3 lata realizacji Programu Rewitalizacji dla Miasta Ostrowa Wielkopolskiego podsumowano podczas posiedzenia Ostrowskiego Komitetu Rewitalizacji w czwartek 28 maja. Raport oceniający aktualność i stopień realizacji programu na półmetku jego realizacji został jednogłośnie pozytywnie zaopiniowany przez Ostrowski Komitet Rewitalizacji.
- Dziś największe miejskie inwestycje rewitalizacyjne w większości są już na finałowym etapie i przez to dobrze widoczne w przestrzeni naszego miasta, ale minione lata to również wcześniejsze fazy, mniej spektakularnej, a niezbędnej i ważnej pracy przygotowawczej i dokumentacyjnej. Wśród niej kluczowym sukcesem było pozyskanie na przełomie 2018/2019 ponad 9 mln zł dofinansowania z funduszy europejskich – podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
Szeroki i wielowymiarowy Program Rewitalizacji dla Miasta Ostrowa Wielkopolskiego do 2023 roku został przygotowany przez prezydent Beatę Klimek w I połowie 2017 roku, poddany otwartym konsultacjom społecznym i uchwalony przez Radę Miejską 31 maja 2017 roku. Wcześniej w Urzędzie Miejskim przygotowano kompleksową, opartą o wskaźniki demograficzne, społeczne i gospodarcze, specjalistyczną diagnozę służącą wyznaczeniu w Ostrowie Wielkopolskim obszaru rewitalizacji.
Wieloletni Program Rewitalizacji obejmuje łącznie 95 zadań, zarówno inwestycyjnych jak i społecznych. Zawiera kilkadziesiąt przedsięwzięć do realizacji bezpośrednio przez Miasto, ale również wiele inicjatyw partnerów rewitalizacji, w tym samorządu powiatowego, instytucji publicznych, spółek komunalnych, organizacji pozarządowych i podmiotów prywatnych. W ostatnich trzech latach zrealizowano już w całości 10 projektów rewitalizacyjnych – 4 inwestycyjne i 6 społecznych, a 27 przedsięwzięć znajduje się w fazie realizacji, w tym 25 inwestycyjnych i 2 społeczne. Łącznie w proces rewitalizacji miasta w pierwszych trzech latach realizacji programu zainwestowano ponad 19 mln zł.
Obecnie Miasto przechodzi bezpośrednio do społecznego wymiaru rewitalizacji, również z wykorzystaniem odnowionej w Śródmieściu infrastruktury. W najbliższy poniedziałek 1 czerwca ogłoszony zostanie pierwszy pilotażowy konkurs dla lokalnych organizacji pozarządowych na miejskie dotacje na społeczne inicjatywy z zakresu rewitalizacji.
- W ten sposób tworzymy nową przestrzeń dla lokalnych NGO-sów. W procesie rewitalizacji warto skorzystać z ich potencjału i aktywności - wskazuje Mateusz Nycek, radny miejski i przewodniczący Ostrowskiego Komitetu Rewitalizacji.
Po okresie obostrzeń sanitarnych związanych z pandemią, Urząd Miejski wznawia przygotowania do realizacji w II połowie tego roku 5 zadań wybranych przez mieszkańców w ramach naszego Rewitalizacyjnego Budżetu Obywatelskiego. Są to takie przedsięwzięcia jak:
1.„STOP SMOG – edukacyjne inicjatywy antysmogowe dla dzieci i młodzieży,
2. Kino plenerowe w nowym amfiteatrze - organizacja letnich seansów pod chmurką,
3.„Co dwie głowy to nie jedna” – bezpłatne porady psychologiczne dla ostrowskich dzieci i młodzieży w Ostrowskim Centrum Aktywności Lokalnej,
4.Publiczny trening – z ambasadorką Ewy Chodakowskiej Darią Olek,
5.Gwiazdkowy mini koncert świąteczny na ostrowskim deptaku.
W dodatku już wkrótce ruszy kolejna edycja Ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego, w którym zachowana zostanie pula rewitalizacyjna.
- Druga edycja Rewitalizacyjnego Budżetu Obywatelskiego będzie kolejną okazją dla ostrowian na zgłaszanie własnych pomysłów działań społecznych na obszarze rewitalizacji – wskazuje prezydent Beata Klimek.
- Sam Rewitalizacyjny Budżet Obywatelski to ogólnopolska innowacja w zakresie społecznej rewitalizacji, którą Ostrów Wielkopolski wprowadził jako pierwsze miasto w całym kraju – dodaje przewodniczący Mateusz Nycek.
Posiedzenie Ostrowskiego Komitetu Rewitalizacji po raz kolejny zaowocowało nowymi propozycjami. Jedną z nich jest organizacja spotkania przedstawicieli Banku Gospodarstwa Krajowego z właścicielami i zarządcami ostrowskich kamienic poświęconego możliwościom uzyskania dotacji na ich modernizacje.
– Będzie to forma wsparcia prywatnych właścicieli kamienic i włączenie ich w proces rewitalizacji. Jest to wskazane, mając na uwadze kompleksowe działania i również wymiar estetyczny centrum miasta – zaznacza Dariusz Perz, wiceprzewodniczący Ostrowskiego Komitetu Rewitalizacji i radny osiedlowy Śródmieścia.
W tym zakresie ze strony samorządu miasta już funkcjonuje uchwała przewidująca zwolnienie z podatku od nieruchomości właścicieli kamienic, którzy odnowią elewacje, szczególnie frontowe. Przeanalizowane zostaną również zasady i możliwości większego dedykowania tzw. dotacji konserwatorskich na obiekty położone w obszarze rewitalizacji.
- Bardzo dziękuję członkom Ostrowskiego Komitetu Rewitalizacji za, jak zawsze, typowo merytoryczne podejście. Wiele z dokonań ostatnich lat to właśnie efekt pozytywnej i twórczej współpracy z Ostrowskim Komitetem Rewitalizacji. Jestem przekonana, że wiele wspólnych działań jeszcze przed nami, bo rewitalizacja to proces wieloletni i długofalowy – podsumowuje prezydent Beata Klimek.