Ilustracja do artykułu: Ostrów (po raz piąty) z „Czarodziejskim Drzewem”

Ostrów (po raz piąty) z „Czarodziejskim Drzewem”

09-04-2020

Ostrów Wielkopolski, już piąty rok z rzędu, został laureatem nagrody „Czarodziejskie Drzewo”. Przyznaje ją Klub Gaja – ogólnopolskie stowarzyszenie, które w 2003 roku zainicjowało w kraju obchody Święta Drzewa. Nagroda została przyznana naszemu Miastu za organizację obchodów Święta Drzewa w 2019 roku, szeroką współpracę oraz przekazanie mieszkańcom 3000 drzew do posadzenia w przydomowych ogrodach i na działkach.


Ubiegłoroczne Święto Drzewa po raz pierwszy zorganizowane zostało w Parku Północnym (w poprzednich latach odbywało się w Parku 600-lecia przy Alei Solidarności), gdzie ostrowskie szkoły posadziły kolejne drzewka - piętnaście ozdobnych wiśni. Dopisała i pogoda, i sojusznicy, bo na spotkanie z ekologią tłumnie przybyły wówczas całe rodziny. Można było otrzymać sadzonki drzew, które przygotowało Nadleśnictwo Antonin, wziąć udział w pokazie prawidłowego palenia w piecu oraz uzyskać informacje o aktualnych dotacjach na wymianę pieców. Święto obchodzone jest w październiku. Ostrowskie działania kolejny raz docenił Klub Gaja.

- W 2016 roku Ostrów Wielkopolski, jako pierwszy samorząd w Polsce, został nagrodzony statuetką "Czarodziejskiego Drzewa". W kolejnych latach dołączały następne samorządy. W najnowszej edycji, poza naszym Miastem, nagrodzony został także Urząd Miejski w Wałbrzychu oraz wielkopolska Gmina Baranów. Każdego roku sadzimy kolejne drzewa, rozdajemy tysiące sadzonek, prowadzimy działania proekologiczne. Robimy to dla siebie, dla mieszkańców, ponieważ wiemy, jak istotną rolę w walce o czyste powietrze stanowią właśnie drzewa. Cieszy nas bardzo, że nasza praca zostaje dostrzeżona i doceniona – mówi Mikołaj Kostka, zastępca prezydenta Miasta.     

Program „Święto Drzewa” realizowany przez Klub Gaja od 2003 roku to szeroka edukacja na temat roli drzew w adaptacji do zmian klimatu, twórcza współpraca i działania praktyczne  – ochrona i sadzenie drzew. Co roku Klub Gaja przyznaje najaktywniejszym uczestnikom nagrody „Czarodziejskiego Drzewa”. Jak informują twórcy programu, od początku jego istnienia posadzono ponad 900 tysięcy drzew w całej Polsce.

Laureaci Czarodziejskiego Drzewa 2020 :

1. Gmina Miasto Ostrów Wielkopolski (woj. wielkopolskie) – za organizację corocznych obchodów Święta Drzewa, szeroką współpracę oraz przekazanie mieszkańcom 3000 drzew do posadzenia w przydomowych ogrodach i na działkach.


2. Urząd Miejski w Wałbrzychu (woj. dolnośląskie) – za posadzenie 1500 drzew na terenie miasta i zorganizowanie zajęć ekologicznych w placówkach oświatowych i domach seniora.

3. Gmina Baranów (woj. wielkopolskie) – za utworzenie ogródka dydaktycznego “Lipowy zakątek” oraz terenu rekreacyjnego dla seniorów, gdzie posadzono 1754 roślin, w tym drzewa i krzewy miododajne. 


4. Koło Przyrodnicze w Szkole Podstawowej Zespołu Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Brennie (woj. wielkopolskie) – za szeroką współpracę w ramach Święta Drzewa, organizację sadzenia lip dla klimatu i pszczół oraz utworzenie we współpracy z Gminą Wijewo alei breńskich przyrodniczek. 


5. Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach (woj. dolnośląskie) – za różnorodne działania w ramach Święta Drzewa, m.in. wykonanie edukacyjnych lapbooków na temat wybranych gatunków drzew. 


6. Przedszkole “Pod Zielonym Listkiem” w Świerklańcu (woj. śląskie) - za coroczne obchody Święta Drzewa oraz zaangażowanie do wspólnego sadzenia drzew innych gminnych przedszkoli, a także biblioteki publicznej i Urzędu Gminy Świerklaniec.

7. Przedszkole nr 8 w Piasecznie (woj. mazowieckie) - za realizację projektu badawczego "Drzewo", w ramach którego przeprowadzono różnorodne działania pogłębiające wiedzę dzieci na temat drzew m.in. leśny tor przeszkód, w leśnym kręgu ciszy.  


8. Zespół Szkół Zawodowych w Skalbmierzu (woj. świętokrzyskie)- za zaangażowanie do wspólnego sadzenia drzew działaczy i sportowców Klubu Sportowego, uczniów i nauczycieli szkoły podstawowej, strażaków oraz przedstawicieli władz Miasta i Gminy Skalbmierz.

9. Rada Dzielnicy Centrum Południe w Zabrzu (woj. śląskie)- za organizację przeglądu artystycznego  “Zielona Dzielnica Centrum Południe” oraz zaangażowanie szkół i przedszkoli z dzielnicy w akcję sadzenia drzew.

10. Szkoła Podstawowa nr 27 w Toruniu (woj. kujawsko-pomorskie) - za coroczny udział w Święcie Drzewa oraz kreatywne działania, m.in. organizację II Eco Fashion Day czyli pokazu mody z makulatury.

Rozdanie nagród odbędzie się 9 października 2020 roku w Warszawie podczas inauguracji 18. edycji programu Święto Drzewa.

Biuro Prasowe

bprasowe@umostrow.pl

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.x