Rewitalizacja zdegradowanego terenu powojskowego przy al. Wojska Polskiego poprzez budowę miejskiej hali sportowo – widowiskowej i nowoczesnego centrum przesiadkowego oraz realizacja zadań osiedlowych w części Śródmieścia to tematy VII posiedzenia Ostrowskiego Komitetu Rewitalizacji, które odbyło się 2 sierpnia w ostrowskim Ratuszu. Podczas spotkania zaprezentowano również zaktualizowane założenia Programu Rewitalizacji dla Miasta Ostrowa Wielkopolskiego na lata 2016 – 2023.
Duże inwestycje takie jak budowa miejskiej hali sportowo – widowiskowej oraz nowoczesnego centrum przesiadkowego przy ul. Wojska Polskiego to modelowy przykład rewitalizacji zdegradowanego terenu powojskowego oraz szansa na ożywienie społeczne i gospodarcze tej części Ostrowa Wielkopolskiego, na co wskazywali również sami mieszkańcy i społecznicy, uczestnicy spotkania.
Prezydent Miasta Beata Klimek oraz Przewodniczący Ostrowskiego Komitetu Rewitalizacji Mateusz Nycek przedstawili zaktualizowane założenia Programu Rewitalizacji obejmującego najbliższe 5 lat do 2023 roku oraz najważniejsze planowane przedsięwzięcia rewitalizacyjne, zarówno te inwestycyjne jak i społeczne.
- Miasto jest całością i w ten sposób patrzymy na proces rewitalizacji. Program Rewitalizacji dla Ostrowa Wielkopolskiego zakłada aktywne włączenie nie tylko miasta i spółek komunalnych, ale również spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, organizacji społecznych, przedsiębiorców oraz podmiotów prywatnych. W ten sposób rewitalizacja miasta w najbliższych latach będzie mieć kompleksowy i wielowymiarowy charakter – podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
Program Rewitalizacji dla Ostrowa Wielkopolskiego na lata 2016 - 2023 obejmuje 95 przedsięwzięć rewitalizacyjnych na łączną wartość niemal 60 mln złotych.
- Warto podkreślić, że nasz program rewitalizacji miasta, oprócz dużych przedsięwzięć inwestycyjnych, obejmuje ponad 40 wartościowych działań społecznych. W ten sposób silnie stawiamy na ludzki wymiar rewitalizacji - wskazuje Mateusz Nycek, przewodniczący Ostrowskiego Komitetu Rewitalizacji.
Program Rewitalizacji zawiera również wiele zadań prośrodowiskowych i ekologicznych. To wszystko pozytywnie wyróżnia Ostrów Wielkopolski na tle innych polskich miast, a sposób przygotowania rewitalizacji miasta jest wzorowy oceniany przez ogólnopolskie autorytety naukowe i środowiska branżowe. Najbliższe 5 lat poświęcone będzie na intensywną realizację tego ambitnego programu.
Dobra rewitalizacja to działania duże i małe, dlatego część spotkania poświęcono szczegółowo sprawie zagospodarowania i bieżącego funkcjonowania fragmentu obszaru rewitalizacji w obrębie ulic Harcerska, Królowej Jadwigi, 60 Pułku Piechoty. Prezydent Beata Klimek poinformowała, że w II połowie sierpnia rozpocznie się wykonanie bardzo potrzebnej w tym fragmencie miasta osiedlowej części ulicy Harcerskiej. Omówiono również kwestie związane z oświetleniem osiedla oraz uporządkowaniem zasad parkowania w obrębie bloków mieszkalnych.
Ostrowski Komitet Rewitalizacji to społeczny organ opiniodawczy - doradczy Prezydenta Miasta w sprawach związanych z przygotowaniem, prowadzeniem i oceną procesu rewitalizacji utworzony na podstawie przepisów ustawy o rewitalizacji. Powołany został Zarządzeniem Prezydent Miasta Beaty Klimek z dnia 31 stycznia 2017 r.
- Dotychczas odbyliśmy 7 posiedzeń, podczas których nie tylko opiniowaliśmy dokumenty formalne dotyczące rewitalizacji, ale przeprowadziliśmy kilka tematycznych dyskusji i otwartych spotkań z mieszkańcami, wypracowując także propozycje pozytywnych rozwiązań. W ten sposób Ostrowski Komitet Rewitalizacji stał się polem bezpośredniej, merytorycznej i twórczej dyskusji o sprawach miasta – podsumowuje przewodniczący Mateusz Nycek.