Blisko siedem tysięcy osób z regionu i kraju zwiedziło w ten weekend odrestaurowaną, wybudowaną w stylu mauretańskim, synagogę w Ostrowie Wielkopolskim. Powstały w latach 1857-1860 obiekt należy do najpiękniejszych tego rodzaju w Europie.
Synagoga zostałaodkupiona przez samorząd miejski w 2006 r. od Gminy Żydowskiej Wyznaniowej we Wrocławiu. Jest jedną z nielicznych na ziemiach polskich, której bryła przetrwała dwie wojny światowe i okres powojenny.
6 października 2011 r.zostanie oddana do użytku na cele kulturalne jako Forum Synagoga. Zwiedzający mogli obejrzeć film o historii obiektu oraz trwającej 19 miesięcy renowacji. Wszystkich chętnych oprowadzali architekci i konserwatorzy zabytków.
- Bardzo ważne było dla mnie zobaczenie synagogi, którą pamiętam z czasów, kiedy w tym zniszczonym obiekcie odbywały się od czasu do czasu spektakle teatralne. Byłem wtedy i jestem dziś pod wielkim wrażeniem tajemniczości i piękna wnętrz - powiedział PAP aktor Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, Jacek Jackowicz. Jako artysta dostrzegł on "znakomitą akustykę" i zachowanie niemal wszystkich detali.
W całej synagodze jest 75 okien: 52 małe, 10 dużych witrażowych, 8 okrągłych w wieżyczkach i 5 okulusów. Powierzchnia oszklenia witrażowego wynosi 120 m kw. Obiekt jest podświetlony, a bardzo ważne architektonicznie detale podkreślają specjalne iluminacje.
Oprócz sali koncertowej dla około 150 osób będzie można wykorzystać empory (balkony) jako galerie. Scena będzie umieszczona od strony wschodniej. W synagodze odbywać się będą także przedstawienia teatralne i wystawy. Jejzarządcą jest Ostrowskie Centrum Kultury.
Synagogę wybudował Moritz Lande. Jej pierwowzorami były okazałe synagogi na terenie Prus (Berlina, Lipska, Drezna, Kolonii, Kassel) oraz Budapesztu i Wiednia, które przybrały styl mauretański, czerpiący także z biblijnych opisów świątyni Salomona w Jerozolimie. Odnowienie synagogi kosztowałoponad 7 mln złotych, z czego 70% to środki unijne, a pozostałe - samorządu.
W tym roku ostrowska synagoga znalazła się w gronie laureatów ogólnopolskiego konkursu "Fasada Roku 2010". Jury doceniło dbałość oraz trudność wykonanych prac renowacyjnych oraz walory historyczne obiektu.
Informacja Polskiej Agencji Prasowej
dostępna na Onet Podróże