Miejski Zarząd Dróg ogłosił przetarg na budowę zbiornika retencyjnego przy ulicy Wrocławskiej, na terenach byłej fabryki „Wagon”. To kolejne zabezpieczenie miasta przed skutkami obfitych opadów.
Nowy zbiornik retencyjny o pojemności 9045 m3 będzie miał za zadanie zminimalizować natężenie spływów wód do kanalizacji deszczowej z terenów pomiędzy ulicą Wrocławską a Wysocką.
- Chcemy ochronić górny bieg Strugi Ostrowskiej przed nadmierną ilością wody opadowej, ale także gwałtownych roztopów, ponieważ ma ona wpływ na ewentualne podtopienia w rejonie Parku Miejskiego, a także budynków przy alei Słowackiego. Jeszcze kilka lat temu każdy poważniejszy deszcz wiązał się z niebezpieczeństwem wystąpienia wody w tym rejonie, należało zatem poważnie podejść do tematu ostrowskiej retencji. Wybudowany wcześniej zbiornik przy Kamiennej już poprawił sytuację, nowy zbiornik w rejonie Wrocławskiej obniży ryzyko występowania tych podtopień – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
Jeszcze w czerwcu otwarte zostaną złożone oferty i wybrany wykonawca. Inwestycja, poza budową zbiornika retencyjnego z kanałami odpływowymi i dopływowymi , to również wykonanie separatora węglowodorów i osadnika wirowego piasku.
- Wody opadowe z tego terenu spływały będą do szczelnego zbiornika retencyjnego, skąd grawitacyjnie, w kontrolowanej ilości i natężeniu wody, odprowadzane będą do kanalizacji miejskiej. By zanieczyszczenia nie trafiały do Strugi Ostrowskiej, a następnie do Ołoboku, wody opadowe i roztopowe będą oczyszczane z zawiesin, piasku i związków ropopochodnych, ponieważ przed odprowadzeniem do zbiornika powstanie wirowy osadnik piasku i separator węglowodorów. Co niezwykle istotne, wykonanie zbiornika pozwoli na racjonalne odprowadzanie wód deszczowych z tego terenu bez pogorszenia parametrów na pozostałej części miejskiej kanalizacji – wyjaśnia Marcin Wieruchowski, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg.
Teren, na którym dawniej zlokalizowane były zakłady naprawcze taboru kolejowego był w przeważającej części nieużytkowany. W 2018 roku Miasto rozpoczęło rewitalizację tego terenu - opracowano dokumentację projektową, wybudowano kanalizację deszczową na odcinku o dł. 740 m oraz 300-metrowy odcinek drogi. Obecnie na obszarze strefy przemysłowej swoją działalność prowadzi niemiecki Teamtechnik, francuska Microma (obecnie), a także rodzime JMP Polska oraz AUTO Partner (przed realizacją inwestycji). Firmy te zatrudniają ponad 300 osób. W ubiegłym tygodniu holenderska firma Sanibell stała się właścicielem 3,84 ha terenów w strefie inwestycyjnej przy ulicy Wrocławskiej. Tym samym 100 procent miejskich terenów inwestycyjnych w tym miejscu – około 11 hektarów – zostało sprzedanych.
Przetarg rozstrzygnięty zostanie na początku lipca. Zbiornik wybudowany będzie jeszcze w tym roku.