Ilustracja do artykułu: Ostrów (znów) ECO-MIASTEM!

Ostrów (znów) ECO-MIASTEM!

09-11-2017

Ostrów Wielkopolski otrzymał nagrodę w kategorii „Systemy energetyczne”, a także wyróżnienie w kategorii „Gospodarka wodna” w tegorocznej edycji konkursu ECO-MIASTO, którego organizatorem jest Ambasada Francji w Polsce i Centrum UNEP/GRID –Warszawa.

Inicjatywa ta, zapoczątkowana przez Ambasadę Francji w 2013 roku, ma na celu wspieranie rozwoju ekologicznego polskich miast.

- ECO-MIASTO dowodzi też ważnej roli miast, które, wraz z przemysłem, są na pierwszej linii walki o klimat. Podczas wielu podróży po Polsce byłem pod wielkim wrażeniem mobilizacji samorządów. Powód jest oczywisty – dbają oni o mieszkańców, którzy chcą lepszych warunków życia – mówił na ceremonii wręczenia nagród, która miała miejsce podczas odbywającej się w Warszawie konferencji „Innowacyjne ECO-MIASTO: zdrowe środowisko, zdrowi mieszkańcy”, ambasador Francji w Polsce Pierre Lévy.

Ambasador wyraził również radość z powodu dużego udziału samorządów w konkursie. Zgłosiły się do niego 63 miasta nadsyłając łącznie 93 projekty.

Jury konkursu, składające się z ekspertów, akademików, przedstawicieli instytucji publicznych, przyznało 12 tytułów laureata oraz 16 wyróżnień. W każdej z sześciu kategorii nagradzano dwa miasta – powyżej i poniżej 100 tys. mieszkańców.

Ostrów Wielkopolski otrzymał nagrodę w kategorii „Systemy energetyczne”. Nasze miasto nagrodzono za współpracę z lokalnymi przedsiębiorcami w ramach klastra energetycznego, za działania podejmowane przez Ostrowski Zakład Ciepłowniczy, w tym za instalację pozwalającą produkować energię z biomasy. Jury uwzględniło też rozbudowę systemu zarządzania energią. Drugim zwycięzcą w tej kategorii zostały Katowice, a wyróżnienia otrzymały Lublin i Słupsk. Laureaci w tej kategorii otrzymali zaproszenia od firmy DK Energy, by zwiedzić instalacje Grupy Dalkia we Francji.

Nasze miasto otrzymało także wyróżnienie w kategorii „Gospodarka wodna” za działania na rzecz zmniejszenia strat wody oraz kampanię informacyjną dotyczącą racjonalnego gospodarowania zasobami. Obok Ostrowa wyróżnienie w tej kategorii otrzymały Wrocław i Jastrzębie-Zdrój.

- Od początku kadencji pracowaliśmy nad rozwiązaniami dotyczącymi wykorzystania osadów w gospodarce wodno – ściekowej. Teraz miejska spółka będzie realizować ogromny projekt  inwestycyjny wart blisko 80 mln zł. Na „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej i osadowej na terenie aglomeracji Ostrów Wielkopolski” WODKAN otrzymał dofinansowanie w wysokości ponad 41 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Osady nie będą jednak osuszane energią pozyskiwaną ze spalania węgla, a naszą miejską „zieloną” energią z biomasy. To efekt naszych kolejnych rozwiązań, które wprowadziliśmy w Ostrowskim Zakładzie Ciepłowniczym. Kupujemy elektryczne autobusy, jednak nie są one, jak w wielu miastach, napędzane energią z węgla, a właśnie z biomasy. Efekt ekologiczny jest zatem podwójny. Cieszę się, że nasze rozwiązania zostały dostrzeżone i nagrodzone – wymieniała Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.  

Organizatorami projektu są: Ambasada Francji w Polsce oraz Centrum UNEP/GRID-Warszawa. ECO-MIASTO jest realizowane we współpracy z RENAULT Polska, SAUR Polska, Saint-Gobain, SUEZ Polska, ENGIE oraz Grupą EDF reprezentowaną przez EDF Polska, DK Energy i TIRU, a także Wspólnie – Fundacją LafargeHolcim.

W ubiegłym roku Ostrów Wielkopolski otrzymał tytuł ECO-MIASTO w kategorii „Mobilność zrównoważona”.

- Takie miasta jak Ostrów Wielkopolski mogą być innowacyjne, mogą być nowoczesne, mogą konkurować nie tylko z miastami o podobnej wielkości, ale także z dużymi metropoliami. I to nie tylko w naszym kraju. W ubiegłym miesiącu zorganizowaliśmy w Ostrowie konferencję komunalną z partnerami z Francji, Niemiec oraz ze Skandynawii. Porównywaliśmy tam nasze dobre praktyki komunalne i musze powiedzieć, że nie odbiegamy od naszych europejskich przyjaciół. Jest to to dla nas niezwykle ważne, ponieważ my, miasta poniżej 100 tysięcy mieszkańców, chcemy i musimy walczyć o swoją pozycję. I jesteśmy niezwykle dumni z naszych miast. Ta nagroda jest tego najlepszym przykładem – podsumowała prezydent Ostrowa.

Biuro Prasowe

bprasowe@umostrow.pl

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.x