Ilustracja do artykułu: Nowy mural w mieście

Nowy mural w mieście

20-11-2023

Przy ulicy Raszkowskiej od kilku tygodni mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego mogą podziwiać wyjątkowy mural. Portret Moritza Landé, budowniczego historycznej synagogi w mieście, stanowi hołd dla bogatej historii kultury żydowskiej w tej okolicy. Mural powstał z okazji 10. rocznicy otwarcia Ośrodka Badań nad Historią i Kulturą Żydów z Południowej Wielkopolski Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wyjątkowym momentem była wizyta w Ostrowie Wielkopolskim Bettiny Landé - Tergeist. Wnuczka budowniczego Moritza Landé wzięła udział w XI MAZEL TOV FESTIVAL. To wydarzenie było również częścią XI Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej, która odbyła się w ramach obchodów. Podczas festiwalu miała miejsce premiera nowego wydawnictwa - przewodnika "Śladami Ostrowskich Żydów". 

MORITZ LANDÉ urodził się w Ostrowie Wielkopolskim, w miejscowej rodzinie żydowskiej. To potomek pierwszego rabina ostrowskiego Jakoba Landé i budowniczy ostrowskiej synagogi. Linearny portret Moritza Landé to dzieło Konrada Moszyńskiego oraz Remigiusza Jurka z archiBUNT.

Natomiast przewodnik autorstwa Jarosława Biernaczyka i dr. Krzysztofa Morty to oo owoc współpracy Ostrowskiego Centrum Kultury z Ośrodkiem Badań nad Historią i Kulturą Żydów z Południowej Wielkopolski Uniwersytetu Wrocławskiego. Za oprawą graficzną tego wydawnictwa odpowiada Konrad Moszyński. 

- Dziękuję i gratuluję wszystkim zaangażowanym w tworzenie tych dzieł. To nie tylko hołd dla historii miasta, ale także ważny krok w trosce o lokalne dziedzictwo kulturowe, które zasługuje na uwagę i szacunek - podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego. 

Mural Moritza Landé, który obecnie zdobi ulicę Raszkowską, stanowi symboliczne połączenie z przeszłością miasta i niezwykłe upamiętnienie postaci związanej z historią Ostrowa Wielkopolskiego.

- Kultura żydowska to ważna część historii naszego miasta. Tym bardziej cieszy, że dawna synagoga jest dziś Forum - miejscem spotkań, wernisaży, koncertów, ale i sercem Ośrodka Badań nad Historią i Kulturą Żydów. Przy ulicy Raszkowskiej mamy dziś dwa murale - oba nawiązujące do kultury żydowskiej. To nie tylko sztuka na murze, to wizualne dziedzictwo, które codziennie przypomina nam o bogactwie i głębokim wpływie kultury żydowskiej na rozwój naszego miasta. To zobowiązuje nas do troski o to dziedzictwo, by przekazać je przyszłym pokoleniom jako integralną część naszej lokalnej tożsamości - zaznacza Sebastian Górski, zastępca prezydent Ostrowa Wielkopolskiego. 


Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.x