Zdjęcie pt. „Ostrów Wielkopolski, miasto na szlaku kultur”, autorstwa Krzysztofa Masiuka, znalazło się wśród 20 zdjęć zaprezentowanych studentom oraz zwiedzającym wystawę „Fall in love with Poland by night” („Zakochaj się w Polsce nocą”), zorganizowaną na Uniwersytecie Stanowym Georgia w Atlancie. Fotografia przedstawia ostrowską Konkatedrę.
Wystawa zorganizowana została w ramach prezentacji kultur i krajów pochodzenia studentów uniwersytetu.
- W tym wydarzeniu uczestniczyli nie tylko studenci, ale również mieszkańcy Atlanty oraz politycy, ponieważ oprócz wystaw kulturalnych, jest to także miejsce do zaprezentowania poszczególnych państw oraz dyskusji na temat współpracy międzynarodowej – wyjaśniają organizatorzy wystawy, informując jednocześnie, że nocna odsłona Ostrowa Wielkopolskiego bardzo przypadła zwiedzającym do gustu.
Wystawa „Fall in love with Poland by night” („Zakochaj się w Polsce nocą”) towarzyszyła dniom kultur i narodów zorganizowanych przez Uniwersytet Stanowy Georgia w Atlancie. Organizatorem wystawy był Uniwersytet Stanowy Georgia w Atlancie przy współpracy Polskiego Klubu w Atlancie oraz Klubu Liderów Samorządowych „Poznańska”. Piękne i nowoczesne budynki Uniwersytetu Stanowego Georgia były doskonałą oprawą promocji naszego kraju.
- Fotografia to bardzo popularne hobby w USA, dlatego razem z organizatorami wystawy specjalnie wybrano taką formę promocji Polski, która dzięki temu na pewno zostanie dostrzeżona wśród Amerykanów i ma szansę przybliżyć i spopularyzować nasz kraj – wyjaśnia Anna Holub – Standish, jedna z inicjatorek wystawy.
Na fotograficznych ambasadorów Polski podczas dni kultury narodów na Uniwersytecie Stanowym w Atlancie zostało wybranych 20 polskich miast i miejscowości – w tym Ostrów Wielkopolski.
Dzięki zastosowaniu przez artystę Harolda Wilsona specjalnego płótna do produkcji zdjęć na ekspozycję, fotografie nabrały specjalnego wyglądu.
- Piękne prace Krzysztofa Masiuka wspaniale pokazują Polskę, a dzięki wybraniu nocy, ten przekaz przenosi widza w jakiś zaczarowany świat, dzięki czemu wiele prezentowanych zabytków czy obiektów nabiera niemal baśniowego wyglądu – stwierdza współinicjatorka wystawy Bożena Radwańska Zayac.
Po zakończeniu ekspozycji w kampusie uniwersyteckim Atlanty miało miejsce podsumowanie prezentacji polskiej z udziałem organizatorów, artysty i władz uczelni. Na sam koniec uczestnicy spotkania wybrali najpiękniejsze zdjęcie z kolekcji prac Krzysztofa Masiuka, którym została fotografia „Most Tumski we Wrocławiu”.
Wystawa „Fall in love with Poland by night” spotkała się z wielkim zainteresowaniem ze strony studentów, których na Uniwersytecie Stanowym Georgia studiuje ok. 55 tys. Dla młodych Amerykanów zainteresowanych światem, a zwłaszcza robiących zdjęcia, wystawa była doskonałą promocją Polski, jej najpiękniejszych miast i zabytków oraz miała fenomenalne znaczenie dla przełamania panujących stereotypów na temat Polski w USA.
Informacje o projekcie:
ZAKOCHAJ SIĘ W POLSCE NOCĄ jest autorskim projektem fotograficznym Krzysztofa Masiuka. Powstał podczas jego pobytu w Austrii i krajach UE, gdzie autor mieszkał przez wiele lat. Wziął się z potrzeby zmiany stereotypu Polaka i wyobrażenia o współczesnej Polsce, które zdecydowanie odbiegały od rzeczywistości. Krzysztof Masiuk postanowił przygotować projekt, który wykorzystując fotografię, jako źródło przekazu, miałby szansę wpłynąć na zmianę postrzegania Polski. Zdjęcia do projektu rozpoczął w roku 2011, a prace z przerwami trwają do dzisiaj. W międzyczasie, w roku 2013, wystawa została zaprezentowana we Francji, gdzie była 40 razy wyeksponowana w przestrzeni miejskiej oraz w galeriach artystycznych w największych miastach tego kraju. Ponadto została zaprezentowana Parlamentarzystom Europejskim w Pałacu Narodów w Strasburgu. Z uwagi na ciepłe przyjęcie zdjęć projektu przez Francuzów oraz doskonały odbiór, wystawa z nowymi zdjęciami została ponownie zaprezentowana w latach 2014 i 2015 we Francji, gdzie kolejny raz otrzymała bardzo dobre recenzje. Została wyeksponowana m.in. w Bibliotece Paryskiej. Oprócz wystaw zagranicznych projekt by prezentowany w ponad 30 miastach w Polsce, gdzie spotkał się z entuzjastycznymi recenzjami. Klub Liderów Samorządowych „Poznańska” planuje w 2018 roku zaprezentować Polskę na zdjęciach Krzysztofa Masiuka w USA, Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Informacje o autorze zdjęć:
Krzysztof Masiuk jest góralem z urodzenia, pochodzenia i z tego, co mu w duszy gra. Ukończył studia pedagogiczne w Krakowie na Wyższej Szkole Pedagogicznej. W latach 80. zaangażowany bardzo mocno w ruch odrodzenia harcerstwa. Był długoletnim drużynowym 13. DSH im. Józefa Grzesiaka „Czarnej 13” z Suchej Beskidzkiej. Od najmłodszych lat robił zdjęcia, przechodząc kolejne etapy techniki fotograficznej, od aparatów „Druh” i „Smiena”, przez kultowego „FED” i „ZENIT” po cyfrowego „Canon”. Jest autorem wielu wystaw fotograficznych, głównie z wypraw turystycznych i rejsów żeglarskich, w których uczestniczył. Za swoje zdjęcia nagradzany na konkursach fotograficznych w Austrii i Niemczech. Najbardziej znanym jego projektem fotograficznym jest „Zakochaj się w Polsce nocą”. W chwili obecnej pracuje nad kolejną częścią projektu „Młodość i Woda = Dwa Żywioły”
Informacja o organizatorze:
POLSKI KLUB W ATLANCIE jest organizacją niedochodową o profilu edukacyjnym, działającą od 1997 roku na terenie metropolii Atlanta. Jego zadaniem jest integracja społeczności polsko-amerykańskiej, pomoc nowoprzybyłym w zaaklimatyzowaniu się w Atlancie, kultywacja kultury polskiej, jak również promocja Polski w Stanach Zjednoczonych. Główną inicjatywą Klubu jest utrzymanie sobotniej Polskiej Szkoły im. Kazimierza Puławskiego, w której zarówno dzieci, jak i dorośli uczą się języka polskiego z elementami historii i kultury. W ramach integracji atlantyckiej Polonii, Polski Klub organizuje konkursy wiedzy o Polsce, zabawy taneczne i majówki. Natomiast w ramach promocji kultury polskiej w USA, Polski Klub podejmuje różne przedsięwzięcia, takie jak organizacja wystawy „Katyń”, a w chwili obecnej „Zakochaj się w Polsce Nocą” oraz coroczne festiwale pod nazwą „Smak Polski”, które promują nie tylko polską kuchnię, ale też kulturę oraz historię i są największą tego typu inicjatywą promująca Polskę na Zachodnim Wybrzeżu.
Informacje o inicjatorkach:
Anna Holub-Standish
Urodziła się w Szczecinie, gdzie skończyła studia na wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Szczecińskiego. W 1989 r. po obronie pracy magisterskiej podjęła praktykę zawodowa w Stanach Zjednoczonych, po której została zaangażowana przez firmę Loctite Corp, jako pracownik wydziału marketingowego. W USA ukończyła studia pedagogiczne na Uniwersytecie Północnej Georgii i obecnie pracuje, jako nauczyciel matematyki w liceum.
Od 2004 roku Anna Holub – Standish pracuje na rzecz Polskiego Klubu w Atlancie, jako wolontariusz, a przez ostatnie 4 lata, jako jej prezes. Pod jej kierownictwem Polski Klub poszerzył zakres działalności i stal się ważnym elementem życia Polonii w Atlancie. Anna Holub – Standish aktywnie udziela się również w innych polonijnych organizacjach Atlanty. Aktywnie pomaga przy organizacji koncertów Towarzystwa Szopenowskiego w Atlancie. Kilkakrotnie była też głównym organizatorem Polskiego Festiwalu Pierogów pod patronatem Polskiego Katolickiego Apostolatu w Atlancie, który jest największą imprezą promującą Polskę w rejonie stanów południowo-wschodnich.
Bożena Radwańska Zayac
Wychowana w Pruszkowie pod Warszawą, ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. Tomasza Zana w kulcie Wojciecha Młynarskiego, który był jednym z zacnych absolwentów szkoły. Pod jego wpływem do dziś jest zakochana w polskiej piosence autorskiej. W 1984 ukończyła Państwowe Studium Stenotypii i Języków Obcych na kierunku Handlu Zagranicznego w Warszawie. Po Studium została przyjęta do pracy w Dziale Zagranicznym Związku Literatów Polskich w Warszawie. Po 1989 roku, Bożena Radwańska Zayac spróbowała swych sił, jako wolny tłumacz. Współpracowała z Firmą Tłumaczeń Lidex w Warszawie, jak również Telewizją Polską, tłumacząc wiele filmów i seriali telewizyjnych. Sztuka teatralna “Dekorator” w jej tłumaczeniu była wystawiana w Teatrze Kwadrat przez 10 lat.
Po wyjściu za mąż za Amerykanina, Bożena Radwańska Zayac rozpoczęła kompletnie nowy rozdział swojego życia. Razem z mężem, osiedlili się w Atlancie, gdzie na miejscowym uniwersytecie jej mąż rozpoczął pracę, jako profesor historii. Bożena Radwańska Zayac ukończyła studia na Georgia State University na wydziale politologii oraz dodatkowo specjalny program o wiedzy na temat Unii Europejskiej. Studia umożliwiły dobrą aklimatyzację i asymilację w Stanach oraz umożliwiły otrzymanie ciekawej pracy w Southern Center for International Studies, gdzie pracuje do dziś.
Tęsknota za krajem i ojczystą kulturą spowodowała, że Bożena Radwańska Zayac zaangażowała się w prace w Polskim Klubie w Atlancie, w którym wymyśliła, m.in. konkurs trywialnej wiedzy o wszystkim, co polskie, który cieszy się dużą popularnością wśród Polaków w Atlancie. Razem z Anią Standish i innymi członkami Klubu sprowadziła do Atlanty wystawę o Katyniu, a obecnie wystawę Krzysztofa Masiuka “Zakochaj się w Polsce nocą”.
Klub Liderów Samorządowych „Poznańska”
Foto: Facebook/ Bożena Radwańska Zayac