Ostrowski Oddział PTTK zachęca dzieci i młodzież do odwiedzania miejsc pamięci związanych z walkami o niepodległość. Ułatwi to przewodnik z mapą pn. „Rowerem do miejsc pamięci” wydany w 2018 r. przez PTTK z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, dostępny w siedzibie PTTK. PTTK podjął też szereg innych działań w związku z upamiętnieniem tych wydarzeń.
Popularyzacja osób i miejsc związanych z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości były głównym celem organizowanych przez Oddział PTTK w Ostrowie Wielkopolskim wydarzeń. Program obchodów był bardzo ciekawy i różnorodny.
- W ramach obchodów „Roku Niepodległości” przeprowadzaliśmy konkursy dotyczące tej tematyki. Dużą frekwencją i zainteresowaniem młodzieży cieszył się konkurs przygotowany i przeprowadzony przez Marię Szubert-Koraszewską na wykonanie prezentacji multimedialnej poświęconej przebiegowi „Południowego Frontu Powstania Wielkopolskiego”. Prezentacja dotyczyła Powstania Wielkopolskiego w najbliższej okolicy, lub członka rodziny, który uczestniczył w powstaniu - wyjaśnia Grzegorz Węgrzynek Prezes Oddziału PTTK w Ostrowie Wielkopolskim.
PTTK - specjalnie z okazji 100 – lecia Odzyskania Niepodległości – ustanowił odznaki turystyczne, m.in. Krajoznawczą Odznakę PTTK „ 100- lecia Powstania Wielkopolskiego” i Krajoznawczą Odznakę „Szlakami Powstania Wielkopolskiego”. Celem ich jest propagowanie wiedzy o zmaganiach Polaków o wolność naszego kraju oraz uczuć patriotycznych wśród turystów.
Jednym z punktów programu był współudział w wydaniu i kolportażu przewodnika po miejscach pamięci, związanych z działaniami powstańczymi na przebiegu Frontu Południowego Powstania Wielkopolskiego autorstwa Jadwigi i Krystiana Niełacnych. Przewodnik ma ułatwić turyście dotarcie do miejsc związanych z powstaniem. Znajdują się w nim opisy 151 pozycji, m.in.: tablic pamiątkowych grobów i izby pamięci. Zebranie ich w jednym opracowaniu pozwoliło ocalić od zapomnienia ludzi i miejsca związanych z walką o Odzyskanie Niepodległości.
Wydano także przewodnik z mapą pn. „Rowerem do miejsc pamięci”. Autorem przewodnika jest Jarosław Maj oraz członkowie KTK „Bicykl - 1977”. W przewodniku znajduje się dokładny opis tras rowerowych, które prowadzą do miejsc upamiętniających poszczególne etapy walk powstańczych. W publikacji jest także informacja o mogiłach pojedynczych powstańców, którzy oddali życie w walkach.
Bardzo ważnym elementem „Obchodów 100-lecia Niepodległości” były także Rajdy Motorowe Resortu Spraw Wewnętrznych pod hasłem „Szlakami Powstania Wielkopolskiego”. Kolejnych V edycji Rajdu, których głównym organizatorem było Koło PTTK nr 3 „Mila” przy NSZZP KPP działające przy Oddziale PTTK w Ostrowie Wielkopolskim, odbyło się w listopadzie, od 2015 r. do 2018 r.
- W rajdzie mogły brać udział załogi rodzinne lub grupy przyjaciół. Uczestnicy brali udział w konkursach wiedzy o: 100-leciu Odzyskania Niepodległości i Powstaniu Wielkopolskim, udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej oraz konkursy sprawnościowe - mówi Grzegorz Węgrzynek.
Członkowie Koła Przewodników z przygotowali prelekcje dotyczące:
1. „Powstania Wielkopolskiego”
2. „Kolej w Powstaniu Wielkopolskim”
3. „Wychowankowie obecnego I LO w Powstaniu Wielkopolskim”
4. „Przywódcy Powstania Wielkopolskiego”
W programie organizowanych przez ostrowski oddział PTTK jest gra terenowa: Turystyczno - Rekreacyjna Impreza na orientację „Śladami Republiki Ostrowskiej, Powstania Wielkopolskiego i innych Tablic Pamięci w Ostrowie Wielkopolskim”, opracowana przez Jarosława Maja. Jest ona nadal dostępna w Puncie Informacji Turystycznej znajdującym się w siedzibie Oddziału PTTK przy ul Starotargowej 5. Pokonując trasę należy odpowiedzieć na zadane pytania a odpowiedzi dostarczyć do organizatora.