Pobrać odpis aktu urodzenia, małżeństwa, zgonu bez wychodzenia z domu? Teraz to możliwe. 21 kwietnia br. Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło kolejną e-usługę. Jest ona prosta, dostępna, ale spełnić trzeba kilka warunków. Przede wszystkim trzeba być zalogowanym na platformie epuap. - epuap można założyć poprzez stronę obywatel.gov.pl, ale część banków wychodzi klientom naprzeciw i poprzez stronę internetową naszego banku możemy także założyć taki profil - mówi Ewa Mielczarek, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Ostrowie Wielkopolskim.
Automatycznie, elektronicznie możemy pobrać odpisy aktu urodzenia, ślubu swój lub osób z pierwszej linii pokrewieństwa - czyli dzieci, małżonka, rodziców. Nie pobierzemy aktu stanu cywilnego osoby obcej, kuzyna lub wujka.
Automatycznie pobierzemy odpis aktu, który już się znajduje w centralnej bazie BUSC.
- Nie wszystkie akty są na dziś tam przeniesione, ponieważ wprowadzane są na bieżąco. W bazie na pewno są wszystkie akty urodzenia, małżeństwa i zgonu, które sporządzone zostały po 1 marca 2015 r., bo one już były rejestrowane w nowej, centralnej bazie. Automatyczne pobieranie aktów nie ogranicza terytorium. Możemy pobrać akt urodzenia dziecka, które urodziło się po 1 marca 2015 r. w Poznaniu czy Kaliszu. Jeśli aktu w bazie BUSC nie ma - system o tym nas powiadomi. Wtedy zostaje nam droga tradycyjna - dodaje E.Mielczarek.
Za odpis można też zapłacić online. System wygeneruje dokument bezpośrednio z Systemu Rejestrów Państwowych (SRP), a następnie prześle go na skrzynkę epuap. Co ważne - pozyskany w ten sposób odpis będzie zdatny do użytku tylko w wersji elektronicznej. Takiego aktu nie należy drukować. Przy zamawianiu aktu ten komunikat będzie się pojawiać. Czyli należy go zamówić tylko wtedy, gdy mamy pewność, że sąd, ubezpieczalnia czy ZUS przyjmie od nas taki akt w wersji elektronicznej. W każdej innej sytuacji należy się upewnić, czy wersja elektroniczna aktu zostanie przyjęta, bo w przeciwnym razie będziemy musieli ponowić wniosek i wnieść kolejną opłatę.
Warto przypomnieć, że poprzez system epuap rodzice mogą już zgłaszać narodziny dziecka – to rejestracja noworodka. Odpis jednak w papierowej wersji jest wysyłany pocztą tradycyjną na adres wraz z nadanym numerem Pesel.
– Dla młodych rodziców jest to spore ułatwienie, ponieważ unika się przychodzenia do Urzędu Stanu Cywilnego. Tylko w czasie epidemii wirusa z tej opcji skorzystało ponad 150 rodziców, którzy w ten sposób rejestrowali swe nowonarodzone dziecko - podkreśla kierownik USC w Ostrowie Wielkopolskim.
Jakie warunki trzeba spełnić, by automat wydał dokument?
- odpis aktu, o który wnioskujesz, musi dotyczyć ciebie, twoich dzieci, małżonka lub rodziców.
- system - w trakcie wypełniania wniosku - musi potwierdzić, że możliwe jest automatyczne wydanie odpisu. Chodzi o informację, czy akt jest zdigitalizowany, jawny i bez założonej blokady wydawania.
- płatności za odpis należy dokonać online.
Szczegółowe informacje: https://www.gov.pl/gov/uzyska-odpis-aktu-stanu-cywilnego-urodzenia-malzenstwa-zgonu