachęcam zatem wszystkich, którym w chwili zwątpienia kultury brakuje, by tę rękę wyciągnąć. Poczuć klimat wirtualnej wystawy, być na koncercie online, porozmawiać z autorami o ich dziełach. Choć już nie obok, nadal możemy razem odczuwać kulturę. Dzięki temu, w czasie izolacji, będziemy bliżej siebie – przekonuje Sebastian Górski, zastępca prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego.
Zachęcamy do śledzenia stron internetowych i profili facebookowych miejskich ośrodków kultury:
https://www.facebook.com/ockostrow/
https://www.facebook.com/MuzeumMiastaOstrowaWielkopolskiego/